Impregnace a prací prostředky na outdoorové vybavení

Kvalitní outdoorová výbava, to je nejen chlouba, ale také nutnost každého turisty a turistky. Ale horentní částka za produkt ještě neznamená, že se v přírodě budete cítit komfortně, a že vám drahé věci nepromoknou. Vtip je v tom, že pouze nestačí si outdoorový produkt koupit, ale musíte se o něj také náležitě starat. A starost o takový produkt znamená, že ho musíte pravidelně impregnovat a udržovat v čistotě pomocí kvalitních a ověřených přípravků.

Impregnace je to první, co musíte udělat

Outdoorové oblečení, spací pytle, ale i úplně nové boty je potřeba dobře naimpregnovat. Nevěřte fámám, že špína impregnuje. Nejenže neimpregnuje, ale také brání prodyšnosti membrán. Membrána, zanesená od solí z potu, nepustí vlhkost z potu ven. A my si následně myslíme, že náš outdoorový oděv ztratil svou voděodolnost. Přitom nepříjemná vlhkost není zvenku, ale vniká uvnitř a nemůže ven!

Impregnace obuvi

Celokožené pohorky, to je několikatisícová investice, o kterou se samozřejmě musíte starat. Pohodlné boty jsou základ každé túry, ale pohodlí, to je zároveň voděodolnost, voděodpudivost a zároveň také prodyšnost. Tu v případě obuví dokonale vytvoří přípravky na bázi vosku. Přírodní vosk také zajistí, že textilní membrána, která je součástí dobrých pohorek, zůstane funkční. A pozor! Nejlépe se impregnují už nové boty!! Ty jsou zcela čisté a impregnace do nich krásně proniká a netvoří žádné mapy z nečistot. Následně je dobré impregnaci obnovit tak dvakrát do roka nebo před každou náročnější túrou.

Impregnace a praní oblečení s membránou

Pro údržbu membránového oblečení a produktů jsou důležité tři věci - praní, impregnace a fixace teplem. Ani jednu nesmíte vynechat, když chcete, aby vám outdoorová bunda, kalhoty či spacák dlouho vydržely a byly celou dobu zároveň dokonale funkční. Praní se vůbec nemusíte bát. Stačí se řídit pokyny výrobce, produkt vyprat na 30 stupňů Celsia a ve speciálním pracím prostředku na funkční materiály. Neždímat, impregnovat a následně zafixovat žehličkou přes hadr a na teplotu maximálně 110 stupňů Celsia nebo v sušičce na 60 stupňů Celsia po dobu maximálně 30 minut. Impregnace se doporučuje nastříkat po každém druhém až třetím praní. 

Praní péřového oblečení a péřových spacáků

Praní produktů z husího nebo kachního peří se vůbec nemusíte bát. Stačí se řídit pokyny výrobce a používat speciální prací prostředky na péřové náplně. Potom jen stačí nastavit teplotu na 30 stupňů Celsia a vypnout ždímání nebo ho nastavit na co nejnižší otáčky. Vodu stačí z vypraného produktu pouze vymačkat. Péřové věci se suší nejlépe v sušičce při teplotě maximálně 30 stupňů Celsia. Pokud ji nemáte, dejte produkt na sušák a sušte v horizontální poloze. Během sušení produkt občas protřeste, aby se peří načechralo a rychleji uschlo.

Praní produktů z vlny

Produkty z vlny nebo s příměsí vlny se perou ve speciálních pracích prostředcích, nejlépe s příměsí lanolinu (přírodní olej, který je běžnou součástí vlny a je třeba ho vlně opět dodávat). V pračce stačí nastavit program na vlnu, minimální otáčky při odstřeďování a teplotu na 30 stupňů Celsia. Suší se na sušáku v horizontální poloze nebo v sušičce, kdy musíte zapnout speciální program na vlnu!

Kde koupit speciální impregnace a prací prostředky

Tuhé přírodní vosky, ale i kvalitní impregnace ve spreji a speciální prací prostředky na outdoorové produkty z přírodních i funkčních materiálů koupíte v ověřených internetových obchodech. Nejlépe je, koupit si je rovnou s nákupem obuvi, oblečení nebo spacího pytle. Součástí popisu outdoorového produktu často bývá i odkaz na impregnaci, prací prostředek a doporučený postup údržby. Nepodceňujte tyto informace, protože vám pomohou prodloužit životnost těchto ne zrovna levných produktů, a zároveň zvýšit komfort při jejich nošení.

 

comments powered by Disqus


Podobné články


Ponča a pláštěnky a deštníky

Déšť dokáže na pěším výletě ve volné přírodě pěkně potrápit. Je pravda, že nejsme z cukru, ale cestovat...
více…

Trekové hole

Trekové hole jsou vysoce univerzální, a to nejen sportovní pomůcka. Využijete je při chůzi po městě, ale...
více…

Svítilny - ruční svítilny, čelovky a lampy

Kvalitní svítilna by neměla chybět v žádné outdoorové výbavě. Je sice pravda, že svítilnu má i každý mobilní...
více…

Obaly na karimatky a spacáky

Nejrůznější obaly a vaky patří již tradičně k výbavám cestovatelů. Použít se dají nejen na ochranu spacáků,...
více…

Chcete zkusit sportovní lezení? Víme, jak na to!

Sportovní lezení – ať už v přírodě nebo na lezeckých stěnách – je čím dál tím oblíbenější. Chcete to...
více…

Ledvinky

Ledvinky jsou velmi praktické malé vaky, uzavřené zipem. Jejich historie nesahá do minulého století, jak by se mohlo...
více…

Tašky přes rameno

Tašky přes rameno, to jsou evergreeny mezi taškami. Muži je často nosí do práce, ženy zase do posilovny nebo na...
více…

Dětské batohy

Dítě není zmenšený dospělý, ale rádo dospělé napodobuje. Proto když jde rodina na výlet a balí objemná...
více…

Skialpinistické a freeride batohy

Lyžování a snowboarding ve volném horském terénu, to jsou krásné, ale náročné sporty, které vyžadují také velmi...
více…

Běžecké batohy

Běhání je móda, radost z pohybu, udržování fyzičky, ale také absolutní relax a super sport pro utužení zdraví....
více…