Sangria
Sangria je takříkajíc Hispánská bowle. Pravděpodobně nápoj dostal název podle svých vizuálních vlastností. Sangria v překladu znamená krvavá. Její základ tvoří totiž červené víno. Vzhledem k variabilitě ingrediencí neexistuje fixní recept, jak sangriu zhotovit.
Pokud zvolíme bílé víno, získáme nápoj ve španělštině znějící jako Sangria blanca. Nápoj je spjatý se Španělskem a Portugalskem, ale i s Mexikem a Argentinou. Pro své osvěžující vlastnosti se pije převážně v teplých letních měsících. Dá se koupit v barech, hospodách a restauracích. Setkat se můžeme i s lahvováním sangrie. Mimořádné oblibě se tento původem španělský nápoj těší zejména u turistů. Na rozdíl od bowle se podává při neformálních společenských setkáních a fiestách.
Příprava nápoje je jednoduchá. V závislosti na jednotlivých ingrediencí ji můžeme modifikovat podle potřeby. Základní receptura sangrie se skládá z červeného vína, cukru, pomerančového džusu, nakrájených pomerančů, citronů, broskví a případně sody. V závislosti na doplnění o další složky můžeme vytvořit silnou sangrii, party sangrii, kořeněnou sangrii, citrusovou sangrii, sangrii Clara, ovocnou sangrii či brusinkovo-jahodovou sangrii. Jaký platí obecný postup při přípravě nápoje?
Na jeho zhotovení potřebujeme lehké, suché, kyselé, mladé, ovocné červené víno a kousky ovoce. Nejvhodnější jsou pro tento účel pomeranče, mandarinky, citrony, jablka, broskve a ananas. Jako sladidlo poslouží cukr, cukrový sirup nebo pomerančový džus.
V malém množství můžeme podle druhu sangrie použít brandy, pomerančový likér či nějaký destilát. Na závěr obvykle přidáváme sodu. Nakrájené ovoce smícháme s ostatními ingrediencemi s výjimkou sody a necháme odležet v puncovní míse několik hodin v chladničce. Sangrii servírujeme vždy chlazenou. Konzument se při nabírání nápoje obsluhuje sám.