Nákupy a suvenýry v Izraeli

Mezi oblíbené výrobky, které si turisté rádi z Izraele odvážejí, patří například kovotepecké výrobky, jako jsou lampy a ozdobné mřížky aj., keramika v zastoupení kachlí a ozdobných talířů), kožené zboží  - pásky, tašky, či předměty z olivového dřeva či větvičky olivovníku. Pro věřící jsou zde k mání růžence, betlémy, křížky a „svatá“ voda, půda i olej.

Nákupy a suvenýry v Izraeli

Najdete zde i sedmi ramenné a svícny i menší, knihy o Svaté zemi, křížové cestě a životě Ježíše, naleznete zde i sandály „kristusky“, které známe i z ČR /starší generace/, koupit si můžete i sůl z Mrtvého moře či kosmetiku z těchto léčivých solí, nebo šperky s drahokamy. Velmi vděčným dárkem je orientální koření, datle či datlové produkty, oříšky, místní vína (zejména karmelské) a ještě na letišti si můžete koupit originální izraelský likér Sabra, který je čokoládovo - pomerančový nebo kávový. Velice lahodný.  

Pokud budete chtít na letišti vrátit DPH (ve výši 17 % ceny, s výjimkou potravin, alkoholu, cigaret a tabáku) nezbytné, aby zboží  v hodnotě nad 100 USD bylo koupeno pro osobní potřebu v kamenném obchodě, a musí mít označení ministerstva turistiky. DPH se vrací na letišti prostřednictvím banky Leumi, kde musí být zboží ke kontrole v neporušeném originálním balení z obchodu.

V supermarketech a u židovských obchodníků určitě nesmlouvejte. V zastřešených tržnicích (súky) a otevřených tržištích, a to zejména v arabských čtvrtích Jeruzaléma se zase smlouvá jak o život. První cena, kterou vám prodejce nabídne, může být totiž nadsazena až desetinásobně.

Pracovní týden v Izraeli začíná v neděli a končí v pátek kolem poledne. V obchodech najdete standardní otevírací doba od neděle do čtvrtka 08.00 – 13.00hod a 14.00 – 19.00hod, v létě do 20.30hod, v pátek 08.00 – 14.00hod. Pozor v sobotu je zavřeno. Obchody a restaurace v sobotu otevírají až po konci šabatu, tedy po západu slunce.

V Jeruzalémě se svátek šabat dodržuje velmi striktně, ale v Tel Avivu, Haifě a dalších kosmopolitních městech najdete obchody a restaurace otevřeny i během svátku. Počítejte s tím, že v muslimských čtvrtích je zavřeno v pátek, v křesťanských v neděli. Velká nákupní centra a to zejména v Tel Avivu, a obchody v turisticky lokalitách mají otevřeno non stop bez ohledu na svátky. Zde můžete také po domluvě platit i americkými dolary.

 

comments powered by Disqus


Podobné články


Náboženství a svátky Izrael

Hlavním náboženstvím v Izraeli je judaismus. Je to náboženství, které uctívá jediného Boha. Judaismus se tedy...
více…

Galilejské jezero Izrael

Sladkovodní Galilejské jezero má rozlohu166 km2, a je hluboké 44 m, které je také nazýváno Tiberiadské,...
více…

Kultura, sport a zábava - Izrael

Velice oblíbenými diváckými sporty jsou v této zemi fotbal, basketbal a atletika. Sportovně založené...
více…

Ubytování v Izraeli

Počítejte s tím, že stejně jako většina věcí je i ubytování v Izraeli celkem drahé. Ceny ubytování...
více…

Doprava v Izraeli

Izrael je velmi malá země, ale s hustou sítí autobusových linek. Cestovat můžete také vlakem, taxíkem nebo...
více…

Kuchyně v Izraeli

Izraelská kuchyně je velmi svázána pravidly – kašrut, a příprava i konzumace jídla musí být košer - hebrejský...
více…

Izrael /Israel/

Nikde na světě neuvidíte tolik památek s historií starou až pět tisíc let, tak jako​ právě v...
více…

Sluneční brýle na sport a venkovní aktivity

Kvalitní sluneční brýle spolehlivě ochrání oči při venkovních sportovních aktivitách a toulkách přírodou. A to...
více…

Léto je tu, vyrazte do přírody!

Příroda dělá s naší duší hotové zázraky. Využijte krásné letní počasí a vyrazte do přírody sami, se svou...
více…

Unikátní hotel s deštným pralesem v Dubaji

Hotel s vlastním bazénem? Ale hotel s vlastním lesem, to už bude unikát! Budují ho v Dubaji a nebude to ledajaký les,...
více…