Togianské ostrovy Indonésie
Na Togianských ostrovech naleznete plážový ráj, krásné podvodní království, kokosové kraby, kteří jsou velcí jako lidská hlava i vesnice místních etnik.
Togianské souostroví naleznete téměř na rovníku v centrální části ostrova Sulawesi, uprostřed zálivu Tomini. Togiany vás zaujmou na první pohled. Naleznete tam deštné pralesy a překrásné, na život bohaté moře. Souostroví je rozlehlé cca tři tisíce kilometrů a od roku 2004 se staly jedním z nejrozsáhlejších národních parků v Indonésii.
Na Togianských ostrovech, které vznikly částečně sopečné erupce, najdete i aktivní sopku Una-Una. Naposledy sopka chrlila v roce 1983 a zničila obydlí místních obyvatel v okolí stejnojmenného ostrova Una-Una. Tím vyhnala obyvatele na přilehlé ostrovy Togian a Batudaka.
Fauna na ostrovech
Tím, že byly ostrovy odlehlé a celkem těžko dostupné, dovolily pralesy v minulosti, aby přežili vzácné zvířata jako je zoborožec či babirusa celebeská. Zároveň zde vznikly různé poddruhy jao je Makak z ostrova Malenge. Před nedávnem vědci dokonce objevili i nový druh sovy Togian hawk-owl. Vzácnosti v podobě mořské fauny i flory naleznete i v moři. Zhruba před pár léty se podařilo jedné skupině výzkumných pracovníků objevit neznámé druhy trpasličího mořského koníka.
Celá oblast Togianských ostrovů je rájem pro mořské biology i pro amatérské potápěče, kteří by si chtěli prohlédnout království korálových útesů. Togiany jsou jediné na světě, kde můžete navštívit korálový útes a bariérový útes najednou. Pokud se zde budete chtít potápět, tak nejlepší lokality naleznete u ostrova Waleakodi.
Tam také naleznete i malé, v minulých dobách plovoucí rybářské vesničky původních obyvatel etnika Bajo – mořští cikáni. Toto etnikum naleznete v celém pásu, který se táhne od Kalimantanu, přes Sulawesi až po Filipíny. Někdy je až zarážející a neuvěřitelné v jakých nehostinných a odlehlých oblastech ostrova mohou přežívat. Bajo své vesnice staví na skalách na obrovských kamenech a u okrajů útesů, daleko od pitné vody ale blízko k nejlepším místům na rybolov. Místní lidé hovoří zcela odlišným jazykem než se na Togianech používá.
Zcela nejvýznamnější skupinou na ostrovech jsou Togianci, kteří pocházejí původně z etnika Bugis. Za posledních pár let zde nebývale narostl cestovní ruch, tím že se rozvíjela moderní lodní doprava, ale i tím, že se cestovatelé /turisté/již nespokojují jen s běžnými a turisticky vytíženými místy jako je Bali, kde většinou odmítáte nabídky místních obyvatelů. V dnešní době východní Togiany znamenají tu nejlepší kombinaci potápění, trekingu a nádherných pláží. Budeme doufat, že tento malý ráj na zemi nezanikne pod tíhou turismu.
Pokud na Togianské ostrovy zavítáte, nezapomeňte ochutnat togianskou pochoutku Tuak z cukrové palmy. Je to vlastně míza z kvetoucích palem, která za čerstva obsahuje stopové množství alkoholu. Je to hustá, zakalená tekutina, která je plná cukru, proto pozor nesmí se přehnat její konzumace. Tento nápoj vydrží podobně jako náš mošt jen pár hodin, potom se začíná jeho chuť měnit.