Trekové hole

Trekové hole jsou vysoce univerzální, a to nejen sportovní pomůcka. Využijete je při chůzi po městě, ale nepostradatelné jsou zejména v horském terénu. Hodit se vám budou v zimě i v létě. Kdo si je jednou pořídí, ten na ně nedá dopustit. Ale jsou lidé, kteří se stydí, že neběhají jako kamzíci a s holemi by na túru nevyrazili. Ale tady nejde jen o to, že trekingové hole usnadní pohyb a ulehčí kloubům. Trekové hole zdravým způsobem zapojí do aktivního pohybu celé tělo, zvýší komfort a bezpečnost při chůzi. 

trekové hole, turistika, nordic walking, trail runing

Turistické trekové hole

Turistické trekové hole mají široké uplatnění. Primárně jsou určené na ulehčení chůze po horách. Ale využít je můžete také na stavbu improvizované přístřešku v přírodě, zasuplují vám dlahu, když to bude nezbytné nebo také mobilní nosítka. Jsou lehké, skládací a skladné. Převážejí se ve složeném stavu a ten nejčastěji obsahuje 2-3 segmenty, spojené zacvakáváním nebo šroubováním (zacvakávací mechanismus bývá méně náchylný na rozbití, proto je spolehlivější). Některé turistické hole bývají vybavené antishockovým systémem (AS), který mírní otřesy a šetří tak klouby před nechtěnými nárazy. Při výběru je důležité, všímat si nejen materiálu, ze kterého jsou vyrobené samotné hole (odolnější hliníková slitina nebo ultralehký karbon), ale také systému samotné konstrukce (dvoudílné, třídílné nebo nejlepší a nejdražší je Z varianta) a systému zámků holí (šroubovací, s páčkou, skládací).

Nordic walking, trail running

Nordic walking je jeden z nejzdravějších druhů pohybu. Jedná se o pohyb se speciálními holemi, jejichž délka se nejčastěji vybírá podle vzorečku, kdy se násobí výška postavy (cm) x 0,68. Vyjde vám doporučená výška hole. Ale nemusí to tak být vždy. Pokud máte problémy s ramenním kloubem nebo krční páteří, kupte si hole (nebo nastavte, pokud to hůl umožňuje) o jeden díl nižší. Pokud ale budete s holemi běhat, zvolte naopak vyšší o jeden díl. Ruka by měla při uchopení hole svírat pravý úhel. Hole na nordic walking a trail running se prodávají, stejně jako turistické hole, ze slitin hliníku nebo z v odlehčené verzi v karbonu. Vždy pamatujte na to, že vybíráte hole na rychlý pohyb, kde se každé deko počítá! Proto se zaměřte, kromě výšky, také na jejich váhu. Koupit si můžete hole již od 200 gramů, kde si musíte ale za odlehčení řádně připlatit. Ideální jsou i hole s váhou kolem 500 gramů. 

Značka a cena trekových holí

Trekové hole můžete koupit již za částku kolem tisíce korun, ale vybrat si můžete i hole za několik tisíc. Záleží na tom, jakou značku si vyberete, zda budou hole odlehčené, nárazuvzdorné a z jakého materiálu budou madla, za které se hole drží (plast, pěna, korek). Důraz byste měli klást i na poutka a systém zámků. Kvalitu vám zaručí česká firma Leki nebo také oblíbená značka horolezců, americká značka Black Diamond.

Kde koupit kvalitní trekové hole

Největší výběr turistických, nordic walking, ale i holí na trail running najdete v ověřených internetových obchodech. Výšku vyberete podle tabulky nebo vzorečku a zdravotního stavu. Pokud vám hole nebudou vyhovovat, můžete je do 14 dnů vrátit. Nebo si je můžete nechat poslat do kamenné prodejny vybraného e-shopu, kde se dají hned na místě vyzkoušet a bez dalších nákladů eventuálně vrátit. 

 

comments powered by Disqus


Podobné články


Obaly na karimatky a spacáky

Nejrůznější obaly a vaky patří již tradičně k výbavám cestovatelů. Použít se dají nejen na ochranu spacáků,...
více…

Karimatky

Karimatka je pro stanování a bivakování stejně nutná jako spacák. Ale mnozí turisté tento fakt ignorují. Koupí si...
více…

Ledvinky

Ledvinky jsou velmi praktické malé vaky, uzavřené zipem. Jejich historie nesahá do minulého století, jak by se mohlo...
více…

Dětské sedačky

Turistika, to není jen výšlap ve skupině nebo dvojici. To jsou i příjemné chvíle s rodinou a dětmi. Jenže, ne...
více…

Běžecké batohy

Běhání je móda, radost z pohybu, udržování fyzičky, ale také absolutní relax a super sport pro utužení zdraví....
více…

Cyklistické batohy

Také patříte do velké rodiny cyklistů? Potom ať už jezdíte na horském, silničním nebo třeba elektrokole, tak...
více…

Na čem je radost jezdit? Průvodce nejlepšími skate deskami

Skateboarding není jednoduchý sport. Pokud si přejete podávat opravdu excelentní výkony, provádět dosud nezdolané...
více…

Oblíbenost zimních sportů narůstá - proč sportovat v zimě?

Většina lidí ještě stále věnuje pozornost pouze venkovním aktivitám, kdy je venku docela příjemně. Ovšem jakmile...
více…

6 zdravotních výhod, které přináší lyžování

Pro někoho je lyžování nutnost, protože bydlí na horách nebo tam má chalupu a pravidelně tam jezdí. Projít některé...
více…

Běžky jako účinný spalovač kalorií

Běžky bývají velmi často doporučovány lékaři jako účinný prostředek ke snížení nadváhy a zvýšení fyzické...
více…