Kaspické moře Ázerbájdžán
Kaspické moře se rozléhá na ploše 371 000 kilometrů čtverečních a maximální hloubku má 1 025 metrů.
Ze severu na jih je dlouhé1.200 km a cca 320 km široké, průměrně je hluboké 184 metrů. Objem vody v jezeře je cca 78.000 km3. Je to nejrozsáhlejší bezodtokové jezero, které zhruba před 12 miliony lety bylo spolu s Černým mořem a Aralským jezerem součástí velkého moře Tethys.Kaspické moře se nachází mezi Asií a Evropou. Někdy se udává, že pojem moře není správný, protože je to největší slané jezero. Se svou rozlohou ale splňuje jak charakteristiku moře, tak i jezera.
Kromě Ázerbájdžánu leží na březích jezera další 4 státy: Rusko -Dagestán, Kalmycko a Astrachaňská oblast, Kazachstán - Tyrauská a Mangystauská oblast, Turkmenistán, Irán -provincie: Golestan, Mazandaran, Gilan a Ardabil. Název „Kaspické moře“ je odvozen od dávného kmene Kaspijců, kteří žili ve východní části Kavkazu. Jezero má i další historická jména jako Girkanské, Chvalynské, Chvalisské nebo Chazarské moře, které jsou odvozeny od historických národů, které žily na jeho březích.
V Ázerbájdžánu na pobřeží Kaspického moře naleznete Kyzylagadžský národní park a Širvanský národní park, ostrov Žiloj a souostroví Apšeronskij archipelag na severu, a Bakinskij archipelag na jihu. Mezi větší města, které leží na břehu Kaspického moře patří Astara, Lenkoran', Neftchala, Aljat, Gobustan, Primorsk, Baku, Mardakan, Buzovna, Sumgait aj.