Navštivte Znojmo a jeho hrad

Když budete plánovat výlet na samý jih Moravy nebo do Vídně v Rakousku, určitě byste si měli také udělat zastávku ve Znojmě. Na poměrně malé město je Znojmo skutečně plné atrakcí, takže budete potřebovat minimálně pár hodin na to, abyste si je všechny prohlédli. Měli byste pokud možno přijet ráno či dopoledne, abyste se mohli podívat také dovnitř.

 

Proč navštívit Znojmo

Znojmo je především proslulé svou tradicí výroby vína, které se zde pěstuje od středověku. Pokud Vás zajímá tzv. vinná turistika, neměli byste si Znojmo nechat ujít. Ale Znojmo nabízí více než jen víno. Město malebně umístěné vysoko nad řekou Dyjí je plné atrakcí, z nichž některé pocházejí až z 11. století. Znojmo má dlouhou a pestrou historii, kdy leželo na hlavních obchodních trasách - to můžete sami vidět, když se budete procházet po městě a poznávat zajímavá místa. I když není Znojmo tak oblíbené jako jiná půvabná města v ČR (např. Český Krumlov, Telč a Mikulov), můžete sem přijet také proto, abyste unikli davům a užívali si klidné atmosféry.

 

Jak se tam dostat

Do Znojma se snadno dostanete vlakem. K dispozici jsou přímé spoje do Vídně (cesta trvá 1 hodinu 40 minut); abyste se dostali do/z Brna,  je potřeba přestoupit v Břeclavi, cesta trvá něco přes 2 hodiny. Z Brna také můžete jet přímými autobusy, kdy cesta trvá asi hodinu.

 

Co v Znojmě uvidíte

V dobách středověku bylo Znojmo jedním z nejlépe opevněných měst ve střední Evropě. Dodnes můžete vidět zbytky starých hradeb a 5 věží, které se dochovaly. Když přijdete do starého města od vlakového nádraží, uvidíte jednu z nich,Vlkovu věž ze 14. století, spolu s částí hradeb. Krátce poté se dostanete na hlavní náměstí ve starém městě, Masarykovo náměstí obklopené barevnými domy a s morovým sloupem uprostřed. Jediná budova, která sem nezapadá, je nákupní centrum, ale fanoušci brutalismu ji ocení. Odtud se můžete vydat na prohlídku města a do bludiště klikatících se uliček. Hned u hlavního náměstí uvidíte gotickou věž radnice, kterou poznáte podle jejího charakteristického tvaru. Je to jediná dochovaná část staré radnice, která byla zničena za II. světové války. Určitě stojí za to vystoupit na věž (i když schody jsou strmé a úzké), protože se Vám naskytne úžasný panoramatický výhled na Znojmo a okolí. Za jasného dne můžete vidět i Alpy. Vedle věže najdete turistické infocentrum, kde se můžete dozvědět více o Znojmě a jeho atrakcích, a také získat mapy a materiály. Další oblíbená pamětihodnost ve Znojmě, známá z mnoha obrázků města, je kostel sv. Mikuláše, původně pocházející ze samého počátku 12. století (co dnes uvidíte, bylo vybudováno od roku 1338 do konce 15. století) se zajímavým barokním interiérem. Vedle uvidíte kapli svatého Václava z roku 1512, vzácný příklad pozdně gotického dvoupatrového svatostánku. Kaple dnes slouží pro kulturní akce, jako jsou výstavy a koncerty. Prostor kolem kostela sv. Mikuláše představuje jednu z nejlepších vyhlídek na Znojmo a rokli řeky Dyje. Další dobrá vyhlídka se nachází vedle Znojemského hradu a románské rotundy svaté Kateřiny. Rotunda je nejstarší a jedna z nejvýznamnějších památek ve Znojmě, jediná dochovaná část hradu, který od 11. století sloužil jako zdejší sídlo Přemyslovců. Můžete navštívit rotundu (pouze v turistické sezoně od dubna do září a pouze pokud není příliš vysoká vlhkost): uvnitř spatříte fresky nedozírné hodnoty z roku 1134, možná nejlepší příklad románské malby v ČR.

Znojemský hrad se nachází na místě, kde stával přemyslovský hrad (jediná zbylá část je výše zmíněná rotunda). Ten byl zničen v roce 1140 a na jeho místě vyrostl nový hrad, který se ale také proměnil v ruiny. Nakonec bylo to, co zbylo, v 17.-18. století zrenovováno v barokním stylu; v roce 1720 zde byl založen pivovar (který fungoval až do roku 2005, dnes se místní pivo Hostan vyrábí jinde). Dnes zde můžete navštívit Jihomoravské muzeum ve Znojmě a Expozici pivovarnictví umístěné v někdejším Znojemském hradě.

Když budete na některé z vyhlídek, ať už u kostela sv. Mikuláše nebo u rotundy, rychle si všimnete impozantního železničního mostu vybudovaného nad roklí řeky Dyje. Mistrovské dílo techniky vzniklo v roce 1871 jako součást trati mezi Vídní a Prahou, má délku 220 m a výšku 48 m. Dnes po něm jezdí místní vlaky spojující Znojmo a Vídeň.

Jedna z největších atrakcí Znojma se ukrývá pod zemí. Město má rozsáhlý komplex podzemních tunelů, které můžete navštívit. Pocházejí z doby středověku, kdy sklepy středověkých domů sloužily k uchovávání jídla a vína. Když si místní uvědomili, že sklepy mohou také sloužit pro obranné účely, podzemní prostory byly propojeny, čímž vznikl působivý labyrint chodeb, které dosahovaly délky 27 km. V případě útoku se tak Znojmo mohlo rychle proměnit vc město duchů, což by zmátlo útočící armádu. Dnes můžete znojemské podzemí navštívit a k vidění jsou různé trasy. Můžete si vybrat klasickou trasu nebo některou adrenalinovou, které jsou mnohem náročnější (vyžadují např. brodění se vodou, bloudění ve tmě nebo lezení po žebřících).

Až si prohlédnete pamětihodnosti Znojma, můžete strávit chvíli procházením se v uličkách starého města s jeho poklidnou atmosférou a duchem starých časů. Najdete zde rovněž spoustu kaváren, restaurací a vinných barů, kde si můžete sednout, relaxovat a obdivovat okolí.

 

Kam dále

Až si prohlédnete Znojmo, můžete se v regionu zdržet déle. Doslova na okraji města začíná NP Podyjí, jeden ze čtyř národních parků v ČR chráněný kvůli svým lesům kolem řeky Dyje. Můžete se podívat také za hranici do NP Thayatal v Rakousku, což je pokračování NP Podyjí. Znojmo a okolní region jsou proslulé vínem, takže také na ně se můžete zaměřit. Najdete zde více jak tisícovku výrobců vína, proto určitě najdete takové, které Vám zachutná. K nejunikátnějším místům souvisejícím s vínem patří Malovaný sklep v Šatově, vytvořený patrně na konci 19. století, s díly místního umělce Maxe Appeltauera ze 30. let 20. století. Sklep se nachází asi 10 km jižně od Znojma.

 

Kde se ubytovat:

Pro cestovatelské tipy a triky jak najít levné ubytování a ušetřit peníze klikněte zde nebo vyzkoušejte tento srovnavač Hotelscombined.com,  kde můžete porovnat všechny ceny jednoho a toho samého hotelu na jednom místě.  

 

comments powered by Disqus