Letecká doprava dětí a těhotných žen má svá specifika

Před začátkem letecké dovolenkové charterové sezóny, která je v největším rozsahu citelná na letištích od června do konce září, přinášíme pár praktických rad pro cestující. V nich se dozvíte, jaké podmínky platí při letecké přepravě dětí a těhotných žen.

letadlo, děti, dovolená, těhotné ženy, cestování

Přeprava dětí letecky do 2 let věku (infant)

Většina leteckých společností umožňuje cestovat dětem letecky již po 8 dnech od narození. Dítě od 0 do 2 let - infant - zpravidla cestuje bezplatně, avšak letecká společnost si může účtovat tzv. poplatek za Infanta. Dítě do 2 let nemá u většiny dopravců nárok na vlastní sedadlo ani zavazadla. Dítě sedí v klíně rodiče a je připoutáno speciálním dětským pásem ve směru letu, který zdarma poskytne letecká společnost. Např. letecká společnost Ryanair umožňuje cestovat na vlastním sedadle už i dítěti od 1. roku života, pokud mu rodiče předem zakoupili dětský bezpečnostní pás Amsafe CARES a je jím připoutané.

Upozornění

Nezapomeňte, že svůj vlastní pas musí mít všechny děti již od narození. Zkontrolujte před odletem délku platnosti pasu dítěte, protože pro děti se vydávají s platností na 2 roky. Při letech do některých zemí (Egypt, Omán, Spojené arabské emiráty, Turecko atd.) je třeba mít platný pas ještě alespoň 6 měsíců po návratu z destinace.

Přeprava kočárků či dětských pomůcek

Cestující s dítětem má zdarma nárok na přepravu jednoho zavazadla určené k přepravě kojence (například dětský kočárek) a u některých leteckých společností i 1 kus další dětské potřeby (autosedačka,...), které před nástupem do letadla předá palubnímu personálu. Maminka tak může mít kočárek u sebe po celou dobu vyřizování na check-inu, stejně při přechodu bezpečnostní kontrolou až po samotný nástup do letadla. Kočárek tedy není přepravován na palubě letadla jako příruční zavazadlo, ale v zavazadlovém prostoru letadla. V případě, že maminka kočárek či autosedačku) nepotřebuje mít u sebe po celou dobu na letišti, může ho předat jako zapsané nadrozměrné zavazadlo. Na letišti je také možnost dát si za poplatek zabalit kočárek do fólie, aby nedošlo k jeho poškození. Kočárek je mamince k dispozici ihned po vystoupení z letadla. Pokud si však maminka přeje doručit kočárek až s ostatními zavazadly, vyzvedne si ho na check-in pultu s nápisem "Nadrozměrná zavazadla". Před letem doporučujeme podrobně se seznámit s přepravními podmínkami konkrétního leteckého přepravce. Dítě do 2 let zpravidla nemá nárok na vlastní příruční zavazadlo, kromě kočárku či autosedačky. Pokud tedy rodiče potřebují přepravit i příruční kufr pro dítě, umožněno jim to bude za příplatek dle ceníku letecké společnosti.

Tekutá strava a léky pro miminka

Pro maminky s dětmi neplatí omezení na přepravu tekutin. Batoleti můžete na palubu letadla vzít i tekutou dětskou stravu (mléko, čaj, vodu) v balení nad 100 ml, avšak nejvíce takové množství tekutin, kolik je třeba pro miminko během letu. Při průchodu detekční kontrolou tekutou dětskou stravu umístěte do přepravky nebo speciálního skeneru určeného na kontrolu tekutin, následně bude zkontrolována detekčními technologiemi. Maminky už nemusí dětskou stravu ochutnávat nebo vyzkoušet na pokožce, jak to bylo v minulosti. Jako dětské nápoje nelze přepravit např. nápoje typu Coca-cola. Výjimka se vztahuje i na léky, proto pokud je vaše dítě potřebuje během pobytu, nezapomeňte si je přibalit do příručního zavazadla. Běžně dostupné léky, jako například nosní / oční kapky, sirupy proti kašli je možné převážet bez lékařského předpisu. Zároveň lze v příručním zavazadle přepravit i tekuté léky v objemu nad 100 ml.

Další cenné rady

  • Co s neposedným dítětem? Na letišti se rychle zabaví i samo. V prostorách za bezpečnostní kontrolou jsou nejmenším ratolestem k dispozici dětské koutky vybavené hračkami či dětským nábytkem, a to v schengenské i neschengenské zóně.
  • Ani cestovat s malým miminkem nemusí být větší problém. Na letišti se totiž ve veřejné i neveřejné části nacházejí speciální místnosti pro matky s dětmi, kde můžete miminko pohodlně přebalit na přebalovacím pultu, osprchovat ho nebo ohřát láhev s mlékem díky zařízení na ohřev dětské stravy. Místnosti najdete v blízkosti toalet.
  • Jelikož vzlet a přistání může malým pasažérům znepříjemnit ulehnutí v ouškách, doporučujeme vám do příručního zavazadla pro dítě přibalit dudlík nebo bonbón / žvýkačku a jeho oblíbenou hračku.

