Horolezecké batohy

Hledáte kvalitní vybavení na lezení po horách? Tak to určitě sháníte pohodlné a kvalitní boty, bundu, kalhoty a určitě lehký, pohodlný a dostatečně objemný batoh. A u toho batohu zůstaneme. Stejně jako je potřeba mít speciální boty, které nekloužou, nepromoknou a jsou dostatečně vysoké, tak také potřebujete speciální batoh. Horolezecké aktivity vyžadují spíše batoh středních rozměrů, z velmi kvalitního a otěru odolného materiálu, který se neprodře hned při prvním setkání se skalními stěnami. Horolezci také ocení nejnovější technologie a vychytávky, které jim usnadní náročnou horolezeckou túru.

horolezectví, horolezecké batohy, muži, sport, hory, cestování

Čím se vyznačuje horolezecký batoh

Horolezecký batoh má většinou střední objem, jednokomorový systém uspořádání a tvarem spíše připomíná vak. Nemá mnoho kapes, které by mohly být nebezpečnými body, kterými by se horolezec mohl zachytit na skalní výčnělky. Musí být z kvalitního materiálu, protože často přichází do kontaktu se skalní stěnou. Měl by být kvalitně ušitý a z hodně pevného, ale lehkého materiálu.

Objem a tvar horolezeckého batohu

Horolezecký batoh by měl mít střední objem, maximálně 30-45 litrů. Jedná se o ideální batoh, kam se vám vejde vše potřebné, ale zároveň nebudete mít tendenci si zbytečně navyšovat hmotnost nákladu. Horolezecký batoh by nikdy neměl mít přespříliš vystouplé kapsy. Musí kopírovat vaše tělo, jinak hrozí, že bude zpomalovat a ohrožovat nejen pohyb, ale také zdraví. Ideální je vyšší batoh, který dokonale kopírující tělo a nenarušuje stabilitu horolezce.

Praktické popruhy 

Ano, popruhy jsou ideální vychytávka, kterou ocení každý horolezec. Může si na ně připnout přilbu, pokud ji zrovna nebude potřebovat, horolezecké mačky, cepín, lana apod. 

Prodyšný a dokonale nastavitelný zádový systém 

Zde může jít o praktickou kombinaci konstrukce zádového systému a bederního pásu s vysoce prodyšnou síťovinou tzv. AirSpeed™, která zvyšuje pohodlí při nošení plně naloženého batohu i za teplého počasí. Pro těžší batohy vyvinuli v Osprey zádový systém AntiGravity™, jehož základem je konstrukce LightWire™, která se postará o rozložení zátěže. Zesílená síťovina perfektně sedí na těle a aktivně pohlcuje pot. U těžkých batohů musí být také dokonale vypolstrovaný bederní pás. 

Snadný přístup k věcem uvnitř i v rukavicích 

Možná si při nákupu ani neuvědomíte, že se do batohu budete muset snadno a rychle dostat i v rukavicích. Proto je dobré nepřehlédnout ani tento důležitý detail!

Kapsy v opasku

Kapsy v opasku určitě oceníte, protože si do nich můžete dát malou porci jídla, čokoládu, mobil nebo třeba píšťalku pro přivolání pomoci, pokud není součástí batohu.

Hydratační vak

Je hodně důležitá věc, která má ale své mouchy a je choulostivější než odolná nerezová termoska. Každopádně hydrovak je super vychytávka, která vám posílí zdraví, osvěží a dodá pravidelný přísun tekutin. Jen je třeba dávat pozor, aby se vám ostrými předměty neprotrhl a neznehodnotil obsah batohu.

Jak dlouho by měl horolezecký batoh vydržet funkční?

To záleží na tom, zda si vyberete batoh z kvalitního a barevně stálého materiálu, který je zároveň dobře ušitý pevnou nití. Určitě se orientujte i cenou, osvědčenou značkou a vlastními zkušenostmi horolezců. V internetových vyhledávačích najdete spoustu nezávislých recenzí, které pomáhají k nákupu kvalitních výrobků, a to nejen horolezeckých batohů.

Kde koupit horolezecký batoh?

Největší výběr horolezeckých batohů najdete v ověřených internetových obchodech, kde najdete i další kvalitní výbavu, outdoorové oblečení a speciální obuv pro holezce. Ale vybírejte raději z ověřených značek, protože nevyvážený, promočený a příliš těžký batoh dovede zhatit nejeden horolezecký výstup. Horolezecký batoh si nekupujete na sezónu, proto se zaměřte na nejnovější technologie, které si samozřejmě nechá výrobce patřičně zaplatit. Přesto se investice do kvalitního horolezeckého batohu rozhodně vyplatí!

 

comments powered by Disqus


Podobné články


Kempingové vybavení - vařiče

Kempingový vařič je naprosto univerzální a nepostradatelný pomocník nejen pro dovolenou v kempu, ale také jako...
více…

Kempingové vybavení - grily

Chystáte se strávit víkend nebo rovnou delší dovolenou v kempu? Tak to si s sebou nezapomeňte přibalit gril a grilovací...
více…

Elektronika pro outdoorové aktivity

Elektronika v outdoorové výbavě na horské výšlapy a pobyty mimo civilizaci není pouze symbol toho, že jste jejími...
více…

Doplňky ke stanům, servis a impregnace

Bezproblémový pobyt ve stanu, bivakovacím vaku nebo pod stanovým přístřeškem, to není jen o nákupu vysněného typu a...
více…

Bivakovací (žďárské) vaky

Nocování ve stanu s sebou přináší řadu výhod, ale pokud cestujete nalehko, můžete využít k přespání ve volné...
více…

Stany, stanové a plážové přístřešky

Nocování v kempu, ve volné přírodě nebo na vyhřáté mořské pláži s sebou přináší postavení malého mobilního...
více…

Lahve, termosky a termohrnky

Ať už plánujete náročný vysokohorský výstup nebo jen krátkou procházku po úpatí hor, vždy je třeba dodržovat...
více…

Vařiče a kartuše - nutnost při výletech volnou přírodou

Stravování je velmi důležitá součást výletů do přírody. Skialpinisté, horolezci, ale také běžní rekreační...
více…

Vaření na cestách - nádobí

Vařit si v kempu nebo na vyhrazených a povolených místech ve volné přírodě, to není jen nutnost. To je i silný...
více…

Hygiena na cestách - ručníky, moskytiéry a vodní filtry

Chystáte se na turistické výšlapy mimo civilizaci? Tak určitě potřebujete s sebou mít vše, co si v civilizaci...
více…