Nejlepší muzea ve Varšavě 1/2

Muzea ve Varšavě zůstávají stále značně nedoceněná. Zde uvádíme jejich výběr, který Vás může navnadit k návštěvě polské metropole.

 

POLIN Muzeum historie polských Židů

Muzeum dějin polských Židů (Muzeum Historii Żydów Polskich) bylo vytvořeno na místě dřívějšího varšavského ghetta a představuje bohatou historii polských Židů dlouhou asi 1000 let: od prvních stop na polském území přes zlatý věk židovské komunity v Polsku a předválečné časy až po holocaust a vše, co následovalo po II. světové válce. Expozice jsou působivé, ale také dobře připravené, s použitím moderní technologie, světel a zvuků. Není divu, že v roce 2016 muzeum POLIN získalo prestižní cenu Evropské muzeum roku, a to je jen jedna z mnoha (architektonických) cen, které obdrželo. Impozantní minimalistická budova je dílem týmu finských architektů a do svého okolí perfektně zapadá. Galerie Forrest („Les“), kde svoji návštěvu začnete, Vám skvěle zprostředkuje atmosféru místa, a odtud jsou období a příběhy stále zajímavější. A více co znamená slovo „polin“? V hebrejštině „zde spočinout“, ale také „Polsko“, tj. země, kde se první Židé usadili.

Praktické informace:

Adresa: Anielewicza 6, 00-157 Warszawa
Otvírací doba: úterý zavřeno, pondělí, čtvrtek, pátek 10-18 hod., středa, sobota, neděle 10-20 hod.
Stránky: https://www.polin.pl/
Vstupenky: základní 25 PLN, snížená 15 PLN; stojí za to si vstupenky zakoupit předem online - můžete si vybrat konkrétní hodinu, ale tu byste měli dodržet. V muzeu byste si měli vypůjčit audioprůvodce, protože bez něj by Vaše návštěva muzea POLIN nebyla úplná. Navíc je snazší poslouchat vyprávění než číst všechny popisy. 
Jak se tam dostat: autobusy č. 111 a 180 zastavují přímo před muzeem (zastávka se nazývá Nalewki Muzeum). Můžete jet také tramvají č. 17, 33 do zastávky Anielewicza nebo tramvají č. 15, 35, 70 do zastávky Muranów a zbytek dojít pěšky.

 

Muzeum Varšavy

Muzeum Varšavy (Muzeum Warszawy) nacházející se na Staroměstském náměstí (Rynek Starego Miasta) je klenot, který určitě stojí za návštěvu. I když ještě není zcela dokončené, všechny přístupné expozice jsou opravdu působivé a zhlédnout je vyžaduje minimálně 3 hodiny. Začněte tím, že si vyzvednete audioprůvodce (zdarma), který je opravdu vynikající.  Provede Vás místnostmi, poskytne zajímavá vysvětlení ke každému expozici, ale také ukáže směr, kterým se máte dívat. Spolu se skvělým audioprůvodcem se dozvíte všemožné informace o Varšavě, od jejího založení až do dnešního dne. Muzeum zabírá 6 pater a v nejvyšším najdete skvělou vyhlídku na Staroměstské náměstí. V rozporu se současnými trendy není toto muzeum přeplněné multimédii. Jednoduché vitríny, čistá infografika a vytahovací zásuvky představují jádro všech expozic. Je to příjemná změna a zároveň důkaz, není potřeba použít samou elektroniku a multimédia, aby bylo muzeum zajímavé. Stojí za to si nechat vstupenku, protože Vám poskytne 50 % slevu při příští návštěvě.

Praktické informace:
Adresa: Rynek Starego Miasta 28-42, 00-272 Warszawa
Otvírací doba: pondělí zavřeno, úterý-neděle 10-19 hod.
Stránky: https://muzeumwarszawy.pl/
Vstupenky: základní 20 PLN, snížená 15 PLN; navíc na ni můžete do 7 dní navštívit Muzeum varšavské Pragy (níže)
Jak se tam dostat: muzeum se nachází ve starém městě a dostanete se k němu nejlépe veřejnou dopravou; jezdí tam řada tramvají a autobusů.

 

Muzeum polské vodky

Muzeum polské vodky (Muzeum Polskiej Wódky) je umístěno v krásné staré budově, kde dříve sídlila továrna na vodku Koneser. Když se vydáte na jeho prohlídku, dozvíte se téměř vše o bohaté historii destilace (pálení) alkoholu v Polsku, ale také o tradicích spojených s aktem jeho konzumace. To nás přivádí k závěrečné části prohlídky – ochutnávkám samotným. Můžete srovnat jemné rozdíly v chuti několika polských vodek a přitom poslouchat odborný komentář od nadšenců v oboru. Večer pak můžete zakončit v některém z barů v areálu.

Praktické informace:

Adresa: Plac Konesera 1, 03-736 Warszawa
Otvírací doba: neděle-čtvrtek 10-20 hod., pátek-sobota 11-21 hod.
Stránky: https://muzeumpolskiejwodki.pl/
Vstupenky: základní 40 PLN
Jak se tam dostat: nejbližší zastávka metra je Dworzec Wileński na trase M2, odkud je to k muzeu 5-10 minut pěšky. Také můžete jet autobusem (č. 120, 138, 156, 166, 169, 718, 738, 805) nebo tramvají (č. 3, 6, 13, 25, 26, 28) do zastávky Ząbkowskia.

 

Geologické muzeum

Geologické muzeum (vstup zdarma) se nachází na ul. Rakowiecka 4 a zahrnuje velké sbírky kamenů, fosilií a minerálů. I když se o tuto tematiku až tak nezajímáte, určitě Vás okouzlí interiér. Působivá sbírka Vás provede všemi věky a k vidění jsou také některé neobvyklé atrakce, jako je kostra mamuta. Detailní popisy a dobré osvětlení zaručují zajímavé odpoledne.

