Údržba spacáků, opravné sady

Pořizování outdoorových potřeb není zrovna levná záležitost, a proto je třeba se o tyto věci náležitě starat. Ale ani to vám nezaručí, že se občas nějaká nehoda nestane. Potom je třeba rychle jednat a to nejlépe hned na místě. A tak jako cyklisté s sebou vozí opravné sady na kolo, cestovatelé by měli mít také svou speciální opravnou sadu, bez které se prostě neobejdou. Pro majitele nafukovacích a samonafukovacích polštářků a karimatek je takřka nezbytná, ostatním se vyplatí třeba jen speciální páska, která může být vítanou pomocí, když se roztrhne stan, outdoorová bunda či spací pytel.

stan, spacák, opravná sada na karimatku

Opravná sada na nafukovací karimatky 

Opravnou sadu využijete na rychlou opravu nafukovacích a samonafukovacích karimatek, polštářků, ale také člunů nebo nafukovacích vest. Sady určené pro práci v terénu většinou obsahují alkoholový čistič, kterým zničené místo odmastíte, lepidlo a několik záplat. Ale můžete si také koupit již hotové samolepící záplaty, kde jen sundáte vrchní vrtvu a lepidlo je již součástí záplaty. Stačí jen záplatu přiložit na poškozené místo a na chvilku silně přitlačit. Koupit si také můžete lepidlo, které vytvrzuje cestovní UV lampa.

Lepící páska na téměř všechno

Opravnou lepící páskou slepíte téměř vše. Použít ji můžete na stan, celtu, bundu, spacák nebo třeba na padák. Prodává se v různých barvách a různě široká. V batohu nezabere téměř žádné místo a její multifunkčnost vám na cestách může doslova zachránit život. 

Speciální prací prostředky

Vlastníte péřový spacák, bundu nebo polštářek? Potom určitě víte, že je třeba ho pravidelně udržovat v čistotě. Vybrat si můžete profesionální vyčištění péřových věcí v čistírně, ale kvalitní vyčištění nabízí i některé prodejny s outdoorovým vybavení (např. firma Hanibal přijímá péřové produkty k vyčištění ve svých kamenných prodejnách). Ale pokud se vám nechce nikam péřovou věc nosit, můžete se pustit do praní sami. Nic složitého na tom není. Ale pozor! Vůbec neušetříte, když použijete běžný prací prostředek. Výsledkem neodborného praní bude sice čistý, ale zničený produkt za několik tisíc korun. Proto, když se rozhodnete investovat nemalé peníze do outdoorového vybavení, investujte také do pomůcek na jeho údržbu. Speciální prací prostředky zajistí nejen dokonalé vyprání, ale také impregnaci peří a funkčních materiálů, a navíc zlepší i tepelně-izolační vlastnosti produktu. Vyzkoušet můžete třeba ověřenou kvalitu z Německa, tekutý prací gel na peří a funkční materiály - Fibertec Down Wash (249 Kč za 250 ml balení). 

Kde koupit opravné sady a prací potřeby?

Největší výběr opravných sad, speciálních lepících pásek a pracích prostředků na outdoorové materiály najdete v internetových obchodech. Nejlepší je, koupit si malé balení již při koupi outdoorového produktu, protože jinak se vám poštovné prodraží. Cena opravné sady není nijak závratná. Začíná na částce přes 100 Kč, ale v případě nehody mimo civilizaci má doslova cenu zlata!

 

comments powered by Disqus


Podobné články


Dětské batohy

Dítě není zmenšený dospělý, ale rádo dospělé napodobuje. Proto když jde rodina na výlet a balí objemná...
více…

Léto je tu, vyrazte do přírody!

Příroda dělá s naší duší hotové zázraky. Využijte krásné letní počasí a vyrazte do přírody sami, se svou...
více…

Jak poznat kvalitní spací pytel, který vás zahřeje i při nízkých teplotách?

Spací pytel je potřebným vybavením každého dobrodruha, který rád vyráží do přírody. Důležité je, aby spacák...
více…

Komfortní spaní v přírodě: Outdoorové vybavení HUSKY

HUSKY je česká firma, která se specializuje na výrobu outdoorového vybavení. Nabídnout může batohy, spací pytle,...
více…

Nože - jednoduché, multifunkční nebo nářaďové

Říká se, že každý správný muž má u sebe nůž. Totéž by mohlo platit také u outdoorové výbavy. Vždy by měl...
více…

Kompasy, buzoly, dalekohledy

Chystáte se na na nejznámější poutní cestu do španělského Santiaga de Compostela nebo jen tak budete putovat po...
více…

Ponča a pláštěnky a deštníky

Déšť dokáže na pěším výletě ve volné přírodě pěkně potrápit. Je pravda, že nejsme z cukru, ale cestovat...
více…

Trekové hole

Trekové hole jsou vysoce univerzální, a to nejen sportovní pomůcka. Využijete je při chůzi po městě, ale...
více…

Svítilny - ruční svítilny, čelovky a lampy

Kvalitní svítilna by neměla chybět v žádné outdoorové výbavě. Je sice pravda, že svítilnu má i každý mobilní...
více…

Obaly na karimatky a spacáky

Nejrůznější obaly a vaky patří již tradičně k výbavám cestovatelů. Použít se dají nejen na ochranu spacáků,...
více…