Baku Ázerbájdžán

Je to hlavní a největší město, a zároveň také největší přístav Ázerbájdžánu. Baku se nachází na pobřeží Kaspického moře pod úrovní světového oceánu.

Baku je velice moderní město, s živými bulváry, okrasnými parky a spoustou luxusních obchodů. Prostě nechybí nic:-). Město Baku má kolem 2 092 400 obyvatel, a nachází se nedaleko významných ropných polí. Soustřeďují se zde rafinerie a většina ázerbájdžánského průmyslu. 

Baku se dělí na dvě základní části: Staré město - ázerbájdžánsky İçəri Şəhər a novější okolní čtvrti.Za dob SSSR bylo město Baku páté největší v zemi po Moskvě, Leningradu, Kyjevě a Taškentu.

Baku je centrem vzdělávání v Ázerbájdžánu. Je sídlem mnoha státních i soukromých univerzit např. Ázerbájdžánská lékařská univerzita, Ázerbájdžánská státní ekonomická univerzita, Ázerbájdžánská státní naftová akademie, Ázerbájdžánská technická univerzita aj.

Doprava:

METRO: Ve městě Baku funguje výborná síť metra, která se jmenuje Bakı Metropoliteni, které bylo otevřeno v roce 1967. Po pádu komunismu bylo přepracováno na moderní síť. Centrální stanice jsou velmi krásně zdobeny. Každá zastávka má i svou vlastní melodii.
MARŠRUTKY:  
Autobusovou dopravu zde zajišťují soukromé minibusy, které jsou známé pod názvem maršrutky nebo dolmuš.
Tramvajová doprava byla ve městě zrušena.
TAXI:
Jsou zde dvě oficiální taxi služby a spousta soukromých taxikářů. Ve většině případů mají taxikáři v automobilech namontovány taxametry.
LETECKÁ DOPRAVA:
V Baku je mezinárodní letiště Hejdara Alijeva, které se nachází cca 25 km na východ od Baku v Bině - přímo do centra města vede z letiště perfektní dálnice se spoustou nádherně osvětlených mostů, ozdobných protihlukových zdí, parčíků i zeleně. Také se pokocháte i benzinovými pumpami, které kolem této dálnice vypadají jako malé okrasné parky.

V současné době je budova letiště zrekonstruována, a vedle ní se staví zcela nová budova. Stará budova bude po dostavbě té nové sloužit pro vnitrostátní lety. Toto letiště je využíváno pro mezinárodní i vnitrostátní, pravidelný i nepravidelný letecký provoz.  V současnosti létá přímý let Praha-Baku zhruba 3-4 týdně. Let bývá skoro vždy plně vytížen.
LODNÍ DOPRAVA:
Baku je největším přístavem v Kaspickém moři. Trajektové spojení funguje pravidelně z Baku napříč Kaspickým mořem do Turkmenbaši, Turkmenistánu, Bandar Anzali a Bandar Nowšar v Íránu.
VLAKY:
Přímé vlaky spojují město Baku s Machačkalou, Moskvou, Rostovem, Charkovem a Kyjevem.
Ostatní:
V Baku se kolem moře nachází Baki bulvar. Je to krásná cesta, kolem které se nachází moc hezké parky se spoustou fontán, aleje oliv, keře a květiny. V Baku se také nachází jedna z nejvyšších fontán světa, která měří 137 m. V noci je fontána krásně osvětlena a mění barvy od žluté, přes růžovou, fialovu, červenou, zelenou až po modrou.

Toto místo je vhodné pro procházku v kteroukoliv denní dobu, i když večer je tu nejvíce živo. Nabízí se zde projížďky na vozech, které jsou tažený koňmi, různé atrakce, restaurace, stánky s občerstvením - výborný kebab nebo zmrzlina. 

V neposlední řadě vám tady nesmí ujít vyjížďka parníkem na širé moře odkud je nádherná vyhlídka na celé Baku. Kousek od Baku se nachází rozlehlé písečné pláže s restauracemi a hotely.

Co musíte v Baku vidět:

Určitě je to Staré město Baku, Palác Širvanšáhů a Panenskou věž. Tyto památky byly v roce 2000 zapsány do seznamu Světového dědictví UNESCO.

Staré město Baku - İçəri Şəhər

"Ičeri šeher" znamená v překladu centrum města, a je to oblast Baku, která je ohraničena ohraničená pevnými zdmi. Protože se jedná o nejstarší část města Baku, označují turisté tuto část jako Staré město. Místní lidé věří že Staré město bylo stejně jako Panenská věž postaveno ve 12. století.

Ulice města jsou zde vždy v neutrálních barvách - tóny hnědé, béžové, šedé a příležitostně bílé barvy. Obchodnící zde město zdobí malebnými malými obchůdky a hezkými kavárničkami.Potkáte zde ale jen málo turistů, a nad je to dobře, protože tak alespoň Staré město v Baku neztrácí nic ze svého půvabu. 

