Jak se vybavit na tůru?

Začněte výběrem správného oblečení, batohu a bot. Už v předstihu pouvažujte i nad trasou, společníky a občerstvením. Nepodceňte žádný detail, až pak můžete vyrazit do hor

Alena odjakživa milovala chvíle v přírodě, proto ji potěšilo pozvání od přátel na víkendovou túru. "Oprášila jsem oblíbené vyšlapané vibramky a vyrazila na cestu! Neodradila mě ani zamračená obloha a pár dešťových kapek. Jako zkušený turista jsem si přece do batohu přibalila nepromokavou bundu. Mrholilo už několik dní a cesta byla rozmočená.

Po první hodině se mi zdálo, že mám mokrou ponožku, ale s blížícím se obědem se moje nohy v botách už doslova koupali. Staré vibramky měli prasklou podrážku! Kamarádi se snažili vše obrátit v žert, ale já jsem zuřila. Při každém kroku jsem poslouchala nepříjemné šploucháním vody. Z pěkného výletu byla nakonec špatná noční můra! "

Chcete se vystříhat podobných problémů a výlet v krásném a zdravém prostředí si užívat naplno? Aby vás v lese nic nezaskočilo, musíte se na túru důkladně připravit již doma. Začněte výběrem správného oblečení, batohu a bot. Už v předstihu pouvažujte i nad trasou, společníky a občerstvením. Nepodceňte žádný detail. Proč? Chůze je přirozený pohyb, díky kterému si posílíte srdce, plíce, rozproudíte krev v žilách a zlepšíte kondici. Po každodenních stresech je to zároveň výborný balzám na duši a ideální způsob, jak si vyčistit hlavu.

 

Oblečte se jako CIBULE
Neznamená to, že se musíte pořádně zachumlat. Pod cibulovým principem se skrývá vrstvené oblečení. To znamená, že pokud je příliš teplo, můžete si jednotlivé kusy vyslíkat, pokud se ochladí, zase oblékat. Důležité je, aby byl oděv vzdušný a z příjemného materiálu. Výborné jsou trička, které sají pot, ale nezůstanete v nich mokří jako myši. Raději si trochu připlaťte a zajděte do značkové sportovní prodejny. Investice se skutečně vyplatí. Nohy si chraňte delšími kalhotami, oblečení nesmí omezovat v pohybu. Garderobu doplňí větrovka z nepromokavého materiálu. Určitě víte, že zejména ve vysokohorských polohách může počasí změnit doslova z minuty na minutu. Hlavu si ozdobte kloboučkem nebo kšiltovkou.

 

Rozmazlujte CHODIDLA
Jezera v botách, tenká podrážka, přes kterou cítíte každý kamínek. Stop, hororové scénáře nemusí naplnit! Pokud se chcete pravidelně věnovat turistice, porozhlédněte se i po kvalitní obuvi. Před nákupem zvažte, po jakém terénu budete nejčastěji chodit. Na výlety do lesa, kde jsou pevné chodníky, převážně z hlíny, postačí klasická sportovní, která však nesmí snadno promoká. Na delší túry v horském terénu jsou vhodnější vyšší a pevnější boty. Ty udrží chodidla stabilizované.

Obuv musí dýchat a zároveň nepromoknou. Ideálním materiálem je kombinace kůže a Goratex. Boty si kupujte odpoledne, když je už noha "rozchodená". Nesmí být příliš těsné, aby při sestupu z kopce prsty nenarážely do přední části. Otestujte si je nejprve na kratší trase.

 

BATOH NA MÍRU
Při volbě batohu nezapomínejte, že ho budete mít na zádech celý den. Velikost vybírejte podle toho, jak dlouhou túru se chystáte podniknout. Odborníci doporučují na celodenní výlet osmnáct až dvacet litrový batoh, na týden počítejte přibližně s padesátilitrovým. Nemusíte ho mít samozřejmě naložený do prasknutí. Pozor si dávejte i na správné nastavení ramenních popruhů, batoh nesmí odstávat a jeho hmotnost má být rozložena rovnoměrně.

