Delta řeky Neretvy je zvláštní bažinaté území, protkané desítkami říčních ramen, kanálů a jezírek. Svým hospodářským významem bývá přirovnávána k deltě Nilu. Poloostrov Pelješac je po Istrii druhý největší v chorvatském Jadranu. Podél jeho pobřeží se tyčí poměrně vysoké vápencové hřebeny. Mezi nimi se ve středu rozkládá úrodné pole, proslulé nejlepšími odrůdami chorvatské vinné révy. Tzv. Dubrovnická riviéra je úsek pobřeží od městečka Slana po Dubrovník a patří mezi nejatraktivnější místa celého Chorvatska.
Místní, typicky středomořské klima je charakteristické suchými, slunečními a velmi horkými léty a deštivými, avšak mírnými zimami. Teploty vzduchu v červenci často přesahují hranici 30 ° C a moře se zvykne rozehřát až na 27 ° C. Počet slunečných dnů za rok je až 260. V zimě teplota zřídka klesne na 0 ° C, v průměru je zde asi 7 ° C. Sníh zde lze považovat za skutečnou raritu a také proto se o Jižní Dalmácii mluví jako o oblasti s dvěma ročními obdobími.
Jsou to právě hezké a čisté pláže, které nejvíce lákají turisty do této části Chorvatska. Většinou jsou štěrkovité, najdete zde však i několik skalnatých či písčitých pláží. V Dubrovníku je nejexkluzivnější oblázková pláž Banje s výhledem na Staré město. Potkáte tu jen samé bohaté, pěkné a opálené lidi. Pokud spíše toužíte po relaxaci rodinného typu, navštivte pláž Copacabana či Lapad. Na ostrůvku Lokrum, který patří mezi četné chorvatské národní parky, se zase nachází jedna z nejvyhlášenějších nudistických pláží. Relativně méně navštěvované oblasti jako je poloostrov Pelješac, nejsou až tak prosyceny turisty. Místní pláže jsou tedy určeny zejména pro zamilované páry, které ocení tento neuvěřitelně pitoreskní a neporušený kus země se svými vesničkami a krásnými přírodními scenériemi. V Jižní Dalmácii si prostě každý najde to své pravé ořechové.
Pokud vám je obyčejné vylehávání na pláži cizí, můžete se spolehnout na širokou nabídku sportovních a rekreačních aktivit. Populární jsou vodní sporty jako parasailing, vodní lyže, jet-ski a pod. Milovníci potápění ocení velmi dobrou organizaci a vysoký standard místních potápěčských škol a klubů (CMAS, SSI, PADI). Dobré podmínky jsou zde i na windsufing. Na poloostrově Pelješac se dokonce každoročně uskutečňuje světová soutěž. I když většina těchto aktivit je spojena s mořem, na své si zde přijdou i fanoušci horolezectví, trekingu, skalolezectví či cyklistiky. Kromě toho jsou v téměř každé usedlosti vytvořeny podmínky pro sportování, ať už máte rádi fotbal, basketbal, volejbal, tenis či bowling.
Pokud jste se kromě odpočinku vydali i za památkami, určitě nezapomeňte na Staré město Dubrovníku, které je zapsáno do seznamu UNESCO. Jeho hradby, jejichž celková délka je téměř 2 km tvoří spolu pěti obrannými věžemi jeden z nejlepších obranných komplexů v Evropě. Ty obklopují množství zajímavých veřejných, soukromých, církevních i světských historických staveb. V paláci Sponza najdete státní archiv, který dokumentuje dějiny Dubrovníku od 12. století. Cestování v čase vám umožní i různé ostrovy a ostrůvky. Mezi nejnavštěvovanější patří Korčula, který dostal název po hrdince řecké mytologie Kerkyry a nabízí bohaté historické dědictví.
Chorvati patří mezi lidi s jižanským temperamentem, což se projevuje i na jejich oblibě v konání různých festivalů a trhů. I v té nejmenší vesnici se alespoň jednou za léto odehraje nějaká kulturní akce. V Dubrovníku se cosi děje během celého roku. Několikeré svátky jsou doprovázeny karnevaly a v květnu se zde každoročně odehraje mezinárodní filmový festival. Místní letní festival, který se koná v době 10. července až 25. srpna, je největší kulturní událostí v Chorvatsku. Na otevřených i uzavřených scénách vám nabídne bohatý program sestávající z klasické hudby, divadla, opery a tance.
Autor: Lenka KostkováJakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez předchozího písemného souhlasu našeinfo.cz zakázáno.
Fotografie jsou pouze ilustrativní - zdroj fotografií sxc.hu