Sluneční brýle na sport a venkovní aktivity

Kvalitní sluneční brýle spolehlivě ochrání oči při venkovních sportovních aktivitách a toulkách přírodou. A to nejen před nebezpečným slunečním zářením, ale také jsou účinnou mechanickou bariérou, která zabrání nebezpečným úrazům z vyčnívajících větviček při cestách hustým lesním porostem. Navíc, dobře padnoucí brýle nedovolí muškám, prachu ani dalším nečistotám vniknout do oka a způsobit jeho podráždění. Proto by sluneční brýle měly být téměř povinnou osobní výbavou každého, kdo provozuje outdoorové aktivity.

sluneční brýle, outdoorové aktivity, polarizované brýle, antireflexní brýle

Co znamená označení UV 400

Označení na brýlích UV 400 znamená, že nás brýle chrání před ultrafialovým zářením (z anglického ultra violette) a to zejména před UVA, které je nejškodlivější, a to až do délky 400 nm. Dále na brýlích najdete ještě označení 0-4, které značí zatmavení čoček. Nula značí propustnost světla do 80% a čtyřka pouze do 8%. 

Brýle s polarizačními čočkami

Brýle s polarizačními čočkami jsou vhodné pro všechny outdoorové aktivity. Zabraňují vzniku odlesků, chrání oči a snižují jejich únavu. Kromě toho, že brýle chrání oči před UV zářením, mohou mít polarizační brýle ještě také třeba ochranu před zamlžením, hydrofobní nebo antireflexní úpravu. 

Ledovcové brýle

Ledovcové brýle patří mezi top výbavu nejen pro horolezce, ale také třeba pro sporty na vodní hladině. Jedná se o velmi zatmavené brýle, které dokonale chrání i při vysoké intenzitě slunečních paprsků oči. Tyto brýle 100% chrání proti UVA, UVB i UVC zářením. Výrobcům ledovcových brýlí kraluje rodinná firma Julbo, která má více než stoletou historii. 

Fotochromatické brýle

Fotochromatické brýle mají samozabarvovací čočky, které se vlivem intenzity slunečních paprsků samy zatmaví. Takové brýle mohou mít zároveň ochranu před zamlžení, antireflexní úpravu a další outdoorové vychytávky. Sluneční brýle s fotochromatickou úpravou čoček využijete zejména na extrémní horské sporty, ale také na třeba při jachtingu a sportech na vodních hladinách, kde je sluneční záření opravdu intenzivní a jeho intenzita se často mění.

Doplňky ke slunečním brýlím

Kvalitní sluneční brýle nejsou zrovna levná záležitost, proto je dobré se o ně náležitě starat, aby vám dlouhou dobu vydržely. Úplný základ je, aby měly brýle pevné ochranné pouzdro. Ale je dobré, koupit si také hadřík z mikrovlákna na snadné vyleštění čoček a bezpečnostní šňůrku, která vám zajistí brýle před pádem nebo před ztrátou. Některé brýle mají tyto doplňky již v originálním balení, k jiným se dají snadno dokoupit.

Kolik stojí sportovní brýle

Sportovní sluneční brýle s polarizační úpravou čoček, určené na běžné rekreační sportování a turistiku, koupíte i lehce pod tisíc korun. Když ale budete potřebovat brýle na ledovec a vysokohorskou turistiku, tak musíte počítat s částkou i několik tisíc korun. Ale pokud se již na takový výšlap vydáte, mít dobře chráněné oči, to je základ, stejně jako mít dobré boty!

Kde koupit kvalitní sluneční brýle

Největší výběr slunečních brýlí na různé sportovní aktivity najdete v ověřených internetových obchodech. V popisu produktu najdete potřebné rozměry čoček, nosníku i nožiček. Přesto se může stát, že vám nebudou vyhovovat. V tom případě je můžete do 14 dnů vrátit. Nebo si můžete nechat zaslat brýle do kamenné prodejny, kterou e-shop provozuje, a tam brýle vyzkoušet a v případě nesprávné volby i vrátit. Myslete na ochranu očí, protože dobrý zrak, to je předpoklad každé, a nejen outdoorové, aktivity.

 

comments powered by Disqus


Podobné články


Komfortní spaní v přírodě: Outdoorové vybavení HUSKY

HUSKY je česká firma, která se specializuje na výrobu outdoorového vybavení. Nabídnout může batohy, spací pytle,...
více…

Kempingové vybavení - nábytek, chladící zařízení a doplňky

Kempování, to nejsou jen výlety a vodní radovánky. To jsou také chvíle, kdy si chcete pohodlně posedět, popovídat a...
více…

Elektronika pro outdoorové aktivity

Elektronika v outdoorové výbavě na horské výšlapy a pobyty mimo civilizaci není pouze symbol toho, že jste jejími...
více…

Doplňky ke stanům, servis a impregnace

Bezproblémový pobyt ve stanu, bivakovacím vaku nebo pod stanovým přístřeškem, to není jen o nákupu vysněného typu a...
více…

Stany, stanové a plážové přístřešky

Nocování v kempu, ve volné přírodě nebo na vyhřáté mořské pláži s sebou přináší postavení malého mobilního...
více…

Lahve, termosky a termohrnky

Ať už plánujete náročný vysokohorský výstup nebo jen krátkou procházku po úpatí hor, vždy je třeba dodržovat...
více…

Vaření na cestách - nádobí

Vařit si v kempu nebo na vyhrazených a povolených místech ve volné přírodě, to není jen nutnost. To je i silný...
více…

Hygiena na cestách - ručníky, moskytiéry a vodní filtry

Chystáte se na turistické výšlapy mimo civilizaci? Tak určitě potřebujete s sebou mít vše, co si v civilizaci...
více…

Impregnace a prací prostředky na outdoorové vybavení

Kvalitní outdoorová výbava, to je nejen chlouba, ale také nutnost každého turisty a turistky. Ale horentní částka za...
více…

Nože - jednoduché, multifunkční nebo nářaďové

Říká se, že každý správný muž má u sebe nůž. Totéž by mohlo platit také u outdoorové výbavy. Vždy by měl...
více…