Doprava po Malajsii
Dopravovat se po Malajsii můžete různými způsoby. Můžete si vyzkoušet cestování lodí, autobusová síť i vlaková je na dobré úrovni. Celkem levná a pohodlná je i letecká doprava. Pronájem auta se moc nedoporučuje.
Autobus:
V Malajsii najdete celkem slušnou autobusovou síť, která vás zaveze do všech atraktivních míst. Cena jízdenky je celkem směšná – 80 haléřů za kilometr. Do autobusu si určitě vezměte svetřík, neboť jsou vybaveny klimatizací, která jede naplno. V autobusech najdete pohodlné sedadla, které jsou i přes štíhlé a malé asijské místní lidi celkem velké, komfortní a široké. Většinou ještě na cestu dostanete pití a občerstvení.
Samozřejmě záleží, jakou autobusovou společnost si vyberete. I zde platí, že čím dražší je autobus, tím větší komfort můžete očekávat. Autobusová síť je v Malajsii poměrně hustá a dostanete se s ním i do Thajska a Singapuru. Pokud pojedete na trase Kuala Lumpur – Singapur si vyhraďte minimálně 6 hodin a počítejte s cenou zhruba od 300 do 500 Kč. Poloostrovní Malajsie měří na délku cca 900 km, takže vzdálenosti na hranice nejsou zas tak dlouhé ale únavné ano. Pozemní cestou je vzdálenost z Kuala Lumpur na malajsijsko-singapurský hraniční přechod Johor Bahru zhruba 380 km a na malajsijsko-thajský hraniční přechod Bukit Kayu Hitam cca 510 km. Což také není až tak daleko.
Vyšší opatrnost doporučujeme při nočních jízdách jak vlaky, tak i autobusy. Nebezpečí ale není vyšší než při jakékoliv cestě vlakem v ČR. Nezapomeňte, že se v Malajsii jezdí vlevo a na silnicích uvidíte celkem často chaos. Dopravní předpisy se v této zemi moc nedodržují.
Vlak:
Železniční síť čítá něco přes 2 tisíce kilometrů. Ve vlacích existují tři třídy: 1.třída - De Luxe, 2.třida – Eksekutil, a 3.třída – Economy. Expresy v Malajsii jsou rychlé a naleznete v nich restauraci, lůžkové vagony a klimatizaci. Nejlepší železniční spojení najdete v kontinentální Malajsii, kde jsou dvě hlavní trati. První vede podél západního pobřeží ze Singapuru do měst Kuala Lumpur a Butterworth. Vlak jezdí 3x denně, jede 6 hodin a jízdenka stojí třetí třídou zhruba 250 Kč a první třídou cca 650 korun. Druhá trať vede z Gemas do Kota Baharu. Východní Malajsie má jedinou železniční trať, která vede z města Kota Kinabalu. Na Sarawaku železnice není.
Orient Expressem nebo Eastern:
Ti, kteří milují přepych nebo ti, kteří si ho chtějí vyzkoušet si mohou vybrat mezi Orient Expressem a Eastern. Tyto vlaky jezdí od roku 1993. Jezdí mezi Bangkokem, Singapurem a Malajsií. Tyto vlaky vám nabídnou perfektní kuchyní a perfektní ubytování. Vlaky vyjíždějí z Bangkoku do hlavního města Malajsie Kuala Lumpur a jízdenka stojí zhruba 6 tisíc korun /1020MR/.
Trajekty:
Trajekty velmi často jezdí mezi přístavy Butterworth a Penang, dále mezi Sabahu a Sarawaku. Tou nejlepší volbou pro dopravu je pro vás ve východní Malajsii říční lodě. Toto je občas i jediná volba, když se chcete dostat do odlehlejších míst. Ve východní Malajsii naleznete i celou řadu vodních taxíků. Trajektové spojení je i se sousední Indonésií. Je to ale plavba zdlouhavá a poměrně drahá. Pokud chcete vidět Borneo nebo jakýkoliv jiný sousední leťte raději letadlem.
Letecky:
Poletíte nízkonákladovou leteckou společností. Zde si musíte včas zajistit rezervaci. Jako u všeho platí, že čím dřívější rezervace, tím levnější. S předstihem např. 2 měsíců se lze dostat na ceny v řádu stokorun za jeden směr! Rezervace i platba probíhá online prostřednictvím kreditní karty, potom vám stačí předložit pouze pas a popř. rezervační kód, ale obvykle jste stejně již na tzv. „flight listu“, tak kód není nutně vyžadován. Občerstvení v těchto letadlech je za úplatu. Káva vás vyjde v přepočtu zhruba na 22 korun a hlavní jídlo na 45 korun.
Mějte na paměti, že na palubě musíte mít hotovost a ve většině letů nezaplatíte ani eurem. Na tuto cestu se vybavte i americkými dolary. Tato měna bývá akceptována. Opatrní byste měli být i na váhový limit, který je jen 15 kilo a tato váha je opravdu kontrolována. Pokud budete mít nadváhu svého zavazadla, zaplatíte celkem dost rádoby pokutu.