 

MAPA, VODA, TYČINKA
Co ve výletním batohu nemůže chybět? Zejména v neznámém prostředí nevyrazte na túru bez mapy, ai když chcete v přírodě relaxovat, vhoďte si do něj mobilní telefon. Výbavu doplňte náhradním tričkem a ponožkami, větrovka proti dešti, krémem na opalování, slunečními brýlemi a nožíkem. Vyplatí se i minilekárnička, v níž bude leukoplast na otlaky, dezinfekce na odřená kolena a obvazy. Pokud na vás hmyz doslova letí, přibalte i gel na zklidnění štípnutí míst, případně se postříkejte repelentem. Do batohu si můžete přibalit teleskopické hole, bude se vám s nimi snadněji kráčet. Nikdy nespoléhejte, že po cestě objevíte bufet, ve kterém se občerstvit. Tekutiny a něco na zub si vezměte raději z domu. Nezabalte si těžká jídla, aby vás trávení zbytečně neunavilo. Připravte si celozrnný chléb se sýrem a šunkou, na pojídání poslouží banán nebo fit tyčinka. Na túře si s klidným svědomím dopřejte i čokoládu, která vám dodá ztracenou energii.

 

Nepřeceňujte SÍLY
Na túru choďte vždy s přáteli, kteří jsou stejně zdatní jako vy. Velké výkonnostní rozdíly nejsou dobré. Buď se budete zbytečně honit za ostatními, nebo vás jejich šnečí tempo otráví. Před výletem si pozorně poslechněte meteorologické zprávy, v horách svůj odchod a trasu nezapomeňte nahlásit na recepci hotelu či ubytovny. Nikdy neschádzajte ze značkového chodníku, zkratky jsou zejména v horách velmi nebezpečné.

 

comments powered by Disqus


Podobné články


Unikátní hotel s deštným pralesem v Dubaji

Hotel s vlastním bazénem? Ale hotel s vlastním lesem, to už bude unikát! Budují ho v Dubaji a nebude to ledajaký les,...
více…

Letecky a levně? Ušetřete na ceně letenky!

Letadlem na dovolenou, to dá vždy zabrat. Většina z nás nelétá pravidelně, navíc ceny letenek nejsou zrovna...
více…

Pravidla silničního provozu a povinná výbava v Evropě

Nepodlehněte představám, že pokud cestujete na dovolenou, jsou předpisy všude stejné. Procitnutí bývá nepříjemné....
více…

Cestování autem na dovolenou má své výhody, ale také to není bez starostí

Říkáte si, že cesta na dovolenou vlastním autem je lážo-plážo? To vás čeká až po příchodu do destinace....
více…

Jízda se střešním boxem a plně naloženým autem má svá specifika

Kufry, tašky, k tomu příruční chladnička, slunečník, nezapomenout ani na basu oblíbeného piva. To vše a ještě...
více…

Chlazení pneumatik by mohlo zvýšit bezpečnost jízdy

V autě je mnoho věcí, které se zahřívají. A třeba je chladit. A není to jen samotný motor, interiér či řídící...
více…

Ztráta výkonu motoru má své důvody, které lze odstranit

Možná se to stalo už i vám, že jste po čase zjistili úbytek výkonu vašeho auta, které "netáhne" jako nové. Je ale...
více…

Auto, které se otevírá a startuje na klíč, není retro, ale účinná ochrana proti zlodějům

Máte bezklíčové odemykání a startování auta? Tak si můžete být jisti, že jste udělali vše pro to, aby vám vaše...
více…

Deset nejnebezpečnějších silnic na světě

Pro některé řidiče je každá cesta nebezpečná. Ale to není prostředím, nýbrž jejich způsobem jízdy. O tom však...
více…

Kdy je třeba vyměnit chladicí kapalinu, brzdovou kapalinu a vzduchové filtry?

Chladicí kapalina pro automobily je nemrznoucí směs, která má několik úkolů. Nejdůležitější je odvádění tepla z...
více…