Pět hlavních atrakcí Chorvatska

Pobřeží vinoucí se podél Jaderského moře. Ostré útesy střídající se s historickými městy a napůl skrytými malými plážemi. Malé přístavy vítající rybářské lodě i rekreační plavidla a větší přístavy hostící výletní lodě plné rekreantů dychtících navštívit tuto zemi s její dávnou historií. Takové je Chorvatsko.

Pět hlavních atrakcí Chorvatska

Je to země zbudované králi, namáhaná válkou, a přesto se stále pyšnící vlastním nezlomným duchem, který nepodlehl ani stresu moderního světa.

 

Různé tváře Chorvatska najdete v ulicích starých měst, jejichž původ sahá až do 7. století, na březích tichého jezera, anebo při skleničce červeného vína na ostrově, kde vinnou révu pěstují už po staletí.

Navštivte Dubrovník

Kamenné město Dubrovník bývá nazýváno Perla Jadranu a patří k památkám chráněným UNESCO.

Pět hlavních atrakcí Chorvatska

Má své počátky už v 7. století a přežilo masivní zemětřesení i hrůzy války. Jeho architektura je směsí gotiky, baroka a renesance, což je nejzřetelnější v kostelech a palácích, které jsou zde rozesety.

 

Připlouvající lodě od moře vítá masivní hradba, která obklopuje město s dobrou polohou a s červenými střechami. V jeho jižní části leží malý přístav, z něhož vyplouvají rybářské lodě už po staletí.

 

Hradní bránou vejdete do starého města a přejdete dřevěný padací most, který dříve chránil Dubrovník před nájezdníky. Schody nalevo od vchodu vedou na věž Minčeta, která kdysi patřila ozbrojeným strážím a nyní je vyhlídkovou plošinou nabízející nádherné pohledy na Dubrovník i na moře.

Národní park Plitvická jezera

Na severním konci Chorvatska poblíž hranic s Bosnou-Hercegovinou leží další místo chráněné UNESCO. Národní park Plitvická jezera se skládá z 16 jezer rozdělených na dva úseky.

Pět hlavních atrakcí Chorvatska

Horní úsek je obklopen lesy, jezera jsou hluboká a napájí je vodopády z bohatých horských přítoků. Dolní jezera jsou mělčí a obklopuje je otevřená krajina.

 

V parku naleznete asi 126 druhů ptáků, medvěda hnědého, vlky, sovy a orly.

 

Národní park Plitvická jezera má rovněž svůj kulturní význam. Byly zde nalezeny doklady o ilyrském a římském osídlení datující se až do roku 1000 př.n.l..

 

Slované sem dorazili v 8. století a zanechali za sebou kusy keramiky a nástroje z doby bronzové. Parkem vedou stezky pro pěší turistiku i pro cyklisty. Pěší túra po parku Vám zabere od dvou do osmi hodin.

Národní park Souostroví Kornati

Souostroví Kornati se svými 147 ostrovy leží u severního dalmatského pobřeží a láká především milovníky potápění. Většina ostrovů je neobydlená, což přispívá k ještě lepším zážitkům pod vodou.

Pět hlavních atrakcí Chorvatska

Kilometry rozeklaného korálového pobřeží nabízejí rybám a vodním živočichům nespočet skrýší před predátory a není nutné se plavit příliš daleko, abyste našli bohatý podmořský život.

 

Jedním z oblíbených míst pro potápění je Národní park zátoka Telaščika, což je chráněná trasa s deseti ostrovy, z nichž některé jsou v moři sotva patrné. Jedním z největších je ostrov Vgljan dlouhý 19 km, na němž leží město Preko a rozsáhlé fíkové a olivové háje.

Ostrov Korčula

Místní obyvatelé si uplatňují nárok na Marca Pola a jsou neochvějně přesvědčení, že se tento cestovatel narodil právě v kamenných zdech města Korčuly.

Pět hlavních atrakcí Chorvatska

Jeho jméno nesou lodi i moderní Hotel Marco Polo, kteří podporují souvislost s tímto mužem. I bez této historické zajímavosti je však starobylé město Korčula pastvou pro oči.

 

Vchod do starého města se nazývá Kopnena Vrata (Suchozemská brána) a byl postaven ve 14. století. Uvnitř starého města pak naleznete Městské muzeum, které hostí umělecká díla z 15. století.

 

Korčula je rovněž domovem šavlového tance Moreška, což je rekonstrukce boje dvou králů o dívku. Tanec je předváděn v ulicích starého města každý rok na den sv. Teodora, což je 29. července. Skutečnost, že meče jsou pravé, dodává oslavě prvek nebezpečí. Chorvaté by to však ani jinak nechtěli.

Ochutnávka vína na ostrově Hvar

Ostrov Hvar leží u prostřední části chorvatského pobřeží nedaleko města Splitu.

Město Hvar rámované hradbami starými sedm staletí je kusem dávné historie vzdáleným jen pár kroků od trajektu. Vysoko nad městem se tyčí impozantní pevnost, která je nejlepším místem pro panoramatický pohled na moře.

 

Když se vydáte do venkovské části ostrova, naleznete skutečný poklad ostrova Hvaru: vinice. Réva zde ročně obdrží průměrně 2724 hodin slunečního svitu, proto dozrává do dokonalosti, dnes stejně tak jako když ji tu Řekové v roce 384 př.n.l. poprvé vysadili.

 

Na výpravu za ochutnávkou vína se můžete vydat sami nebo s výpravou. Organizované půldenní výlety za vínem zahrnují dopravu z Vašeho hotelu nebo lodi, prohlídku jedné z výroben vína a vzorky vína s  občerstvením.

 

Celodenní výlety pak zahrnují prohlídku dvou vinařství a piknik v olivovém háji. Oblíbené rčení na ostrově zní: „pijese na ure, ne na litre“ – pije se na hodiny, ne na litry. Znamená to, že víno se má sdílet a vychutnávat. Právě tak jako se to dělá v Chorvatsku.
 

 

comments powered by Disqus


Podobné články


Chorvatsko nadchne rodiny i dobrodruhy

Chorvatsko to je destinace, která nadchne každého cestovatele a rekreanta! Poloostrov Istrie patří mezi hojně...
více…

Dovolenková "předsezóna" v Chorvatsku

Jednou z nejvyhledávanějších prázdninových destinací pro Čechy je bezpochyby Chorvatsko. I když hlavní sezóna zde...
více…

O Chorvatsku

Chorvatsko leží na rozhraní Balkánského poloostrova a Střední Evropy. Na severu země se rozprostírají nížiny,...
více…