Cestování za katastrofami - speciální druh turistiky

Důvody k cestování jsou různé. Většinou chceme poznat cizí kraje, mentalitu tamních lidí, odpočinout si, či zasportovat, pořídit pár fotografií přírodních krás, tamní přírody, architektury… Ale jsou lidé, kteří cestují za katastrofami. Ano, je to sice poněkud zvrácený druh turistiky, ale má své nadšené cestovatele. Jakmile se dozvědí, že se někde něco šíleného stalo, místo toho, aby šli pomoci, jedou si místa katastrof vyfotit!

Katastrofy lákají

V Maďarsku se stala katastrofa, když se protrhla nebezpečná hráz s odpadními vodami. Celé dvě obce byly zničeny červeným nebezpečným kalem a samozřejmě že se i u nás objevili nadšenci katastrof, kteří se vydali přímo do postižené oblasti. Ne pomoci, ale prohlédnout si ji. V jedné vesničce strhl vítr střechu školy a naráz škola přilákala pozornost lidí z okolních obcí. Každý chtěl vidět spadlou střechu. Totéž jeden nejmenovaný zimní stadion před kolaudací. Jeho trosky si přišli poohlédnout lidé z vedlejších vesnic i měst. Něco takového se zkrátka nevidí. V Chicagu jednou sletěl těžký strom na 4 zaparkovaná auta a všechny naráz zničil. Promáčknuty byly do písmene U se nedaly se od sebe odtrhnout a samozřejmě, že celá událost lákala pozornost tolika lidí i z daleka, že majitelé poškozených aut přemýšleli nad výběrem vstupného, ​​což by jim škodu mohlo třeba i nahradit.

Válka

Kde ničila válka, tam to láká turisty. Na ostrově Nauru jsou turistickým lákadlem staré japonské bunkry a vraky letadel. Turismus dokonce vzkvétá i na místě výbuchu Černobylu a ve městě duchů Pripjať, které je vedle vybuchlé elektrárny. Toto místo je dokonce v žebříčcích nejšílenějších zájezdů na prvních místech. Svým způsobem lidi láká i katastrofa lidskosti, každý koncentrační tábor, ve kterém den co den umíraly stovky, až tisíce lidí.

Přírodní katastrofy nelze vynechat

Že někde chrlí sopka tuny popela ještě neznamená, že je místo nebezpečné. Takové fotky se vyplatí mít, nemluvě o videu chrlící žhavé lávy. Lidé pláčou, přicházejí o domy, ale pan fotograf přijel narychlo právě kvůli této sopce. Někteří se dokonce živí tím, že fotí takové akce a fotografie pak prodávají. Lákavá jsou i tornáda. Ty se však nedají vystopovat, ale spoušť, kterou zanechají občas přiláká lidi dobře si prohlédnout, co se stalo. Japonské pobřeží po tsunami a okolí Fukušimy je každý den plné turistů, kteří dokonce i dnes přicházejí navštívit pobřeží. Základy, kde stály kdysi celé budovy, se jen pomalu obnovují.

Vraky lodí, letadel a ponorek

Zcela jiný případ je lákán katastrofami dávno minulými. Ve světě je populární potápění se k vrakům lodí, lovení pokladů, nebo vyhledávání míst z vojenských záznamů, kde odpočívají vraky lodí, ponorek a celých spadlých letadel. I toto jsou neštěstí a pro potápěče vyhledávané akrakce

Autor: Martina Dvořáková
 

comments powered by Disqus


Podobné články