Rukavice na outdoorové aktivity

Palcové, prstové nebo s krátkými prsty? Tak to záleží na konkrétní outdoorové aktivitě! Ale zkrátka rukavice k nejrůznějším outdoorovým aktivitám rozhodně patří. A některé se bez nich dokonce neobejdou ani v létě (ferraty, lezení, vysokohorská turistika,...), protože pouze nechrání ruce před chladem, ale také před bolestivými odřeninami, mozoly a puchýři.

Proč nosit rukavice

Rukavice jsou pro většinu outdoorových aktivit důležitým doplňkem. Za úkol mají nejen vytváření příjemného tepelného komfortu, ale také odvod potu od pokožky a její ochranu před škodlivým UV zářením. Chrání ruce při manipulaci s různými sportovními pomůckami (cepín, hole, lana,...). Při lezení brání vzniku odřenin během kontaktu se skálou a také mají výborné protiskluzové vlastnosti. Dámské rukavice najdete v sekci pro ženy a pánské zase v outdoorovém oblečení pro muže.

Velikost rukavic

Rukavice se prodávají ve velikostech, značených písmeny XS, S, M, L, XL, XXL. Při výběru je třeba, řídit se velikostní tabulkou, kterou uvádí výrobce.

Palcové rukavice

Palcové rukavice nacházejí své využití zejména v zimních měsících. Své o tom vědí zejména lyžaři, ale i zimní turisté a své využití najdou třeba i při vyhazování sněhu lopatou. Jsou hřejivé, s voděodolnou membránou nebo bez membrány. Mají izolační výplň, která může být přírodní (např.peří) nebo syntetická (např. Polartec Powerstretch ProTM a další moderní funkční materiály). Často se také jedná o výhodnou kombinaci peří a syntetiky.

Teplé prstové rukavice

Teplé prstové rukavice využijete při všech druzích vysokohorské turistiky, ale i při lezení. Často bývají polyamidu, z pravé nebo umělé kůže, s membránou nebo bez a vnitřek může tvořit hřejivý fleece. Nosit je můžete na freeriding, skialpinismus, skitouring a mnoho dalších venkovních aktivit nejen v zimních, ale i v chladných měsících přechodného období.

Lehké prstové rukavice

Lehké prstové rukavice se používají buď samostatně nebo také jako vložka do jiných rukavic, kdy je využíváno praktického vrstvení outdoorového oblečení. Mohou být ze speciálního strečového materiálu, který dobře izoluje teplo a odvádí vlhkost od kůže. Ale také ze softshellu, merino vlny nebo různých druhů vláken Polartec®. Vyžijete je na turistiku, treking a další outdoorové aktivity na jaře, v létě nebo na podzim.

Ferratové rukavice

Ferratové rukavice by měly být vždy součástí ferratové výbavy. Jedná se většinou o rukavice s krátkými prsty (tříčtvrteční), které využijete zejména při práci s ocelovým lanem, které jistí některé části ferratových cest. Ale mohou být i celoprstové, kdy konečky prstů jsou vytenčené, aby se v rukavicích daly provádět i výkony, na které potřebujete jemnou motoriku (např. manipulace s materiálem nebo úchop malých chytů). Dlaň a klouby chrání praktické polstrování. 

Vychytávky na outdoorových rukavicích

Rukavice pro outdoorové aktivity často mívají poutko pro uchycení do karabiny. Některé také mají praktickou uzavíratelnou kapsičku na drobnosti nebo třeba poutko pro snadné navlékání. 

Kde koupit

Největší výběr rukavic na lyžování, turistiku, ferraty, ale i další venkovní aktivity najdete v interentových obchodech se sportovním vybavením. Nepodceňujte jejich význam, protože rčení, že frajeřina bolí, tady platí dvojnásob. A nejde jen o komfort, ale také o účinnou prevenci vzniku drobných úrazů, prochlazení a bolestivých omrzlin. I když cestujete po horách nalehko a v teplých měsících, rukavice by vždy měly mít své stálé místo v batohu. Nezapomínejte na to!!

 

comments powered by Disqus


Podobné články


Kde koupit kvalitní spodní prádlo?

Spodní prádlo je typ oblečení, který nepatří mezi ty nejčastěji kupované. Nicméně, pokud si už spodní prádlo...
více…

Manželství není stále procházka růžovým sadem, ale vyplatí se na něm pracovat

Mnozí si myslí, že když dva lidé spolu žijí delší dobu v jednom bytě, je to jako manželství. Ale není! A i po...
více…

Problémy s menstruací, které ohrožují vrcholové sportovkyně

Amenorea, neboli chorobný stav, při kterém chybí menstruační krvácení v reprodukčním období ženy, ale jeho...
více…

Zdravá výživa pro aktivního sportovce může zapříčinit obezitu

Zdravá výživa je důležitá pro zdravé fungování našeho těla. Ale jinak bude vypadat u duševně pracujícího...
více…

Obaly s obsahem bisfenolu brání dokonce i umělému oplodnění!

Dříve si ženy s otěhotněním nedělaly starosti. Tedy spíše dělaly, ale více s nechtěným otěhotněním, než s...
více…

Sportovní podprsenka je lepší než tričko

Tričko je sice hezká část oblečení, ale na sport se nehodí. Noste ho, milé dívky a ženy, k riflím a sukénkám, ale...
více…

Schody vám pomohou ke krásnému zadečku do plavek

Chystáte se na dovolenou? Koupila jste si nové úžasné plavky a nyní přemýšlíte, jak v nich co nejúžasněji vypadat?...
více…

Muži, kteří masturbují, předcházejí problémům s prostatou

Proč muži masturbují? A proč masturbují, přestože jsou se svým sexuálním životem spokojeni? To jsou otázky, které...
více…

Ponožky a podkolenky

Treking, vysokohorská turistika, nordic walking, ale i další outdoorové aktivity, to chce přinejmenším dobré obutí....
více…

Trekové boty - nízké

Vybrat pohodlné trekové boty, to je často lepší než výhra v loterii. Ale výběrem to nekončí! Ani ty nejdražší...
více…