Ledvinky

Ledvinky jsou velmi praktické malé vaky, uzavřené zipem. Jejich historie nesahá do minulého století, jak by se mohlo milovníkům retro stylů zdát, ale svůj původ mají mnohem starší. Již Indiáni v Americe nosili váčky okolo pasů, které by se daly nazvat předchůdci těchto malých a nepostradatelných zavazadel. Svou renesanci zažily ledvinky v minulém století, potom se na ně zapomnělo a nyní jsou opět a právem in. 

ledvinky, cestování, batohy, běhání

Proč si pořídit ledvinku?

Proč si pořídit ledvinku? Tak to je přece jasné! Protože je nejen módní, ale i velice praktická, lehká a vaše věci, stejně jako doklady a peníze jsou v ní v bezpečí. Komfortně se nosí, nezabere moc místa a de facto splyne s tělem. Ale můžete si pořídit i designovou ledvinku v pestrých barvách, která vám rozzáří každý oděv a bude vhodně ladit se stylem oblékání. I na sport je ledvinka super společník. Využijete ji při běhání, trekkingu, walkingu a dalších rekreačních sportech, kde potřebujete mít volné ruce, třeba na používání holí. A v neposlední řadě je ledvinka praktická i na běžné cestování, kdy věci máte v objemném batohu nebo tašce a nechce se vám neustále se v nich hrabat. Sice u některých batohů dokonale supluje ledvinku bederní pás, ve kterém bývá i kasička na nezbytnosti, ale ne všechny batohy ji mají.

Tvar, design, objem a způsob nošení

Ledvinka má svůj specifický tvar, podle kterého se i jmenuje, ale samozřejmě, že léty doznala řady změn. Dříve se jednalo o ryze sportovní záležitost, teď ji seženete také jako designový kousek, který ženy mohou vzít i místo kabelky. Dříve se nosila ledvinka pouze okolo pasu, nyní je trendy, nosit ji ležérně přehozenou přes rameno nebo také na hrudníku. Objem ledvinky je různý, může být 6 litrů, ale také koupíte malou ledvinku s váhou několika desítek gramů a objemem 1 litr.

Dámské, pánské nebo unisex

Ledvinky můžete koupit ryze sportovní, společenské, dámské, pánské nebo také unisex. Ledvinky pro dámy mohou být ve výrazných barvách na sport nebo se dají nosit i do kina nebo kavárny. Vždy v nich budou osobní věci v bezpečí.

Čeho si ještě všímat

Pokud kupujete ledvinku ryze na sportovní aktivity, trak by určitě měla být z voděodolného a prodyšného materiálu. Měla by mít alespoň jednu nebo dvě venkovní kapsy, uzavíratelné zipem. Praktická je karabinka na klíče. Ledvinka na sport by také měla mít reflexní prvky, které zvyšují viditelnost v silničním provozu. 

Značky, které se zabývají výrobou ledvinek

Kvalitní ledvinky vyrábí řada renomovaných firem. Ze sportovních můžeme doporučit americkou firmu Osprey, která se zabývá výrobou kvalitních outdoorových potřeb, dále českou a léty ověřenou firmu Boll nebo také mezinárodní Lowe Alpine, firmu s americkými kořeny, která vyrábí i velice kvalitní batohy do vysokohorských podmínek.

Kde koupit tu nejlepší ledvinku?

Největší výběr ledvinek, ale také batohů a tašek najdete ve speciálních internetových obchodech. Vyberete si v klidu domova, a když nebude ledvinka odpovídat vašim představám, můžete ji do 14 dnů vrátit, protože tak to stanovuje zákon. Samozřejmě ledvinka musí být v původním obalu, čistá a bez odstřižených visaček. Některé firmy dokonce posílají předtištěné štítky se svojí zpáteční adresou a reklamační lístek, který pouze vyplníte a dáte do balíčku, na který štítek nalepíte místo složitého vyplňování adresy. Vše je rychlé, snadné a záleží jen vašem správném výběru.

 

comments powered by Disqus


Podobné články


Kompasy, buzoly, dalekohledy

Chystáte se na na nejznámější poutní cestu do španělského Santiaga de Compostela nebo jen tak budete putovat po...
více…

Trekové hole

Trekové hole jsou vysoce univerzální, a to nejen sportovní pomůcka. Využijete je při chůzi po městě, ale...
více…

Svítilny - ruční svítilny, čelovky a lampy

Kvalitní svítilna by neměla chybět v žádné outdoorové výbavě. Je sice pravda, že svítilnu má i každý mobilní...
více…

Údržba spacáků, opravné sady

Pořizování outdoorových potřeb není zrovna levná záležitost, a proto je třeba se o tyto věci náležitě starat....
více…

Polštářky

Už dávno neplatí, že polštářky patří pouze do postele nebo jako dekorace na gauč. Polšťářek je pro některé...
více…

Karimatky

Karimatka je pro stanování a bivakování stejně nutná jako spacák. Ale mnozí turisté tento fakt ignorují. Koupí si...
více…

Spacáky

Nejen batoh, ale i spacák a karimatka jsou pro turistické výlety s přespáním základ. Dnešní moderní spacáky již...
více…

Tašky přes rameno

Tašky přes rameno, to jsou evergreeny mezi taškami. Muži je často nosí do práce, ženy zase do posilovny nebo na...
více…

Dětské sedačky

Turistika, to není jen výšlap ve skupině nebo dvojici. To jsou i příjemné chvíle s rodinou a dětmi. Jenže, ne...
více…

Cyklistické batohy

Také patříte do velké rodiny cyklistů? Potom ať už jezdíte na horském, silničním nebo třeba elektrokole, tak...
více…