Impregnace a prací prostředky na outdoorové vybavení
Kvalitní outdoorová výbava, to je nejen chlouba, ale také nutnost každého turisty a turistky. Ale horentní částka za produkt ještě neznamená, že se v přírodě budete cítit komfortně, a že vám drahé věci nepromoknou. Vtip je v tom, že pouze nestačí si outdoorový produkt koupit, ale musíte se o něj také náležitě starat. A starost o takový produkt znamená, že ho musíte pravidelně impregnovat a udržovat v čistotě pomocí kvalitních a ověřených přípravků.
Impregnace je to první, co musíte udělat
Outdoorové oblečení, spací pytle, ale i úplně nové boty je potřeba dobře naimpregnovat. Nevěřte fámám, že špína impregnuje. Nejenže neimpregnuje, ale také brání prodyšnosti membrán. Membrána, zanesená od solí z potu, nepustí vlhkost z potu ven. A my si následně myslíme, že náš outdoorový oděv ztratil svou voděodolnost. Přitom nepříjemná vlhkost není zvenku, ale vniká uvnitř a nemůže ven!
Impregnace obuvi
Celokožené pohorky, to je několikatisícová investice, o kterou se samozřejmě musíte starat. Pohodlné boty jsou základ každé túry, ale pohodlí, to je zároveň voděodolnost, voděodpudivost a zároveň také prodyšnost. Tu v případě obuví dokonale vytvoří přípravky na bázi vosku. Přírodní vosk také zajistí, že textilní membrána, která je součástí dobrých pohorek, zůstane funkční. A pozor! Nejlépe se impregnují už nové boty!! Ty jsou zcela čisté a impregnace do nich krásně proniká a netvoří žádné mapy z nečistot. Následně je dobré impregnaci obnovit tak dvakrát do roka nebo před každou náročnější túrou.
Impregnace a praní oblečení s membránou
Pro údržbu membránového oblečení a produktů jsou důležité tři věci - praní, impregnace a fixace teplem. Ani jednu nesmíte vynechat, když chcete, aby vám outdoorová bunda, kalhoty či spacák dlouho vydržely a byly celou dobu zároveň dokonale funkční. Praní se vůbec nemusíte bát. Stačí se řídit pokyny výrobce, produkt vyprat na 30 stupňů Celsia a ve speciálním pracím prostředku na funkční materiály. Neždímat, impregnovat a následně zafixovat žehličkou přes hadr a na teplotu maximálně 110 stupňů Celsia nebo v sušičce na 60 stupňů Celsia po dobu maximálně 30 minut. Impregnace se doporučuje nastříkat po každém druhém až třetím praní.
Praní péřového oblečení a péřových spacáků
Praní produktů z husího nebo kachního peří se vůbec nemusíte bát. Stačí se řídit pokyny výrobce a používat speciální prací prostředky na péřové náplně. Potom jen stačí nastavit teplotu na 30 stupňů Celsia a vypnout ždímání nebo ho nastavit na co nejnižší otáčky. Vodu stačí z vypraného produktu pouze vymačkat. Péřové věci se suší nejlépe v sušičce při teplotě maximálně 30 stupňů Celsia. Pokud ji nemáte, dejte produkt na sušák a sušte v horizontální poloze. Během sušení produkt občas protřeste, aby se peří načechralo a rychleji uschlo.
Praní produktů z vlny
Produkty z vlny nebo s příměsí vlny se perou ve speciálních pracích prostředcích, nejlépe s příměsí lanolinu (přírodní olej, který je běžnou součástí vlny a je třeba ho vlně opět dodávat). V pračce stačí nastavit program na vlnu, minimální otáčky při odstřeďování a teplotu na 30 stupňů Celsia. Suší se na sušáku v horizontální poloze nebo v sušičce, kdy musíte zapnout speciální program na vlnu!
Kde koupit speciální impregnace a prací prostředky
Tuhé přírodní vosky, ale i kvalitní impregnace ve spreji a speciální prací prostředky na outdoorové produkty z přírodních i funkčních materiálů koupíte v ověřených internetových obchodech. Nejlépe je, koupit si je rovnou s nákupem obuvi, oblečení nebo spacího pytle. Součástí popisu outdoorového produktu často bývá i odkaz na impregnaci, prací prostředek a doporučený postup údržby. Nepodceňujte tyto informace, protože vám pomohou prodloužit životnost těchto ne zrovna levných produktů, a zároveň zvýšit komfort při jejich nošení.