Sluneční brýle na sport a venkovní aktivity

Kvalitní sluneční brýle spolehlivě ochrání oči při venkovních sportovních aktivitách a toulkách přírodou. A to nejen před nebezpečným slunečním zářením, ale také jsou účinnou mechanickou bariérou, která zabrání nebezpečným úrazům z vyčnívajících větviček při cestách hustým lesním porostem. Navíc, dobře padnoucí brýle nedovolí muškám, prachu ani dalším nečistotám vniknout do oka a způsobit jeho podráždění. Proto by sluneční brýle měly být téměř povinnou osobní výbavou každého, kdo provozuje outdoorové aktivity.

sluneční brýle, outdoorové aktivity, polarizované brýle, antireflexní brýle

Co znamená označení UV 400

Označení na brýlích UV 400 znamená, že nás brýle chrání před ultrafialovým zářením (z anglického ultra violette) a to zejména před UVA, které je nejškodlivější, a to až do délky 400 nm. Dále na brýlích najdete ještě označení 0-4, které značí zatmavení čoček. Nula značí propustnost světla do 80% a čtyřka pouze do 8%. 

Brýle s polarizačními čočkami

Brýle s polarizačními čočkami jsou vhodné pro všechny outdoorové aktivity. Zabraňují vzniku odlesků, chrání oči a snižují jejich únavu. Kromě toho, že brýle chrání oči před UV zářením, mohou mít polarizační brýle ještě také třeba ochranu před zamlžením, hydrofobní nebo antireflexní úpravu. 

Ledovcové brýle

Ledovcové brýle patří mezi top výbavu nejen pro horolezce, ale také třeba pro sporty na vodní hladině. Jedná se o velmi zatmavené brýle, které dokonale chrání i při vysoké intenzitě slunečních paprsků oči. Tyto brýle 100% chrání proti UVA, UVB i UVC zářením. Výrobcům ledovcových brýlí kraluje rodinná firma Julbo, která má více než stoletou historii. 

Fotochromatické brýle

Fotochromatické brýle mají samozabarvovací čočky, které se vlivem intenzity slunečních paprsků samy zatmaví. Takové brýle mohou mít zároveň ochranu před zamlžení, antireflexní úpravu a další outdoorové vychytávky. Sluneční brýle s fotochromatickou úpravou čoček využijete zejména na extrémní horské sporty, ale také na třeba při jachtingu a sportech na vodních hladinách, kde je sluneční záření opravdu intenzivní a jeho intenzita se často mění.

Doplňky ke slunečním brýlím

Kvalitní sluneční brýle nejsou zrovna levná záležitost, proto je dobré se o ně náležitě starat, aby vám dlouhou dobu vydržely. Úplný základ je, aby měly brýle pevné ochranné pouzdro. Ale je dobré, koupit si také hadřík z mikrovlákna na snadné vyleštění čoček a bezpečnostní šňůrku, která vám zajistí brýle před pádem nebo před ztrátou. Některé brýle mají tyto doplňky již v originálním balení, k jiným se dají snadno dokoupit.

Kolik stojí sportovní brýle

Sportovní sluneční brýle s polarizační úpravou čoček, určené na běžné rekreační sportování a turistiku, koupíte i lehce pod tisíc korun. Když ale budete potřebovat brýle na ledovec a vysokohorskou turistiku, tak musíte počítat s částkou i několik tisíc korun. Ale pokud se již na takový výšlap vydáte, mít dobře chráněné oči, to je základ, stejně jako mít dobré boty!

Kde koupit kvalitní sluneční brýle

Největší výběr slunečních brýlí na různé sportovní aktivity najdete v ověřených internetových obchodech. V popisu produktu najdete potřebné rozměry čoček, nosníku i nožiček. Přesto se může stát, že vám nebudou vyhovovat. V tom případě je můžete do 14 dnů vrátit. Nebo si můžete nechat zaslat brýle do kamenné prodejny, kterou e-shop provozuje, a tam brýle vyzkoušet a v případě nesprávné volby i vrátit. Myslete na ochranu očí, protože dobrý zrak, to je předpoklad každé, a nejen outdoorové, aktivity.

 

comments powered by Disqus


Podobné články


Ferraty

Zajištěné cesty - Via ferraty, to je příležitost pro sportovně nadané lidi, dostat se tam, kam dříve mohli jen...
více…

Sněžnice

Milujete zimní procházky a brouzdání čerstvě napadaným sněhem? Rádi byste se podívali i do míst, kde nejsou...
více…

Bivakovací (žďárské) vaky

Nocování ve stanu s sebou přináší řadu výhod, ale pokud cestujete nalehko, můžete využít k přespání ve volné...
více…

Kompasy, buzoly, dalekohledy

Chystáte se na na nejznámější poutní cestu do španělského Santiaga de Compostela nebo jen tak budete putovat po...
více…

Svítilny - ruční svítilny, čelovky a lampy

Kvalitní svítilna by neměla chybět v žádné outdoorové výbavě. Je sice pravda, že svítilnu má i každý mobilní...
více…

Obaly na karimatky a spacáky

Nejrůznější obaly a vaky patří již tradičně k výbavám cestovatelů. Použít se dají nejen na ochranu spacáků,...
více…

Dětské batohy

Dítě není zmenšený dospělý, ale rádo dospělé napodobuje. Proto když jde rodina na výlet a balí objemná...
více…

Komfortní spaní v přírodě: Outdoorové vybavení HUSKY

HUSKY je česká firma, která se specializuje na výrobu outdoorového vybavení. Nabídnout může batohy, spací pytle,...
více…

Čepice, šátky a kukly

Čepice, šátky, kukly, klobouky, kšiltovky nebo čelenky, to nejsou jen zajímavé designové doplňky k outdoorovému...
více…

Ponožky a podkolenky

Treking, vysokohorská turistika, nordic walking, ale i další outdoorové aktivity, to chce přinejmenším dobré obutí....
více…