Doprava po Malajsii

Dopravovat se po Malajsii můžete různými způsoby. Můžete si vyzkoušet cestování lodí, autobusová síť i vlaková je na dobré úrovni. Celkem levná a pohodlná je i letecká doprava. Pronájem auta se moc nedoporučuje.

Autobus:

V Malajsii najdete celkem slušnou autobusovou síť, která vás zaveze do všech atraktivních míst. Cena jízdenky je celkem směšná – 80 haléřů za kilometr. Do autobusu si určitě vezměte svetřík, neboť jsou vybaveny klimatizací, která jede naplno. V autobusech najdete pohodlné sedadla, které jsou i přes štíhlé a malé asijské místní lidi celkem velké, komfortní a široké. Většinou ještě na cestu dostanete pití a občerstvení.

Samozřejmě záleží, jakou autobusovou společnost si vyberete. I zde platí, že čím dražší je autobus, tím větší komfort můžete očekávat. Autobusová síť je v Malajsii poměrně hustá a dostanete se s ním i do Thajska a Singapuru. Pokud pojedete na trase Kuala Lumpur – Singapur si vyhraďte minimálně 6 hodin a počítejte s cenou zhruba od 300 do 500 Kč. Poloostrovní Malajsie měří na délku cca 900 km, takže vzdálenosti na hranice nejsou zas tak dlouhé ale únavné ano. Pozemní cestou je vzdálenost z Kuala Lumpur na malajsijsko-singapurský hraniční přechod Johor Bahru zhruba 380 km a na malajsijsko-thajský hraniční přechod Bukit Kayu Hitam cca 510 km. Což také není až tak daleko.

Vyšší opatrnost doporučujeme při nočních jízdách jak vlaky, tak i autobusy. Nebezpečí ale není vyšší než při jakékoliv cestě vlakem v ČR. Nezapomeňte, že se v Malajsii jezdí vlevo a na silnicích uvidíte celkem často chaos. Dopravní předpisy se v této zemi moc nedodržují.

Vlak:

Železniční síť čítá něco přes 2 tisíce kilometrů. Ve vlacích existují tři třídy: 1.třída  - De Luxe, 2.třida – Eksekutil, a 3.třída – Economy. Expresy v Malajsii jsou rychlé a naleznete v nich restauraci, lůžkové vagony a klimatizaci. Nejlepší železniční spojení najdete v kontinentální Malajsii, kde jsou  dvě hlavní trati. První vede podél západního pobřeží ze Singapuru do měst Kuala Lumpur a Butterworth. Vlak jezdí 3x denně, jede 6 hodin a jízdenka stojí třetí třídou zhruba 250 Kč a první třídou cca 650 korun. Druhá trať vede z Gemas do Kota Baharu. Východní Malajsie má jedinou železniční trať, která vede z města Kota Kinabalu. Na Sarawaku železnice není.

Orient Expressem nebo Eastern:

Ti, kteří milují přepych nebo ti, kteří si ho chtějí vyzkoušet si mohou vybrat mezi Orient Expressem a Eastern. Tyto vlaky jezdí od roku 1993. Jezdí mezi Bangkokem, Singapurem a Malajsií. Tyto vlaky vám nabídnou perfektní kuchyní a perfektní ubytování. Vlaky vyjíždějí z Bangkoku do hlavního města Malajsie Kuala Lumpur a jízdenka stojí zhruba 6 tisíc korun /1020MR/.

Trajekty:

Trajekty velmi často jezdí mezi přístavy Butterworth a Penang, dále mezi Sabahu a Sarawaku. Tou nejlepší volbou pro dopravu je pro vás ve východní Malajsii říční lodě. Toto je občas i jediná volba, když se chcete dostat do odlehlejších míst. Ve východní Malajsii naleznete i celou řadu vodních taxíků. Trajektové spojení je i se sousední Indonésií. Je to ale plavba zdlouhavá a poměrně drahá. Pokud chcete vidět Borneo nebo jakýkoliv jiný sousední leťte raději letadlem.

Letecky:

Poletíte nízkonákladovou leteckou společností. Zde si musíte včas zajistit rezervaci. Jako u všeho platí, že čím dřívější rezervace, tím levnější. S předstihem např. 2 měsíců se lze dostat na ceny v řádu stokorun za jeden směr! Rezervace i platba probíhá online prostřednictvím kreditní karty, potom vám stačí předložit pouze pas a popř. rezervační kód, ale obvykle jste stejně již na tzv. „flight listu“, tak kód není nutně vyžadován. Občerstvení v těchto letadlech je za úplatu. Káva vás vyjde v přepočtu zhruba na 22 korun a hlavní jídlo na 45 korun.

Mějte na paměti, že na palubě musíte mít hotovost a ve většině letů nezaplatíte ani eurem. Na tuto cestu se vybavte i americkými dolary. Tato měna bývá akceptována. Opatrní byste měli být i na váhový limit, který je jen 15 kilo a tato váha je opravdu kontrolována. Pokud budete mít nadváhu svého zavazadla, zaplatíte celkem dost rádoby pokutu.

 

comments powered by Disqus


Podobné články


Petronas Twin Towers Malajsie

Tato ohromná stavba byla ještě nedávno tím nejvyšším mrakodrapem na světě, kterou navrhl Argentinec Cesar Pelli a...
více…

Tance /kultura/ v Malajsii

Malajsie se skládá z mnoha národů, které mají svou bohatou kulturu a dědictví. Také díky vlivu sousední...
více…

Jeskyně Batu Malajsie

Je to ohromný skalní masiv, který se nachází zhruba 13 kilometrů od hlavního města Malajsie Kuala Lumpur....
více…

Sabah Borneo - Malajsie

Je to druhý největší stát na ostrově Borneo, který se rozkládá na severovýchodním výběžku ostrova a také na...
více…

Svátky v Malajsii

Malajsie je islámskou zemí a tak má většina jejich svátků co do činění s islámským lunárním kalendářem....
více…

Ubytování v Malajsii

V Malajsii naleznete celou řadu ubytovacích možností, a to zejména v hlavním městě. Pokud nejste nároční,...
více…

Suvenýry a nakupování Malajsie

O Malajsii se v různých časopisech nebo v TV dozvídáte, že je to skutečný nákupní ráj. Je to ale relativní a...
více…

Kuchyně v Malajsii

Ve světě je Malajsie považována díky svému smíšení ras, kultur a náboženství za gastronomický...
více…

Malajsie

Pokud máte rádi exotiku a chcete zároveň i civilizované prostředí navštivte Malajsii. Zde uslyšíte zpěvavé...
více…

Sluneční brýle na sport a venkovní aktivity

Kvalitní sluneční brýle spolehlivě ochrání oči při venkovních sportovních aktivitách a toulkách přírodou. A to...
více…