Pokud přilétáte na Sal, zřejmě budete ubytováni v letovisku Santa María na jihu ostrova. Ne každý se však do městečka i vypraví a kdo tak neučiní, může jen litovat. Právě tam se totiž nachází největší život celého jihu. Množství nákupních možností, kavárny, prodejci suvenýrů, prodejci tuňáků a jistě i místní molo, které se mění v dopolední hodiny na tržiště. Tam přímo porcují ryby, prodávají je a na místě najdete i prodejce jiného zboží.
Hlavní město nabízí pohled na originální africké město, ačkoli s mírným evropským vlivem. Hotely zde v typickém dovolenkovém stylu nenajdete, ale určitě sem zamiřte kvůli nákupům, nebo kvůli zajímavým místům, pokud vás zajímá způsob života lidí v dalekých končinách světa. Nad hlavním městem se tyčí radarová věž, která kontroluje leteckou dopravu celé západní Afriky od severu na jih směřující na cíle v Africe, nebo do Ameriky. Espargos dostal své jméno podle místní rostliny, která se jen podobá asparágu. Zajímavostí je místní fotbalové hřiště. Starají se o něj tak příkladně, má vlastní vodní nádrž a jde o nejsouvislejší kus zeleně na ostrově.
Pokud jste rybář, toto si nemůžete nechat ujít. U místních, ale i přes delegáty se dá zařídit rybaření na otevřeném moři. Obrovského tuňáka si chytit a připravit, to musí být zážitek. Moře je zde opravdu bohaté. U pobřeží sice nenajdete nic, ale na otevřeném moři je to doslova pestrý podmořský život. Občas jsou dále od pláží velryby, létající ryby a na západním pobřeží jihu se objevují krásné mořské želvy a občas i delfíni. Moře však láká i surfaře i kitesurfaře. Takže, pokud milujete adrenalin, nemusíte zůstávat jen na pláži.
Buracona je přírodní útvar tvořený vléváním rozžhavené lávy ze sopky do moře. Samotné silné vlny dále horninu formovaly do přírodních jezírek, z nichž je dnes dokonce to největší přístupné veřejnosti na koupání. V těsné blízkosti Buracona se nachází i jeskyně, do které se dá nahlédnout pouze z její horní části. Jde o trochu nebezpečné místo, ale na dně jeskyně je během oběda viditelný světelný úkaz " magické oko ", který často láká větší pozorností než samotná jezírka.
Opravdu velmi pěkné a neobyčejné místo je místní velký kráter vyhaslé sopky, který je poslední dvě století zdrojem soli. Sůl se zde těžila i v minulosti a dala tomuto místo i jméno Salinas. Pedra de Lume je vesnička, která stojí v těsné blízkosti kráteru. Ten je momentálně využíván spíše jako atrakce, přestože těžba soli zde z bazénků neustále probíhá. Účinky místní vody se totiž podobají účinkům Mrtvého moře a tak jde o místní atrakci, pro kterou se vyplatí měřit cestu až sem, na severovýchod ostrova.
Autor: Lenka KostkováJakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez předchozího písemného souhlasu našeinfo.cz zakázáno.
Fotografie jsou pouze ilustrativní - zdroj fotografií sxc.hu