Doplňky ke stanům, servis a impregnace

Bezproblémový pobyt ve stanu, bivakovacím vaku nebo pod stanovým přístřeškem, to není jen o nákupu vysněného typu a značky. O všechny outdoorové produkty, stany nevyjímaje, je třeba dobře pečovat a udržovat je v čistotě. A to můžete buď sami nebo s pomocí odborném servisu. Tak jako jsme si zvykli servisovat třeba auta, stejně tak můžeme servisovat i drahé outdoorové vybavení a oblečení. V klidu potom můžeme absolvovat náročnou vysokohorskou túru v nepříznivém počasí se zárukou, že nám běhm ní nic nepromokne.

doplňky ke stanům, podložky ke stanům,

Footprinty (podložky pod stan)

Používáním podložky pod stan, která se také nazývá footprint, prodloužíte nejen životnost  stanu, ale také ho ochráníte před roztržením a zašpiněním od země. Při znečištění se vám bude podložka snáze zbavovat nečistot, než když budete čistit celý stan. Tyto položky se vyrábějí z odolného a lehkého materiálu a zvýší hmotnost batohu jen od několik set gramů ( většinou 200 - 400 gramů).

Stanové kolíky

Stanové kolíky jsou pro většinu stanů nutnost, ale také “maličkost”, která se ráda ztrácí a používáním i často ničí. Proto majitelé stanů vítají možnost, stanové kolíky si zvlášť dokoupit. Koupě nových kolíků nemusí být jen z důvodu ztráty, ale také proto, že potřebujete jinou váhu kolíků (chcete třeba vyměnit těžké ocelové za ultralehké z eloxovaného hliníku) nebo vaše expedice vyžaduje kolíky do sněhu, které stan v základním balení neobsahuje.

Servis a impregnace stanů

Servis a impregnace stanů, to je věc, kterou není třeba podceňovat a zanedbávat. Alespoň malou opravnou sadu by měl mít v batohu každý, kdo bude v přírodě nocovat pod stanem, protože nehoda ve formě malého roztržení textilního příbytku není nic nečekaného. A pokud tu malou dírkou neopravíte, může se z ní vyklubat po náročné túře díra, kterou již budete těžce zpravovat. 

I ten nejdražší stan potřebuje udržovat v čistotě a občas obnovit impregnaci. Ale pozor! Do pračky stan rozhodně nepatří!! Ale můžete to zkusit sami s pomocí ověřených impregnací nebo ho donést do vybrané outdoorové prodejny k odborné impregnaci. Tuto možnost nabízí například kamenné prodejny firmy Hanibal, které najdete v Praze a Brně.

Ostatní doplňky

Ostatní doplňky ke stanům jako jsou vzpěry, náhradní šňůry, obaly a další outdoorové drobnosti sice nepatří mezi povinnou výbavu při stanování, ale mohou se na cestě volnou přírodou hodit. Záleží na tom, jakou máte kondici na nošení těžkých batohů a zda máte místo nazbyt. Kolikrát náhradní šňůra při vysokohorské túře má cenu zlata.

Kde koupit doplňky ke stanům

Největší výběr doplňků ke stanům, impregnací a informace k servisu outdoorových produktů najdete v ověřených internetových obchodech. Některé doplňky si již po zkušenostech můžete koupit rovnou s nákupem nového stanu, o nutnosti jiných se dozvíte až po křestu ohněm, tedy až potom, co vám daná věc bude na cestě volnou přírodou opravdu scházet. Výhodou ověřených internetových obchodů je, že i když třeba požadovaný produkt zrovna nemají na skladě, vždy udělají vše proto, aby vám ho v krátké době obstaraly.

 

comments powered by Disqus


Podobné články


Lahve, termosky a termohrnky

Ať už plánujete náročný vysokohorský výstup nebo jen krátkou procházku po úpatí hor, vždy je třeba dodržovat...
více…

Vaření na cestách - nádobí

Vařit si v kempu nebo na vyhrazených a povolených místech ve volné přírodě, to není jen nutnost. To je i silný...
více…

Impregnace a prací prostředky na outdoorové vybavení

Kvalitní outdoorová výbava, to je nejen chlouba, ale také nutnost každého turisty a turistky. Ale horentní částka za...
více…

Nože - jednoduché, multifunkční nebo nářaďové

Říká se, že každý správný muž má u sebe nůž. Totéž by mohlo platit také u outdoorové výbavy. Vždy by měl...
více…

Kompasy, buzoly, dalekohledy

Chystáte se na na nejznámější poutní cestu do španělského Santiaga de Compostela nebo jen tak budete putovat po...
více…

Ponča a pláštěnky a deštníky

Déšť dokáže na pěším výletě ve volné přírodě pěkně potrápit. Je pravda, že nejsme z cukru, ale cestovat...
více…

Svítilny - ruční svítilny, čelovky a lampy

Kvalitní svítilna by neměla chybět v žádné outdoorové výbavě. Je sice pravda, že svítilnu má i každý mobilní...
více…

Obaly na karimatky a spacáky

Nejrůznější obaly a vaky patří již tradičně k výbavám cestovatelů. Použít se dají nejen na ochranu spacáků,...
více…

Karimatky

Karimatka je pro stanování a bivakování stejně nutná jako spacák. Ale mnozí turisté tento fakt ignorují. Koupí si...
více…

Dětské sedačky

Turistika, to není jen výšlap ve skupině nebo dvojici. To jsou i příjemné chvíle s rodinou a dětmi. Jenže, ne...
více…