Trailové boty aneb Boty na běhání po přírodních stezkách

Běh je jeden z nejzdravějších sportů a trailové běhání tento sport posunulo ještě dál. Běh přírodou, kde vás nic nelimituje, posiluje nejen vaši fyzickou kondici, ale také zahání stres a doslova působí jako balzám na duši. Ale i zde je třeba dbát na pohodlí a prevenci úrazů. A s tím vám hodně pomůže správná trailová obuv, která je lehká, pevná a dokonale si sedne s povrchem.

trail, běh, trailové boty, muži, ženy

Co je trail

Tail, přeloženo z angličtiny, znamená "stezka". Trailové běhání neboli trail running je tedy běhání zejména po nezpevněných stezkách. Také by se dalo říct, že trail začíná tam, kde končí asfalt. Může jít o běhání rekreační, které zahání stres, zlepšuje fyzickou kondici, posiluje svaly celého těla a zlepšuje držení těla. Ale také, přestože je trail running poměrně mladý sport, koná se po celém světě řada prestižních závodů, kdy se běží 50 a více kilometrů v extrémních vysokohorských podmínkách (Dolomites Skyrace v Alpách, Hardrock 100 v americkém Coloradu nebo třeba La diagonale des fous na ostrově Réunion v Indickém oceánu).

Trailové boty

Trailové boty jsou speciální boty na běh v terénu a na lehkou turistiku. Jedná se o lehké sportovní obutí, které vyniká zejména vysoce kvalitní podrážkou, která dokonale drží na nezpevněném terénu a umožňuje rychlý běh bez zvýšeného rizika úrazu.

Pro muže i pro ženy

Trailové boty vyrábí prestižní outdoorové firmy ve variantách pro muže a ženy. Dámské trailové boty jsou určeny ženám, které aktivně provozují nejen běh v přírodě, ale také Speed Hiking (rychlostní turistiku) nebo styl Fast & Light (rychle a nalehko). Proto jsou tyto boty mimořádně odolné, dokonale tlumí nárazy a také respektující anatomii ženské a mužské nohy.

Materiál na výrobu trailových bot

Trailové boty se vyrábí z nepromokavou membránou nebo bez membrány. S mezipodešví tlumící nárazy (EVA pěna) a speciální gumovou podrážkou, která dokonale přilne i ke skalnatému terénu a podrží nohu také v extrémních podmínkách. Vrchní materiál může tvořit semiš, síťovina, konopí, speciální odlehčený textil  a částečně i guma.

Značka trailových bot

Trailové boty vyrábí téměř všechny outdoorové firmy, zabývající se výrobou sportovních bot. Koupit si můžete ověřenou italskou značku La Sportiva, americkou Saucony nebo Altra, proslulou francouzskou značku Salomon nebo třeba ručně šité boty ze Zlína Barefoot Saltic.

Údržba trailových bot

Stejně jako všechny outdoorové boty, potřebují i boty na trail dokonale udržovat v čistotě a pravidelně impregnovat. Jen tak si zaručíte jejich prodyšnost, delší životnost a nezměněnou funkčnost. Vždy je ale třeba, řídit se pokyny výrobce, které najdete na visačkách.

Kde koupit kvalitní trailové boty

Největší výběr trailových bot najdete v ověřených internetových obchodech. Koupit si zde můžete také kvalitní impregnaci, která zaručí prodyšnost, voděodpudivost a voděodolnost těchto sportovních bot. Vybíráte v klidu domova, a když se náhodou výběr nepodaří, není problém boty prodejci vrátit. Ale pozor! Musí to být do zákonem stanovené 14 denní lhůty (popřípadě do lhůty upravené prodejcem, která může být i delší) a boty nesmí být ochozené. Stačí vyplnit Formulář odstoupení od smlouvy a na stránkách obchodu si najít, jakým způsobem lze produkt zdarma vrátit. Většina internetových obchodů tuto možnost nabízí. 

 

comments powered by Disqus


Podobné články


Horolezecké a skialpinistické helmy

Helma je u některých sportů pouze pro větší pocit bezpečí. To ale neplatí pro lezení v horách, na skalách a...
více…

Trekové hole

Trekové hole jsou vysoce univerzální, a to nejen sportovní pomůcka. Využijete je při chůzi po městě, ale...
více…

Ledvinky

Ledvinky jsou velmi praktické malé vaky, uzavřené zipem. Jejich historie nesahá do minulého století, jak by se mohlo...
více…

Dětské batohy

Dítě není zmenšený dospělý, ale rádo dospělé napodobuje. Proto když jde rodina na výlet a balí objemná...
více…

Na čem je radost jezdit? Průvodce nejlepšími skate deskami

Skateboarding není jednoduchý sport. Pokud si přejete podávat opravdu excelentní výkony, provádět dosud nezdolané...
více…

Oblíbenost zimních sportů narůstá - proč sportovat v zimě?

Většina lidí ještě stále věnuje pozornost pouze venkovním aktivitám, kdy je venku docela příjemně. Ovšem jakmile...
více…

6 zdravotních výhod, které přináší lyžování

Pro někoho je lyžování nutnost, protože bydlí na horách nebo tam má chalupu a pravidelně tam jezdí. Projít některé...
více…

Běžky jako účinný spalovač kalorií

Běžky bývají velmi často doporučovány lékaři jako účinný prostředek ke snížení nadváhy a zvýšení fyzické...
více…

Jak vybrat vhodný rám u krosového kola?

Krosová kola jsou mezi cyklisty oblíbená, nabízí totiž určitou univerzálnost. Můžete tak vyrazit na cyklostezku nebo...
více…

Komfortní spaní v přírodě: Outdoorové vybavení HUSKY

HUSKY je česká firma, která se specializuje na výrobu outdoorového vybavení. Nabídnout může batohy, spací pytle,...
více…