Indonésie

Indonésie je stát, který se nachází v jihovýchodní Oceánii a Asii a je tvořen 17508 ostrovy.

Indonésie

Indonésie je se svými 230 milióny obyvatel čtvrtý nejlidnatější stát světa. Je to také stát, kde se většina obyvatel hlásí k islámu. Hlavní město Indonésie je Jakarta, která má zhruba 11 miliónů obyvatel. Indonéská příroda je velice rozmanitá a má mnoho oblastí, které jsou zcela nedotčeny civilizací.

Naleznete zde jak divokou přírodu, která vás volá po dobrodružství, nebo mnoho krásných písčitých pláží, které vás zlákají k odpočinku či husté deštné pralesy a činné sopky. Indonéské moře vám zase nabídne krásný a různorodý podmořský život, který si určitě nesmíte nechat ujít při potápění nebo šnorchlování.

Náboženské složení:

Muslimové – 86,1%, katolíci 3%, protestanti 5,7%, hinduisté 1,8% a buddhisté 1%.

Úřední jazyk:

Indonéština, dále se používá jávština, súdánština aj. Jazykem zahraničního obchodu je angličtina.

Peněžní jednotka:

Indonéská rupie – IDR

Pracovní doba:

Obvyklá pracovní doba: Po – Pá 7:00 (8:00) – 16:00 (17:00) hod
Obchody                   : Po – Ne 10:00 – 21:00 hod

Místní zvyklosti:

Při obchodních setkání není obvyklé pít alkohol. Počítejte s tím, že den se pro Indonésany dělí do několika částí mezi modlitby. Ráno v šest jim začínají motlitby.V té době jsou již místní lidé oblečení, umytí a učesaní. Další motlitba probíhá ve dvanáct hodin odpoledne a potom mezi třetí a čtvrtou odpolední hodinou. V době motliteb přerušují muslimové veškeré práce. V Indonésii se smlouvá. V případě, že není cena přímo uvedena, tak smlouvejte.

Zdravotnictví: 

Soukromé nemocnice a polikliniky jsou na velmi dobré úrovni a jsou velice dobře vybaveny. Za jakékoliv ošetření ale zaplatíte platbou v hotovosti nebo kreditní kartou. Pokud se půjdete nechat ošetřit do státního zařízení, počítejte s celkem nízkou úrovní.

Do Indonésie se doporučuje očkování proti virové hepatitidě A /při delším pobytu B i E/, poliomyelitidě a břišnímu tyfu. Pokud byste chtěli v Indonésii pracovat, musíte mít potvrzení o negativním výsledku testu HIV. Počítejte s tím, že v této zemi je celoroční riziko nákazy malárií. Výjimka je Jakarta, větší města a turistická centra na Bali a Jávě.

V Indonésii se také vyskytují celoročně komáři, kteří přenášejí horečku Dengue. Případy nakažení komárem je ale vydatnější v zimním deštivém počasí. V souvislosti s výskytem ptačí chřipky v některých částech Indonésie dbejte na dodržování hygieny a určitě nekonzumujte nedostatečně tepelně upravené drůbeží maso a vajíčka. Je na každém z vás, jestli se půjdete podívat do drůbežích závodů, farem nebo na ptačí trhy. Určitě nepijte vodu z vodovodního řádu, vždy jen balenou.

Vízum:

Doporučujeme, aby si každý, kdo chce vycestovat do Indonésie, ověřil u zastupitelského úřadu, jestli se podmínky pro vstup a pobyt nezměnily.Pro Pobyt v Indonésii musíte mít platný cestovní pas s vízem. Pokud váš pobyt bude trvat do 30 dní, získáte 30 denní vízum na poplatek 25 USD, jakmile přiletíte na indonéské letiště. Prodloužit si vaše vízum můžete za poplatek maximálně o dalších 30 dnů.

Abyste dostali vízum, musí být platnost vašeho cestovního dokladu minimálně půl roku od data vstupu na území Indonéské republiky a musíte mít alespoň dvě prázdné stránky v cestovním pase. Pokud budete mít platnost pasu kratší než šest měsíců při vstupu do země, nemusí vás indonéské orgány do země vpustit. Musíte mít zpáteční letenku nebo lodní lístek a také musíte mít dostatek finančních prostředků.

Nepřekračujte dobu pobytu na vízum do 60 dní. Budete pokutováni zhruba 20USD za den. Pokud bude překročení pobytu delší, hrozí vám vazba a odsouzení odnětí svobody až na 5 let. Nebo zaplatíte pokutu 25 000 000 indonéských rupii, což je 2 500 USD nebo i více a poté vyhoštění ze země.

Důležitá čísla:

  • Policie 110
  • Hasiči 113
  • Lékařská záchranná služba 118, 119

Předvolba pro volání do Indonésie je + 62. Následuje oblastní kód např. 21 (bez nuly) v Jakartě. Volání z Indonéské SIM začíná 021, popř. 081, 082 na mobilní telefon.

Dovoz, vývoz, clo:

Jakmile přiletíte do Indonésie, musíte odevzdat vyplněné celní prohlášení. Formulář je k dispozici na letišti nebo v letadle. Bezcelně lze dovézt věci pro osobní potřebu do hodnoty 250,- USD na osobu nebo 1000,- USD na rodinu. Můžete si sebou dovézt 200 ks cigaret, 50 ks doutníků, 100 g tabáku a 1 litr alkoholu na dospělého cestovatele. Dovoz živých zvířat a ryb, rostlin a výrobků tohoto původu podléhá karanténní inspekci.

V žádném případě nepašujte narkotika – čekal by vás trest smrti. Nesmí se dovážet léky, kromě těch co máte pro osobní užívání, žádné zbraně, munice, pornografie. Pokud si dovezete DVD, CD,VHS počítejte s tím, že toto vše podléhá cenzuře.

Elektřina:

Elektrické napětí je v Indonésii stejné jako u nás, čili 220V, 50Hz. Mají dokonce i stejné zástrčky, tím pádem vám odpadá starost o redukci. Pozor! V některých částech této země ale pořád používají napětí 110V. Raději se informujte o výši napětí přímo na místě.

Telefon, pošta, internet:

V turistických lokalitách a ve velkých městech jsou telefony, pošta i internet dostupné. Pokud budete volat do ČR, zaplatíte zhruba 30 korun za minutu. V noci jsou hovory levnější. V této zemi naleznete i automaty na karty ale ještě častě uvidíte tzv. Wartely. Je to taková veřejná telefonní stanice. Tam přijdete, zavoláte si a teprve potom platíte. Internetové kavárny jsou v Indonésii dražší než v ČR a naleznete je jenom ve velkých městech. Například studenti na vesnicích si své seminární práce píší na mechanickém psacím stroji.

Kuchyně:

Základem Indonéské kuchyně je rýže, ryby a rýžové nudle. V jakémkoliv pouličním stánku nebo restauraci, kde se vaří, určitě najdete v jídelníčku smaženou rýži /Naší Goreng/ a smažené rýžové nudle /Mie Goreng/, které jsou doplněné zeleninou, kousky masa, vajíčkem a mohou i krevetami.

Pokud zavítáte do Indonésie, určitě ochutnejte polévku Bakso s knedlíčkama. Je výborná. Nejlevněji se v této zemi najíte u pouličních stánků a warungu. Ceny se zde pohybují kolem 10 – 20 korun. Výběr jídla je ale poměrně chudší než v restauracích, které mají označení Ruman Makan. Tam si můžete dát i studené pivo Bintang, které vás přijde na zhruba 35 korun.

Indonésie má tři časová pásma:

Sumatra, Jáva, západní Kalimantan + 6 hod (letní čas), + 7 hod (zimní čas), Sulawesi, Bali, souostroví Nusa Tengara, východní Kalimantan + 7 hod. (letní čas), + 8hod. (zimní čas), Západní Papua a Moluky + 8 hod. (letní čas), + 9 hod. (zimní čas)

Zajímavosti v Indonésii:

Pokud pojedete do Indonésie, dávejte si pozor při sestavování časového plánu cesty. Ostrovy se od sebe celkem radikálně liší. Například Jáva je muslimská, turistické Bali je hinduistické a východní Flores zase křesťanský. Indonésie je ale nábožensky velmi tolerantní ale i přes to ve střední části Sulawesi a v okolí Ambonu na Molukách dochází celkem často ke střetu křesťanů s muslimy. Žádní turisté se určitě nedostanou do Acehu na severu Sumatry – nejsou vpouštěni.