Praktické informace:
Adresa: Rakowiecka 4, 02-519 Warszawa
Otvírací doba: pondělí-pátek 9–15 hod., sobota zavřeno, neděle 10-14 hod.
Stránky: https://geoportal.pgi.gov.pl/muzeum
Vstupenky: vstup zdarma

Jak se tam dostat: nejlepší možnost je jet metrem po trase M1 do stanice Pole Mokotowskie a odtud pokračovat asi 5 minut pěšky.

 

Muzeum varšavské Pragy

Muzeum varšavské Pragy (Muzeum Warszawskiej Pragi) najdete na ul. Targowa 50/52. Historie pravého břehu Visly ve Varšavě je zde představena pomocí řady multimédií. Uslyšíte příběhy místních obyvatel vyprávějících o svém každodenním životě, práci nebo živnosti, kterou měli ve čtvrti Praga. Můžete se podívat na některá archivní videa nebo fotografie, včetně těch věnovaných místními, kde uvidíte, jak vypadaly jejich domy. U stálé expozice je audioprůvodce (zdarma) nutností. Najdete zde část věnující se Stadionu desetiletí, kde v 90. letech každý nakupoval oblečení, boty nebo hudební kazety. Ale muzeum se věnuje také starším obdobím, a to až do 18. století. Návštěvu muzea doporučujeme každému, nejen obyvatelům Pragy či Varšavy. Sbírka předmětů ze sovětského období Vás pak přenese zpátky v čase.

Praktické informace:
Adresa: Targowa 50/52, 00-001 Warszawa
Otvírací doba: pondělí zavřeno, úterý-středa, pátek-neděle 10-18 hod., čtvrtek 10-20 hod.
Stránky: https://muzeumpragi.pl/
Vstupenky: základní 15 PLN, snížená 10 PLN
Jak se tam dostat: nejbližší zastávka metra je Dworzec Wileński na trase M2, odkud je to asi 5-10 minut pěšky. Také můžete jet autobusem (č. 120, 138, 156, 166, 169, 718, 738, 805) nebo tramvají (č. 3, 6, 13, 25, 26, 28) do zastávky Ząbkowskia.

 

Národní etnografické muzeum  

Lidová kultura nemusí být nuda! O tom se můžete přesvědčit sami při návštěvě Národního etnografického muzea ve Varšavě, což je jedna z nejstarších institucí svého druhu v Polsku. K vidění je stálá i dočasné expozice. Muzeum představuje předměty spojené s Polskem, jeho tradicemi a zvyky, ale také exponáty přivezené z terénních prací v Evropě i z dalekých míst v Africe, Jižní a Střední Americe nebo z ostrovů v Oceánii. Můžete tedy vyrazit na fantastický kulturní výlet kolem světa, a přitom neopustit Varšavu. Národní etnografické muzeum také pořádá řadu akcí: setkání, semináře, koncerty, promítání filmů nebo veletrhy. Na konci návštěvy stojí za to se podívat do muzejní kavárny Bílý Koníček. Krásný interiér, který kombinuje lidovou kulturu s moderním designem, skýtá prostředí pro relaxaci po prohlídce muzea a předtím, než znovu vyrazíte do rušných ulic Varšavy.

Praktické informace:
Adresa: Kredytowa 1, 00-056 Warszawa
Otvírací doba: pondělí zavřeno, úterý, čtvrtek, pátek 10-17 hod., středa 11-19 hod., sobota 10-18 hod., neděle 12-17 hod.
Stránky: https://ethnomuseum.pl/?lang=en
Vstupenky: základní 20 PLN, snížená 10 PLN
Jak se tam dostat: nejbližší zastávka metra je Świętokrzyska, kde se protínají trasy M1 a M2, odkud je to asi 5-10 minut pěšky. Také můžete jet autobusem či tramvají, nejbližší zastávky jsou Zachęta, Królewska nebo Uniwersytet.

 

Muzeum neonu

Tohle muzeum Vás určitě příjemně překvapí. Po celé roky byly neonové nápisy významnou součástí měst východního bloku, v době po transformaci však začaly mizet. Díky skupině nadšenců vzniklo první Muzeum neonu (Neon Museum) v Polsku (a jedno z pár na celém světě) shromažďující neonové nápisy. Muzeum uchovává více jak 100 neonových nápisů včetně některých slavných z ulic Varšavy. Instituce se nachází v areálu Soho Factory, kde můžete vidět neonové nápisy také na řadě budov. Jedná se možná o nejoriginálnějších z varšavských muzeí, plné barev a tvarů, které Vás okamžitě nadchnou. Po návštěvě si zde také můžete koupit některé zajímavé suvenýry z Varšavy, jako jsou tašky, hrnky či knihy.

Praktické informace:
Adresa: Soho Factory, Mińska 25, Praga, 03-808 Varšava
Otvírací doba: pondělí-pátek 12-17 hod., sobota 12-18 hod., neděle 11-17 hod.
Stránky: http://www.neonmuzeum.org/english
Vstupenky: základní 12 PLN, snížená 10 PLN
Jak se tam dostat: můžete jen příměstským vlakem (SKM or KM) do stanice Warszawa Wschodnia a odtud jít 10 minut pěšky. Nebo jet autobusem (č. 125, 135) či tramvají (č. 3, 6, 22, 26) do zastávky Bliska.

 

Pro cestovatelské tipy a triky jak najít levné ubytování a ušetřit peníze klikněte zde nebo vyzkoušejte tento srovnavač Hotelscombined.com,  kde můžete porovnat všechny ceny jednoho a toho samého hotelu na jednom místě.  

 

comments powered by Disqus