Nože - jednoduché, multifunkční nebo nářaďové

Říká se, že každý správný muž má u sebe nůž. Totéž by mohlo platit také u outdoorové výbavy. Vždy by měl být, byť třeba úplně malý nožík, součástí vybavení do přírody. A je jedno, jestli je jeho nositelem muž nebo žena. Prostě nůž do batohu nebo do kapsy patří, protože vám může zachránit i život. 

nůž, jednoduchý nůž, nářaďový nůž, multifunkční nůž

Proč si na cestu přibalit nůž

Bez nože se na cestách volnou přírodou prostě neobejdete. Najdete v něm skvělý otvírák na konzervy, nástroj na uříznutí větví na stavbu provizorního přístřešku nebo třeba prutů na opékání špekáčků. Bez nože si neukrojíte chleba, nerozděláte oheň a ani nepostavíte stan. A to zdaleka není vše, čím se moderní multifunkční nože pyšní. Ale ani jednoduchý nůž se v přírodě neztratí a stále bude hodně ceněným kouskem výbavy milovníků přírody, trampů a dalších cestovatelů.

Nůž s “jmenovkou”

Mít svůj nůž je pro mnoho milovníků výletů do přírody nejen praktická, ale také designová záležitost. Je to něco, co charakterizuje jeho majitele nebo majitelku. Proto je také možné, pořídit si nůž s iniciály nebo ho s věnováním darovat. 

Jednoduché nože

Jednoduché nože bývají pro turistické účely většinou zavírací. Rukojeť může být vyrobena z tvrdého dřeva, bambusu, kvalitního plastu, polyamidu nebo nerezové oceli. Ostří nože je z nerezové nebo vysokouhlíkové oceli, která je sice více náchylná na korozi, ale vyniká tvrdostí a stálostí ostří. Takový nůž koupíte již za pár set, ale i kolem tisíce korun.

Multifunkční nože

Multifunkční nože jsou zavírací a najdete v nich kromě dvou velikostí ostrých nožů, také mnoho dalších nezbytných nástrojů. Multifunkční nůž tak může ještě obsahovat vývrtku, nůžky, šroubovák, párátko, pilník na nehty, pinzetu, ale také třeba praktický kroužek k zavěšení na krk, na klíče nebo na karabinku u batohu. Některé nože mají také pilku na dřevo, otvírák na konzervy a lahve nebo třeba víceúčelový háček. Kvalitní multifunkční nůž koupíte většinou kolem tisíce korun, ale pokud budete chtít skutečně designový kousek, musíte si ještě trochu připlatit. 

Nářaďové nože

Nářaďové nože neboli multitooly jsou univerzální nože, které využijete při drobných opravách v domácnosti, ale hlavně ve volné přírodě při pobytech, kde jsou  takové nože určené doslova k přežití. V jednom nástroji najdete několik typů ostrých nožů, štípací kleště, pilku, šroubovák, kladivo, šídlo, karabinu nebo třeba také utahovací klíče. Vše přehledně sbaleno a připraveno ke snadnému a rychlému použití. Žádné hledání po batohu. