Cepíny

Cepín, tak jak ho vídáme u dnešních horolezců nemá zase tak dlouhou historii. Ještě při zdolávání Mont Blancu v osmnáctém století používali horolezci dřevěnou tyč s hákem. Potom za téměř sto let přišly na řadu cepíny s kovovou hlavicí a horolezci si museli ještě mnoho let počkat, až se na řadu dostaly lehké hliníkové slitiny a kalená ocel. Ale stálo to za to! Sice neexistuje univerzální cepín, ale vybrat si můžete mezi turistickými, skialpinistickými a lezeckými cepíny. Poradíme vám, který cepín si snadno poradí i se zdoláváním ledovců.

Něco málo o cepínech

Cepíny mají několik částí. Nahoře je hrot, lopatka a oko na karabinu. Následuje topůrko a spodní hrot. Dělí se na kategorie B a T podle normy EN 13089. Kategorie B (Basic) je ideální na ledovcové výstupy a lyžařské závody, kde se postupuje spíše chůzí než lezením. Cepíny typu T (Technical) mají pevnější topůrka a hroty jsou uzpůsobené tomu aby odolaly páčení, kroucení a jakékoliv manipulaci v ledu. 

Turistické cepíny

Turistické cepíny jsou lehké cepíny, určené pro alpinismus, skialpinismus a horskou turistiku. Jsou to většinou cepíny typu T. Jejich funkcí je dobrá penetrace sněhu topůrkem, zachycení pádu a jištění na sněhu. Při manipulaci v ledu se ale rychleji ztupí.

Skialpinistické cepíny

Skialpinistické cepíny jsou ultralehké a krátké cepíny, vhodné zejména na alpinismus a skialpinismus. Stále častěji je využívají je i běžkaři a milovníci VHT. Jsou i součástí povinné výbavy skialpinistických závodů.

Lezecké cepíny

Lezecké cepíny jsou vhodné zejména na lezení po ledovcích, mix lezení a drytooling. Jsou ideálním pomocníkem při extrémním lezení po ledopádech a ledových stěnách. Mají většinou vyměnitelné hroty. Topůrka bývají prohnutější a jejich délka zpravidla nepřesahuje 50 cm. Hodí se všude tam, kde není třeba se o ně opírat, ale s nimi lézt. 

Doplňky a náhradní díly k cepínům

Doplňky a náhradní díly k cepínům, to jsou zejména krytky na ostré hroty cepínů, pružné smyčky s karabinami, opěrky rukou, náhradní hroty, lopatky apod. Některé cepíny mají tyto doplňky již v základním balení, k jiným si je musíte dokoupit. 

Kolik stojí cepín

Turistický cepín s certifikací koupíte již za cenu od 1 500 Kč, ale lezecké cepíny do ledovců stojí i přes 8 000 Kč. Záleží na tom, zda budete vyžadovat hodně známou značku nebo se spokojíte s kvalitou od méně známého výrobce. Při výběru sledujte recenze, doporučení horolezců a rady odborníků.

Značka cepínu

Kvalitní lezecké cepíny najdete pod ověřenou italskou značkou Camp, Grivel a Climbing Technology, tradiční českou kvalitu zastupuje světově známá firma Singing Rock. Ale i další známé firmy, vyrábějící kvalitní horolezecké doplňky, nabízejí velmi kvalitní a cenově dostupné cepíny. Mezi takové firmy rozhodně patří francouzský Petzl, americká Black Diamond nebo francouzská značka Blue Ice.

Kde koupit certifikovaný cepín

Největší výběr cepínů všech typů najdete v ověřených internetových obchodech. Koupit zde můžete i horolezecké batohy, které mají speciální poutka na cepín. Najdete zde také praktické a funkční doplňky k cepínům. Obrovskou výhodou je, že vybíráte v klidu a pohodlí domova, a navíc máte zaručeno to, že zboží můžete bez udání důvodu do 14 dnů vrátit.

 

comments powered by Disqus


Podobné články


Bouldermatky

Dříve, než se společně podíváme na výběr těch nejlepších bouldermatek, vysvětlíme si, co to vlastně ten, tolik...
více…

Brzdy, blokanty a kladky

Brzdy, blokanty a nejrůznější kladky hojně využívají nejen horolezci, ale také speleologové, arboristé (stromolezci)...
více…

Vklíněnce, friendy, šrouby, skoby

Cinkání kovu zní horolezcům přímo jako oslavná symfonie. Správný horolezec se vydává na skály doslova ověnčen...
více…

Ferraty

Zajištěné cesty - Via ferraty, to je příležitost pro sportovně nadané lidi, dostat se tam, kam dříve mohli jen...
více…

Sněžnice

Milujete zimní procházky a brouzdání čerstvě napadaným sněhem? Rádi byste se podívali i do míst, kde nejsou...
více…

Kempingové vybavení - nábytek, chladící zařízení a doplňky

Kempování, to nejsou jen výlety a vodní radovánky. To jsou také chvíle, kdy si chcete pohodlně posedět, popovídat a...
více…

Elektronika pro outdoorové aktivity

Elektronika v outdoorové výbavě na horské výšlapy a pobyty mimo civilizaci není pouze symbol toho, že jste jejími...
více…

Doplňky ke stanům, servis a impregnace

Bezproblémový pobyt ve stanu, bivakovacím vaku nebo pod stanovým přístřeškem, to není jen o nákupu vysněného typu a...
více…

Bivakovací (žďárské) vaky

Nocování ve stanu s sebou přináší řadu výhod, ale pokud cestujete nalehko, můžete využít k přespání ve volné...
více…

Stany, stanové a plážové přístřešky

Nocování v kempu, ve volné přírodě nebo na vyhřáté mořské pláži s sebou přináší postavení malého mobilního...
více…