Kompasy, buzoly, dalekohledy

Chystáte se na na nejznámější poutní cestu do španělského Santiaga de Compostela nebo jen tak budete putovat po českých horách a údolích? Při cestě nevyzpytatelnou přírodou je úplně jedno kam jdete, důležité je, mít správný směr. A ten vám kromě ukazatelů zajistí buzola, která se na rozdíl od mobilního telefonu nevybije, nerozbije a na její funkčnost nebude mít vliv ani silný déšť a vlhko. A pokud si budete chtít krásy přírody i dokonale prohlédnout, vezměte si s sebou také turistický dalekohled. S ním uvidíte i snadno přehlédnutelné přírodní scenérie, divoká zvířata a důležité orientační body a značení.

buzola, kompas, dalekohled, turistika

Kompas nebo buzolu

Rozdíl mezi kompasem a buzolou je ten, že buzola je vyspělejší přístroj, který určí nejen světové strany, ale také azimut (pochodový úhel), který ve spolupráci s mapou zajistí přesný směr. Kompas je menší krabička, kterou spolehlivě schováte nejen do batohu, ale i do kapsy. Buzola je větší a kompas je její součástí. Ale její součástí je také i úhloměr a lupa. 

Důležité vlastnosti pro výběr buzoly

Buzola by měla být robustní, nárazuvzdorná a určitě by měla mít fluoreskující barvou natřené značky světových stran. Důležité je, vybrat si buzolu seřízenou pro polokouli, kde ji budete používat (u nás je to pro severní polokouli, ale dražší modely mají v sobě systém, který umožňuje přesné fungování na obou polokoulích). Nejodolnější jsou buzoly z polykarbonátu, které jsou zároveň i dražší. Ale není to nic dramatického, koupíte je i za částku kolem pěti set korun, ale můžete si také vybrat přístroj za více než dva tisíce. Praktické je, když má buzola poutko na zavěšení na krk, ochranný obal nebo je v nerozbitné vysouvací krabičce.

Proč si přibalit i dalekohled?

Dalekohledů máme hned několik, ale my se zaměříme na dalekohled turistický, který vyniká malou hmotností, má menší přiblížení, a proto i ostrý obraz. Koupit si můžete i exkluzivní dalekohled s nočním viděním, který je určen ale spíše nočním lovcům než turistům, kteří se nebojí nočních přesunů. Ale běžným turistům bude stačit voděodolný, lehký (cca 200 gramový) a s deseti až dvacetinásobným zvětšením. Praktické je, když má dalekohled poutko a cestovní obal. Některé dalekohledy jsou kvůli komfortnímu držení pogumované, a proto se dobře drží v ruce a zbytečně nechladí. 

Kde koupit kompas, buzolu nebo turistický dalekohled?

Největší výběr kompasů, buzol a dalekohledů najdete v ověřených internetových obchodech. Najdete zde jak malé kompasy do ruky, tak vybavenější deskové kompasy a nejmodernější buzoly. Určitě některé z jejich funkcí může nahradit nejmodernější mobilní telefon, ale když se vybije, tak nejenže nenajdete ten správný směr, ale ani si nezavoláte o pomoc! Myslete na to, když budete kupovat a balit věci na výlet do volné přírody. 

 

comments powered by Disqus


Podobné články


Nože - jednoduché, multifunkční nebo nářaďové

Říká se, že každý správný muž má u sebe nůž. Totéž by mohlo platit také u outdoorové výbavy. Vždy by měl...
více…

Ponča a pláštěnky a deštníky

Déšť dokáže na pěším výletě ve volné přírodě pěkně potrápit. Je pravda, že nejsme z cukru, ale cestovat...
více…

Trekové hole

Trekové hole jsou vysoce univerzální, a to nejen sportovní pomůcka. Využijete je při chůzi po městě, ale...
více…

Karimatky

Karimatka je pro stanování a bivakování stejně nutná jako spacák. Ale mnozí turisté tento fakt ignorují. Koupí si...
více…

Ledvinky

Ledvinky jsou velmi praktické malé vaky, uzavřené zipem. Jejich historie nesahá do minulého století, jak by se mohlo...
více…

Tašky přes rameno

Tašky přes rameno, to jsou evergreeny mezi taškami. Muži je často nosí do práce, ženy zase do posilovny nebo na...
více…

Dětské sedačky

Turistika, to není jen výšlap ve skupině nebo dvojici. To jsou i příjemné chvíle s rodinou a dětmi. Jenže, ne...
více…

Cyklistické batohy

Také patříte do velké rodiny cyklistů? Potom ať už jezdíte na horském, silničním nebo třeba elektrokole, tak...
více…

Turistické a trekové batohy

Turistika a treking, to jsou zdravé pohybové aktivity, které vyžadují zdánlivě minimum vybavení. Ale zcela...
více…

Tipy na romantický víkend pro dva

Už delší dobu přemýšlíte, jak příjemně strávit víkend s milovanou polovičkou, ale nemáte nejmenší tušení, za...
více…