Zimní a zateplené bundy

Alespoň jednu zateplenou bundu máme ve svém šatníku všichni. Ale pozor! Vybrali jste si tu správnou a dokonale funkční? Občas se stává, že nás upoutá bunda podle designu a nekoukáme na to, kam je určená. Potom si vybereme nádhernou lyžařskou bundu, přestože potřebujeme zimní bundu do města. Následně se ukáže, že vynikající bunda na svah má spoustu vychytávek, které vůbec nevyužijeme, a navíc se v ní při čekání na autobus ani příliš neohřejeme.

zimní bunda, zateplená bunda, zima, outdoorové oblečení

Vrchní materiál na výrobu zateplené bundy

Moderní a vysoce funkční zimní bundy se vyrábí z materiálů, které jsou lehké, voděodolné a vodoodpudivé, ale zároveň prodyšné a větruodolné (Loft Nylon DWR, Loft Nylon DWR+, Pertex™ Quantum™ s DWR, Pertex Quantum Air, Exel Dry® Stream, ...). 

Vodní sloupec

Vodní sloupec udává odolnost materiálu vůči vodě. Udává se v milimetrech a za nepromokavé oblečení se podle normy může označovat funkční oblečení s minimální hodnotou vodního sloupce ve výši 2000 mm. Záleží ale také na tom, jak má bunda řešeny zipy a švy, které mohou zvyšovat nebo naopak voděodolnost i značně snížit. Do našich klimatických podmínek je dobré vybírat zimní bundu s vodním sloupcem od 5 000 do 10 000 mm.

Vlna, syntetika nebo peří

Zimní bundy se zateplují kachním nebo husím peřím, syntetickými materiály nebo vlnou. Každý izolant má ale svá pro a proti. Peří je snadno sbalitelné, lehké a dokonale hřejivé. Ale je náchylné na vlhkost a dlouho se suší. Oproti tomu syntetika rychleji schne a je vhodnější do vlhkého prostředí. Navíc je i cenově dostupnější. Vlna je ideál zejména pro příznivce přírodních materiálů. Izoluje i za vlhka, ale těžkne po zvlhnutí a pomaleji schne.

Do města nebo na outdoorové aktivity

Bundu na zimu vybíráme zásadně podle toho, kam ji budeme nejčastěji nosit. Zda půjde o teplou bundu do města nebo na zimní outdoorové aktivity. Jinou bundu zvolíme na svah v Krkonoších a jinou na expedici do Himalájí. Výrobci i zkušení prodejci vám poradí, kam kterou bundu nejčastěji využijete. A vám stačí si ujasnit, co od zimní bundy očekáváte. Zda v ní budete aktivně sportovat nebo stát v zimě na nechráněné autobusové zastávce.

Kolik stojí kvalitní zimní bunda

Kvalitní zimní bundu z husího peří na skialpinismus koupíte i za cenu přes deset tisíc korun, ale vybrat si můžete i teplou bundu ze syntetiky za cenu kolem dvou až tří tisíc korun. Určitě se nevyplatí na zimní bundě šetřit, zejména pokud ji využijete na nejrůznější zimní outdoorové aktivity. 

Značka zimní bundy

Zimní a zateplené bundy pro muže vyrábí řada renomovaných firem po celém světě, které vyrábí také speciálně propracované zimní bundy pro ženy. Koupit si můžete ověřenou českou kvalitu, kterou nabízí firma Sir Joseph, Ocún, Tilak, Warmpeace nebo Direct Alpine

Kde koupit zateplenou zimní bundu

Největší výběr zimních a zateplených bund najdete v ověřených internetových obchodech. Ideální je, vybírat podle velikostních tabulek, kdy stačí vzít krejčovský metr a svoji starou bundu, která vám dobře sedí, změřit. V případě, že s výběrem nebudete spokojeni, můžete nenošenou bundu (se všemi visačkami a ideálně v originálním balení) vrátit. Nemusíte ani vysvětlovat, proč bundu vracíte. Jen to musí to být v zákonem stanovené 14 denní lhůtě. 

 

comments powered by Disqus


Podobné články


Doplňky pro lezce - tejpy, vosky, rukavice a přívěsky

I podle zdánlivých maličkostí poznáte, že se jedná o osobní věci horolezců. Malé kapsičky horolezeckých batohů...
více…

Brzdy, blokanty a kladky

Brzdy, blokanty a nejrůznější kladky hojně využívají nejen horolezci, ale také speleologové, arboristé (stromolezci)...
více…

Vklíněnce, friendy, šrouby, skoby

Cinkání kovu zní horolezcům přímo jako oslavná symfonie. Správný horolezec se vydává na skály doslova ověnčen...
více…

Ferraty

Zajištěné cesty - Via ferraty, to je příležitost pro sportovně nadané lidi, dostat se tam, kam dříve mohli jen...
více…

Sněžnice

Milujete zimní procházky a brouzdání čerstvě napadaným sněhem? Rádi byste se podívali i do míst, kde nejsou...
více…

Kompasy, buzoly, dalekohledy

Chystáte se na na nejznámější poutní cestu do španělského Santiaga de Compostela nebo jen tak budete putovat po...
více…

Ponča a pláštěnky a deštníky

Déšť dokáže na pěším výletě ve volné přírodě pěkně potrápit. Je pravda, že nejsme z cukru, ale cestovat...
více…

Svítilny - ruční svítilny, čelovky a lampy

Kvalitní svítilna by neměla chybět v žádné outdoorové výbavě. Je sice pravda, že svítilnu má i každý mobilní...
více…

Obaly na karimatky a spacáky

Nejrůznější obaly a vaky patří již tradičně k výbavám cestovatelů. Použít se dají nejen na ochranu spacáků,...
více…

Dětské batohy

Dítě není zmenšený dospělý, ale rádo dospělé napodobuje. Proto když jde rodina na výlet a balí objemná...
více…