Spacáky

Nejen batoh, ale i spacák a karimatka jsou pro turistické výlety s přespáním základ. Dnešní moderní spacáky již nejsou těžké deky spojené zipem, ale ultralehké a dokonale propracované vaky, vyplněné dutými vlákny nebo ještě lépe peřím. Ale na co se zaměřit, když budete vybírat svůj první outdoorový spacák? Poradíme vám, co je při výběru spacáku důležité, kde ho koupit a co nepodcenit.

spacák, cestování, turistika

Letní, třísezónní nebo zimní

Spacáky se dělí podle toho, kdy je budete nejčastěji využívat. Koupit si můžete lehký letní spacák, který vás zahřeje v teplotách nad nulou nebo v minusových teplotách, kdy ale budete ubytování v chatě. Třísezónní spacák je určený i do nízkých, ale ne extrémních teplot. V pohodě v něm přečkáte i minus pět stupňů Celsia a hodí se na jaro, léto a podzim. A poslední kategorii jsou spacáky celoroční nebo také zimní. Ty mohou sloužit teplomilným cestovatelům i v chladnějších letních nocích, ale převážně jsou určené do extrémních mrazů a komfortně se v nich budete cítit i v teplotách pod minus deset stupňů Celsia. Samozřejmě za předpokladu, že spacák bude doplňovat kvalitní karimatka. Všechny tyto varianty spacáků si můžete koupit v syntetickém nebo péřovém provedení.

Materiál, který hřeje

Spacáky se vyrábějí z dutých vláken (mikrovláken), které mají horší termoregulační vlastnosti, jsou levnější, ale také jsou téměř bezúdržbové a nenáchylné na vlhkost. Péřové spacáky jsou zase nepřekonatelné co se týká tepelného komfortu, životnosti, hmotnosti a stlačitelnosti. Jsou ale zároveň mnohem dražší, i když i zde si můžete zvolit levnější variantu z kachního peří. Také záleží na tom, jaký je poměr prachového peří k pírkům. Ale o takový spacák se musíte náležitě starat, pravidelně ho větrat a skladovat zásadně v rozbaleném stavu.

Délka spacáku a zip

Při výběru spacáku je důležité, vybrat nejen dobrý materiál, ale také správnou délku. S výběrem vám pomůže, když si pozorně přečtete popis vybraného produktu, protože většina výrobců uvádí kromě složení, rozměrů a dalších vlastností spacáku i výšku osoby, pro kterou je daný rozměr ideální.

U zipu platí obecné pravidlo, že pro praváka je ideální volbou levý zip a pro leváka zip pravý, ale nemusí to být to tak vyhovovat všem. Pokud vybíráte spacáky pro dva, je možné stejnou značku, a to i rozdílné délky spojit. Ideální je potom spojit spacák s pravým a levým zipem.

Skladovací a kompresní obal

Spacáky se prodávají v textilním obalu, který je zároveň myšlen jako cestovní. Některé spacáky mají i kompresní obal, který rozměr spacáku příjemně zmenší. Obal by také určitě měl být voděodolný. Pokud tyto vlastnosti původní obal nemá, můžete si klidně koupit obal podle aktivity, na kterou budete spacák právě používat. Protože jinak je třeba přenášet spacák do chaty a jinak se převáží při pobytu na vodě nebo ve vysokých horách.

Váha spacáku

Moderní a vysoce kvalitní spacáky dnes váží i kolem 300 gramů, ale to jsou většinou ultralehké spacáky, vhodné spíše na letní cestování na kole nebo pěšky. Do extrémních teplot se váha spacáků pohybuje od jednoho kilogramu výše. 

Značka spacáku

A tady určitě zajásá srdce milovníků všeho českého. V Česku se šijí velmi kvalitní spacáky a máme zde firmy s léty ověřenou kvalitou, které expandují i na zahraniční trhy. Určitě chybu neuděláte se spacáky značky Warmpeace, Sir Joseph nebo je zde také kvalita za velice rozumnou cenu, značka Hanibal, která nabízí limitované edice ve spolupráci s předními výrobci outdoorových potřeb. 

Kde kvalitní koupit spacák?

Největší výběr spacáků nabízí ověřené internetové obchody. Zde si můžete vybrat nejen spacák, ale i karimatku, batoh a další outdoorové vybavení. Při jeho výběru berte v potaz, kam s ním budete cestovat, v jakých podmínkách v něm nocovat a jak ho budete přenášet. Pokud ho využijete jen na nocování ve vytopené chatě nemusíte příliš koukat na jeho hmotnost. Ale když vyrazíte bivakovat do hor, to už se počítá každé deko váhy, oceníte voděodolnost a izolační vlastnosti. Vybírejte pečlivě, a když vás internetový výběr zklame, nebojte se produkt vrátit. Zákon v tomto případě přeje spotřebiteli. A některé seriózní internetové obchody dokonce nabízejí vrácení zdarma. 

 

comments powered by Disqus


Podobné články


Ferraty

Zajištěné cesty - Via ferraty, to je příležitost pro sportovně nadané lidi, dostat se tam, kam dříve mohli jen...
více…

Horolezecké a skialpinistické helmy

Helma je u některých sportů pouze pro větší pocit bezpečí. To ale neplatí pro lezení v horách, na skalách a...
více…

Sluneční brýle na sport a venkovní aktivity

Kvalitní sluneční brýle spolehlivě ochrání oči při venkovních sportovních aktivitách a toulkách přírodou. A to...
více…

Údržba spacáků, opravné sady

Pořizování outdoorových potřeb není zrovna levná záležitost, a proto je třeba se o tyto věci náležitě starat....
více…

Polštářky

Už dávno neplatí, že polštářky patří pouze do postele nebo jako dekorace na gauč. Polšťářek je pro některé...
více…

Chcete zkusit sportovní lezení? Víme, jak na to!

Sportovní lezení – ať už v přírodě nebo na lezeckých stěnách – je čím dál tím oblíbenější. Chcete to...
více…

Karimatky

Karimatka je pro stanování a bivakování stejně nutná jako spacák. Ale mnozí turisté tento fakt ignorují. Koupí si...
více…

Ledvinky

Ledvinky jsou velmi praktické malé vaky, uzavřené zipem. Jejich historie nesahá do minulého století, jak by se mohlo...
více…

Dětské sedačky

Turistika, to není jen výšlap ve skupině nebo dvojici. To jsou i příjemné chvíle s rodinou a dětmi. Jenže, ne...
více…

Dětské batohy

Dítě není zmenšený dospělý, ale rádo dospělé napodobuje. Proto když jde rodina na výlet a balí objemná...
více…