Dovolenková "předsezóna" v Chorvatsku

Jednou z nejvyhledávanějších prázdninových destinací pro Čechy je bezpochyby Chorvatsko. I když hlavní sezóna zde začne až za pár týdnů, už dnes je pobřeží Jadranu plné turistů, využívajících mnohé výhody, které nabízí takzvaná předsezóna. Nižší ceny ubytování, čistší moře a menší nápor těch, kteří se sem chystají až během letních prázdnin.

Chorvatské hotely u pobřeží začínají ožívat již v dubnu, ale pro vyznavače teplejší vody je koupání možné až v červenci a srpnu. Voda se při teplotách okolo 28 až 30 stupňů už pomalu ohřívá a její momentální teplota je přibližně 20 stupňů. "Hotel otevíráme přes velkou noc a v polovině října zase zavíráme. V zimě tu nikdo není, proto máme zavřeno, "prozradila provozovatelka hotelu Bor na ostrově Krk. Právě tento ostrov je označován za nejčistší místo v Chorvatsku.

Kromě hotelů nabízí Chorvatsko ubytování i na privátech apartmánového typu, které jsou nesrovnatelně levnější než hotely, případně v autokempech, kde je možné bydlet v karavanech nebo stanech. Ubytování mimo hlavní sezónu na privátech se pohybuje od 10 € na osobu, hotelový pokoj na jednoho člověka vyjde přibližně tři až pětkrát více.

Mnoho turistů cestuje do Chorvatska "naslepo" a ubytování si hledají až tam. V tomto období je však najít ubytování takovýmto způsobem dost náročné. Rakouští, Slovinští a Italští turisté to mají do Chorvatska poměrně blízko a využívají toto období na příjemně strávené víkendy právě zde. I z tohoto důvodu se vám může stát, že ubytování najdete buď velmi těžko, případně draze a v neposlední řadě také příliš daleko od moře.

První kontakt s mořem v tomto čase je velmi chladný. Při vstupu do vody máte pocit, že zmrznete, ale po několika sekundách zjistíte, že až takové chladné není a můžete si klidně užívat koupání či potápění na písečných a kamenitých plážích. Za pár týdnů však moře nabídne jinou teplotu vody. "Do srpna se teplota moře zvýší na přibližně 25 - 26 stupňů. Teplota vzduchu je přibližně 30 stupňů, "říká provozovatelka hotelu.

Blízko hotelových komplexů je možné zapůjčit si lehátko na opalování za cenu od 20 do 30 kun. Za vodní kolo zaplatíte na hodinu 60 kun. Kdo se rozhodne, že si nebude vařit sám, ale stravovat se v restauracích, musí si připravit na jídlo speciální rozpočet. Cena pizzy se zde pohybuje od 40 do 60 kun, grilované či fritované kalamáry od 50 kun, mješano meso (vepřová kotleta, čevapčiči, kuřecí špíz, pleskavica) od 75 do 100 kun. Paradoxně, v této přímořské zemi nejvíce zaplatíte za ryby. Běžná cena v restauraci se pohybuje kolem 300 kun za kilogram, což odpovídá přibližně dvěma porcím.

V tomto období už jsou v plné pohotovosti téměř všechny služby a prodejní stánky. Obchodů se suvenýry je nespočet. Pohlednice se pohybují v ceně od 3 kun, poštovní známka do Evropy stojí 3,10 kun. Oblíbené magnetky je možné koupit od 10 do 25 kun, trička od 80. Obchody v přístavech a v letoviscích jsou otevřeny až do noci, v závislosti na turistech. Klasické obchody, které nejsou přímo v centru dění (potraviny, butiky, papírnictví atd..) mají otevřeno do 18.00, v sobotu dopoledne a v neděli jsou zavřené.

Za co zaplatíte na cestě do Chorvatska:

Dálniční známka v Rakousku - 14 denní 7,99 €
Dálniční známka ve Slovinsku - 7 denní 15 €
Mýto v Chorvatsku (na ostrov Krk) 7 kn dálnice, 30 kn zpáteční mýtné přes most.
Minerální voda v restauraci od 13 kn
Pivo 0,3 l v restauraci a baru od 13 kn
Míchaný alkoholický nápoj od 45 kn
Zmrzlina - 1 kopeček 7 kn
Jídlo v restauraci od 40 kn
Rybolov - denní povolenka od 400 kn

 

comments powered by Disqus


Podobné články


Dubrovník

Dubrovník byl v minulosti Lordem Byronem označen za perlu Jadranu a toto označení mu právem náleží dodnes. Po celá...
více…

Chorvatsko nadchne rodiny i dobrodruhy

Chorvatsko to je destinace, která nadchne každého cestovatele a rekreanta! Poloostrov Istrie patří mezi hojně...
více…

O Chorvatsku

Chorvatsko leží na rozhraní Balkánského poloostrova a Střední Evropy. Na severu země se rozprostírají nížiny,...
více…