Širvanšáhův palác nebo Palác Širvánšáhů - Şirvanşahlar sarayı 

Toto je největším památníkem Shirvan-Absheronské větve Ázerbájdžánské architektury. Palác je položen v samém centru města Baku. Celý komplex se skládá z hlavní budovy paláce, pavilonu Divanhane, krypty, šáhovy mešity s minaretem, mausolea šáha Seyida Yahya Bakuvi, portálu na východě a ze zbytků starých lázní. 

Panenská věž - Qız Qalası

Qız Qalası - neboli dívčí věž. Je to věž ve starém městě Baku, která původně stála přímo na břehu Kaspického moře. Kvůli přestavbě na začátku 20. století  dělí Panenskou věž od Kaspického moře městský veřejný park a celkem rušná silnice. Věž byla postavena zhruba ve 12. Století. Qız Qalası je velmi významná památka a je to jeden z největších ázerbájdžánských národních symbolů. Věž je vyobrazena na ázerbájdžánské měně a na většině úředních dokumentů. Panenská věž je sídlem muzea, ve kterém si můžete koupit i upomínkové předměty, tradiční textil či keramické výrobky. Pod věží naleznete velmi zachovalé vykopávky a krámky s pravými ručně tkanými koberci.

Výstup na věž určitě stojí za to, ale chce to trochu fyzičky :-). Pohled ze střechy je nádherný. Na vyhlídce uvidíte pod sebou cesty a minarety starého města, přímořský národní park Maritime National Park, a  nádherný výhled na záliv v Baku. Na večer bývá Panenská věž nádherně osvětlena a to obzvlášť potom na svátky jara. Panenská věž je opředena spoustou legend. Zajímavostí také je, že věž nebyla nikdyukořistěna násilím a snad i proto se dochovala ve své původní podobě.

Chrám věčného ohně ATEŠGAH - Atəşgah

Chrám věčného ohně Atešgah /domov ohně/ neleznete v městské části Baku – Suraxanı zhruba 16 kilometrů od centra. Chrám pochází ze 17. až 18. století a jedná se o stavbu známou po celém světě. Chrám postavili uctívači ohně, kteří tuto zemi považovali za svatou. Celé okolí tohoto chrámu je známo svým přírodním úkazem, což je oheň, který hoří přímo ze země.

Velkou zajímavostí tohoto místa je i Hinduistický chrám, kde uprostřed plane "věčný oheň". V minulých dobách se zde odehrávaly i náboženské rituály. V okolních budovách najdete malé místnosti mnichů – dervišů, kteří uctívali oheň. Tito dervišové věřili, že tento oheň má zázračnou duchovní sílu.  Důkazem toho uctívání jsou i hinduistické nápisy na zdech. V dnešní době slouží chrám jako muzeum

Širin hamam - Shirin hamam

Širin hamam (lázně) byly postaveny v 17. Století. V dnešní době lázně fungují jako Muzeum bylinného léčitelství.

 

comments powered by Disqus


Podobné články


Unikátní hotel s deštným pralesem v Dubaji

Hotel s vlastním bazénem? Ale hotel s vlastním lesem, to už bude unikát! Budují ho v Dubaji a nebude to ledajaký les,...
více…

Brunej - stát, jehož návštěvu lze spojit s návštěvou Malajsie nebo Kambodži

Benzín zde stojí kolem dvaceti centů a nafta je ještě o něco levnější. V garáži místního vládce parkuje kolem...
více…

Maledivy - ráj, který postupně mizí do moře

Maledivy jsou známé ostrovy nacházející se nedaleko Srí Lanky v Indickém oceánu. Jde o krásný kout světa,...
více…

Istanbul - město dvou kontinentů

Istanbul má několik míst, které zkrátka vidět musíte. Jsou to centra, místní Grand Bazaar, ulice, uličky, tržiště,...
více…

Taškent Uzbekistán

Taškent se rozléhá na místě, které bylo významným obchodním střediskem již ve 2. tisíciletí př.n.l. V...
více…

Hedvábí a nejlepší Ferganský trh Uzbekistán

Na jihu uzbecké části Ferganské kotliny se rozléhá Margilan, který již po mnoho let představuje centrum produkce...
více…

Buchara Uzbekistán

První zprávy o městě Buchara pocházejí z roku 2500 př.n.l. Díky své poloze na řece Zaravshan to byla vždy...
více…

Doprava v Uzbekistánu

Do Uzbekistánu je nejrychlejší letět.  Do Taškentu létají některé evropské společnosti, a to včetně ČSA....
více…

Kuchyně v Uzbekistánu

Málokde se národní kuchyně navzájem tolik ovlivňovaly tak jako právě v Uzbekistánu. V místní kuchyni proto...
více…

Uzbekistán

Uzbekistán je vnitrozemský stát v centrální Asii a rozlohou 447 400kilometrů čtverečních. Tato země sousedí s...
více…