Plitvická jezera - Poklad na stříbrném jezeře

Začátek teplých dní dobrodruhy už neudrží na židli. Nabídneme vám ideální místo, kde se můžete cítit krásně i nespoutaně. Vrátíte se do dob, kdy jste s napětím sledovali Vinnetouovky. V těch dobách překřičel i nejsilnějšího burana hluk dobře mířenými kolty a cesty patřily koním.

Všechno se změnilo. Dnes se na místa, kde tábořil Vinnetou dovezete autem, zaplatíte vstupné, ale krása Plitvických jezer zůstala stejně nedotčená. Na víkendové pookřátí dokonalejší místo na starém kontinentu nenajdete.

Směr Plitvice

Skutečnou slávu si oblast mezi vrchy Malé Kapely a Lička Plješevice získala v období šedesátých let, kdy programem v kinech a knihovnám kraloval Karel May se svým Vinnetouem v Pokladu na Stříbrném jezeře. Plitvická jezera ale už o přibližně sto let před tím lákaly turisty na nádhernou přírodu a vodu s barvou broušeného diamantu. V roce 1862 zde byl první dům, kde mohli milovníci přírody setrvat během návštěvy. Tento fakt se dodnes příliš nezměnil. Když se vydáte směrem na Záhřeb, Zadar, nebo Senj, na Plitvice narazíte u E 71 na tabulky směřující do Národního parku Plitvice, nemusíte se zabývat velkou rezervací ubytování. Stále je zde dostatek tabulek na domech hlásající všem srozumitelné: "Zimmer frei".

Národní park

Plitvická jezera jsou kulturním skvostem. Svědčí o tom i zařazení do seznamu UNESCO od roku 1979. Chorvati se této přírodní scenérie chytili po svém. Větší příliv cizinců ocenili vyšším vstupním do parku o rozloze 194 kilometrů čtverečních a s výškovým rozdílem od 503 do 639 metrů nad mořem. Otevřený je od brzkého rána až do večerních hodin a ti, kteří si přivstali říkají, že oblast při východu nebo západu slunce je romantickou lagunou. Autem vás nepustí, ale nebojte se že si při značně velké rozloze uchodíte nohy. K dispozici jsou speciální vláčky s prohlídkou toho nejkrásnějšího.

V oblasti Horních jezer vás po největším jezeře Kozjak s délkou 2 350 metrů a hloubkou 46 metrů spolehlivě převeze lodička a vy se můžete soustředit akorát na vychutnávání si okolí a případně partnerky, kterou máte po pravici. Unikátem mezi mnoha vodopády je Plitvice se spádem 78 metrů. Tento úkaz je již součástí Dolních jezer. Na jeskyně a pohledy bohatší, ale s rozlohou menšími jezery. Jezera, kterých je požehnaně se neoddělují pouze obyčejnými skalami, ale vápencovými útvary, což dodává této oblasti její charakteristický kolorit. Mají svou hodnotu, cenu i věk. Vždyť se tvořily přibližně 4000 let. Pokud by se vám zdálo, že z vody trčí hřbety spících krokodýlů, nebojte se, jsou to jen kořeny starých stromů, připomínající vražedná zvířata.

Zajímavé okolí

Přestože Plitvická jezera zaberou celou délku víkendu a stojí dost sil, pokud máte čas i na poznávání okolí, doporučujeme Senj. Je to město, kde turisté většinou složí svůj "stan" a rozejdou se po blízkém okolí. V rozsahu pár desítek kilometrů totiž najdou Plitvická jezera, Záhřeb, či Krk. Samotný Senj je vyhledávaným cílem turistů. Nejen pro své postavení ale i pevnost Nehaj. Kdysi chránila město pro nepřátelskými okupacemi, dnes odpočívá na čestném místě v klidu. Pokud se za vstupné rozhodnete přece jen projít jeho expozici, kromě zbraní a historických památek vás čeká i výhled na celé město.

Senj je typické chorvatské městečko, kde když se zamotáte mezi uličky, máte o zábavu postaráno, ať už kráčíte po molu k majáku, nebo jen tak obdivujete typické stavby Jaderského moře. Vyplatí se také udělat si menší odbočku a po mostě za mýtné to proběhnout na Krk. Užijete si docela hezké chvíle napříč Chorvatskem. Plitvická jezera proto klidně můžete zařadit do repertoáru na svlažení letní dovolené, nebo si je jako cíl cesty i s okolím naplánujte jen tak, pro potěšení. V obou případech nebudete litovat.

 

comments powered by Disqus