Podmínky přepravy těhotných žen

Přepravu těhotných žen si konkrétně upravují letecké společnosti ve svých přepravních podmínkách, z uvedeného důvodu se budoucím maminkám doporučuje, aby se s nimi před odletem seznámily. Obecně platí, že do konce 28. týdne těhotenství (u některých dopravců do 26. týdne), které je bez zdravotních komplikací, neplatí žádné omezení pro cestování těhotných žen. Od 28. do 36. týdne může těhotná žena cestovat výhradně s platným potvrzením od svého ošetřujícího lékaře (zpravidla ne starším než 14 dní před odletem). Letecké společnosti nepřepravují těhotné ženy po 34., resp. 36. týdnu těhotenství. Podmínky přepravy se mohou lišit v závislosti na tom, zda jde o jednočetné nebo vícečetné těhotenství.

Cestování dětí letecky samostatně bez doprovodu rodiče

Každá letecká společnost si určuje v přepravních podmínkách, jestli přepravuje na svých linkách děti bez doprovodu rodiče (Unaccompanied Minors). Společnost ČSA poskytuje službu Nedoprovázené děti pro děti ve věku od 5 do 11 let. Děti do 5 let samostatně cestovat nemohou. Službu si lze objednat i pro doprovod dětí od 12 do 17 let. Tato služna je za poplatek a je třeba si ji vyžádat už při rezervaci letenky, v případě vyžádání až přímo na letišti se platí doplatek. Dítě musí mít s sebou vlastní pas, případně i zdravotní průkaz. Na check-inu dostane kartičku s nápisem "Unaccompanied minor", na které je uvedeno číslo letu, jméno dítěte, věk a jazyky, kterými mluví. Dítě má tuto kartičku zavěšenou na krku. Po celou dobu na letišti se o dítě stará handlingový partner ČSA (tedy zaměstnanec letiště), který dítě dopraví až přímo na palubu letadla a předá dítě palubnímu personálu. Po příletu čeká dítě na letišti pracovník pozemního personálu, který pomůže dítěti vyzvednout zavazadlo a dítě předá předem určené osobě, jejíž identitu si ověří při podpisu převzetí.
 

 

comments powered by Disqus


Podobné články


Deset úžasných pláží, které můžete navštívit, pokud vás láká dálka a průzračná voda

Většina z nás má již letní dovolenou za sebou. Ale pokud nepatříte k většině, máte dostatek nevybraných dnů a...
více…

Slevové akce a nákupy na internetu dokáží snížit rodinný rozpočet

Chcete ušetřit a pořád se vám to nedaří? Zkuste šetřit nejen tam, kde je to běžné, ale třeba také tím, že...
více…

Proč je dovolená důležitou součástí života pracujících lidí?

Jsou lidé, kteří se na dovolenou těší celý rok. A na druhou stranu jsou mezi námi i ti, kteří považují dovolenou za...
více…

Jak krmit rybičky v akváriu, když odjedeme na dovolenou?

Chystáte se na dovolenou a řešíte kdo vám bude krmit rybičky? Jestli jedete na kratší dovolenou, rybičky v pohodě...
více…

Sedm kategorií řidičů, se kterými se můžete setkat v dopravním provozu

Autoškoly ročně "vyprodukují" tisíce nových řidičů. A když k tomu připočteme řidiče, kteří řidičský průkaz...
více…

Cestování autem na dovolenou má své výhody, ale také to není bez starostí

Říkáte si, že cesta na dovolenou vlastním autem je lážo-plážo? To vás čeká až po příchodu do destinace....
více…

Jízda se střešním boxem a plně naloženým autem má svá specifika

Kufry, tašky, k tomu příruční chladnička, slunečník, nezapomenout ani na basu oblíbeného piva. To vše a ještě...
více…

Turecko - luxusní dovolená, která nemá přemrštěné ceny

Turecko je lákavé a krásné, takže se nelze divit tomu, že je u našich turistů tak oblíbené. V každém případě...
více…

Brunej - stát, jehož návštěvu lze spojit s návštěvou Malajsie nebo Kambodži

Benzín zde stojí kolem dvaceti centů a nafta je ještě o něco levnější. V garáži místního vládce parkuje kolem...
více…

Devět ostrovů v Evropě, kde se dá prožít úžasná dovolená

Pokud nechcete za exotickou dovolenou cestovat na jiný kontinent, máme pro vás několik tipů na nádherné ostrovy s...
více…