Horolezecké batohy

Hledáte kvalitní vybavení na lezení po horách? Tak to určitě sháníte pohodlné a kvalitní boty, bundu, kalhoty a určitě lehký, pohodlný a dostatečně objemný batoh. A u toho batohu zůstaneme. Stejně jako je potřeba mít speciální boty, které nekloužou, nepromoknou a jsou dostatečně vysoké, tak také potřebujete speciální batoh. Horolezecké aktivity vyžadují spíše batoh středních rozměrů, z velmi kvalitního a otěru odolného materiálu, který se neprodře hned při prvním setkání se skalními stěnami. Horolezci také ocení nejnovější technologie a vychytávky, které jim usnadní náročnou horolezeckou túru.

horolezectví, horolezecké batohy, muži, sport, hory, cestování

Čím se vyznačuje horolezecký batoh

Horolezecký batoh má většinou střední objem, jednokomorový systém uspořádání a tvarem spíše připomíná vak. Nemá mnoho kapes, které by mohly být nebezpečnými body, kterými by se horolezec mohl zachytit na skalní výčnělky. Musí být z kvalitního materiálu, protože často přichází do kontaktu se skalní stěnou. Měl by být kvalitně ušitý a z hodně pevného, ale lehkého materiálu.

Objem a tvar horolezeckého batohu

Horolezecký batoh by měl mít střední objem, maximálně 30-45 litrů. Jedná se o ideální batoh, kam se vám vejde vše potřebné, ale zároveň nebudete mít tendenci si zbytečně navyšovat hmotnost nákladu. Horolezecký batoh by nikdy neměl mít přespříliš vystouplé kapsy. Musí kopírovat vaše tělo, jinak hrozí, že bude zpomalovat a ohrožovat nejen pohyb, ale také zdraví. Ideální je vyšší batoh, který dokonale kopírující tělo a nenarušuje stabilitu horolezce.

Praktické popruhy 

Ano, popruhy jsou ideální vychytávka, kterou ocení každý horolezec. Může si na ně připnout přilbu, pokud ji zrovna nebude potřebovat, horolezecké mačky, cepín, lana apod. 

Prodyšný a dokonale nastavitelný zádový systém 

Zde může jít o praktickou kombinaci konstrukce zádového systému a bederního pásu s vysoce prodyšnou síťovinou tzv. AirSpeed™, která zvyšuje pohodlí při nošení plně naloženého batohu i za teplého počasí. Pro těžší batohy vyvinuli v Osprey zádový systém AntiGravity™, jehož základem je konstrukce LightWire™, která se postará o rozložení zátěže. Zesílená síťovina perfektně sedí na těle a aktivně pohlcuje pot. U těžkých batohů musí být také dokonale vypolstrovaný bederní pás. 

Snadný přístup k věcem uvnitř i v rukavicích 

Možná si při nákupu ani neuvědomíte, že se do batohu budete muset snadno a rychle dostat i v rukavicích. Proto je dobré nepřehlédnout ani tento důležitý detail!

Kapsy v opasku

Kapsy v opasku určitě oceníte, protože si do nich můžete dát malou porci jídla, čokoládu, mobil nebo třeba píšťalku pro přivolání pomoci, pokud není součástí batohu.

Hydratační vak

Je hodně důležitá věc, která má ale své mouchy a je choulostivější než odolná nerezová termoska. Každopádně hydrovak je super vychytávka, která vám posílí zdraví, osvěží a dodá pravidelný přísun tekutin. Jen je třeba dávat pozor, aby se vám ostrými předměty neprotrhl a neznehodnotil obsah batohu.

Jak dlouho by měl horolezecký batoh vydržet funkční?

To záleží na tom, zda si vyberete batoh z kvalitního a barevně stálého materiálu, který je zároveň dobře ušitý pevnou nití. Určitě se orientujte i cenou, osvědčenou značkou a vlastními zkušenostmi horolezců. V internetových vyhledávačích najdete spoustu nezávislých recenzí, které pomáhají k nákupu kvalitních výrobků, a to nejen horolezeckých batohů.

Kde koupit horolezecký batoh?

Největší výběr horolezeckých batohů najdete v ověřených internetových obchodech, kde najdete i další kvalitní výbavu, outdoorové oblečení a speciální obuv pro holezce. Ale vybírejte raději z ověřených značek, protože nevyvážený, promočený a příliš těžký batoh dovede zhatit nejeden horolezecký výstup. Horolezecký batoh si nekupujete na sezónu, proto se zaměřte na nejnovější technologie, které si samozřejmě nechá výrobce patřičně zaplatit. Přesto se investice do kvalitního horolezeckého batohu rozhodně vyplatí!

 

comments powered by Disqus


Podobné články


Dětské batohy

Dítě není zmenšený dospělý, ale rádo dospělé napodobuje. Proto když jde rodina na výlet a balí objemná...
více…

Městské a notebook batohy

Chodit po městě s kabelkou a notebookem v druhé ruce nebo nosit v kabelce notebook je velice nepraktické. Proto nejen...
více…

Běžecké batohy

Běhání je móda, radost z pohybu, udržování fyzičky, ale také absolutní relax a super sport pro utužení zdraví....
více…

Cyklistické batohy

Také patříte do velké rodiny cyklistů? Potom ať už jezdíte na horském, silničním nebo třeba elektrokole, tak...
více…

Ty nejpádnější důvody, proč nezanedbat cestovní pojištění

Cestovní pojištění je důležité, pokud chcete mít jistotu, že si budete moci dovolit lékařskou péči při cestě do...
více…

Tipy na romantický víkend pro dva

Už delší dobu přemýšlíte, jak příjemně strávit víkend s milovanou polovičkou, ale nemáte nejmenší tušení, za...
více…

Cestování s malým psem – cestovní tašku nebo přepravní box?

Plánujete dovolenou nebo víkend u přátel, a protože bez svého chlupáče neuděláte ani krok, budete ho brát sebou?...
více…

Jak poznat kvalitní spací pytel, který vás zahřeje i při nízkých teplotách?

Spací pytel je potřebným vybavením každého dobrodruha, který rád vyráží do přírody. Důležité je, aby spacák...
více…

Komfortní spaní v přírodě: Outdoorové vybavení HUSKY

HUSKY je česká firma, která se specializuje na výrobu outdoorového vybavení. Nabídnout může batohy, spací pytle,...
více…

Dálniční známky v roce 2021 aneb jaké změny nás čekají?

Od nového roku už konečně nebude potřeba vylepovat na přední sklo aut papírové dálniční známky, po letech...
více…