Indonésie je pro své krásné neprostupné pralesy, pro nádherný podmořský svět a pro kultury mnoha odlišných etnik přímo magnetem pro cestovatele. Zažijete zde nevšední zážitky, které si budete pamatovat celý život.

Svátky:

Jelikož v této zemi žije mnoho národů, které mají různé svátky, slaví se zde mnoho. Většinou mají nekřesťanské svátky pohyblivá data. Určují se podle lunárního kalendáře a tak lze jen těžko říci jejich přesné datum. 

Státními svátky s pevným datem jsou:

  • 1. leden – Nový rok
  • 17. srpen – Den nezávislosti
  • 25. prosinec – vánoční svátek

Státními svátky s pohyblivým datem jsou:

  • Velký pátek
  • Idul Fitri – konec ramadánu (podzim)
  • Nyepi – balijský nový rok (duben - květen)
  • Idul Abha – muslimský den obětování, náhrada pouti do Mekky (květen)
  • Waisak – oslavy narození smrti a osvícení Budhy (květen)
  • Muharram – muslimský nový rok
  • Maulud nabi Muhammad – narození Mohameda (červenec – srpen)

Dále existují náboženské regionální svátky a ty nejsou uznány jako celostátní státní svátky.

Velvyslanectví ČR v Jakartě:

Velvyslanectví ČR /Kedutaan Besar Republik Ceko/ naleznete v centru JAkary, ve čtvrti Mengeng, v blízkosti nákupního centra Grand Indonesia a hotelu Hyatt.
Provozní doba: Po – Pá: 8:00 – 16:30 hod
Telefon: +62212396112, +62212396113, po 16:30hod a So,Ne: nouzové tel. číslo +6281584477000 – jen volání, ne SMS

 

comments powered by Disqus


Podobné články


Pravidla chování - Indonésie

Jakmile vstoupíte n území Indonésie, počítejte s tím, že byste měli dodržovat určitá pravidla chování. Tato...
více…

Zvyky v Indonésii

V Indonésii se setkáte s úplně jinými každodenními zvyky a návyky místních, které jsou zcela odlišné od těch...
více…

Kuchyně v Indonésii

Indonéská kuchyně se poměrně hodně odlišuje od Evropské. Je to dáno odlišnými klimatickými a přírodními...
více…

Nákupy a suvenýry v Indonésii

Indonésie je pro Evropana velice exotická země, která má úplně odlišnou kulturu. Nelze dost dobře určit co je pro...
více…

Sluneční brýle na sport a venkovní aktivity

Kvalitní sluneční brýle spolehlivě ochrání oči při venkovních sportovních aktivitách a toulkách přírodou. A to...
více…

Léto je tu, vyrazte do přírody!

Příroda dělá s naší duší hotové zázraky. Využijte krásné letní počasí a vyrazte do přírody sami, se svou...
více…

Unikátní hotel s deštným pralesem v Dubaji

Hotel s vlastním bazénem? Ale hotel s vlastním lesem, to už bude unikát! Budují ho v Dubaji a nebude to ledajaký les,...
více…

Brunej - stát, jehož návštěvu lze spojit s návštěvou Malajsie nebo Kambodži

Benzín zde stojí kolem dvaceti centů a nafta je ještě o něco levnější. V garáži místního vládce parkuje kolem...
více…

Maledivy - ráj, který postupně mizí do moře

Maledivy jsou známé ostrovy nacházející se nedaleko Srí Lanky v Indickém oceánu. Jde o krásný kout světa,...
více…

Istanbul - město dvou kontinentů

Istanbul má několik míst, které zkrátka vidět musíte. Jsou to centra, místní Grand Bazaar, ulice, uličky, tržiště,...
více…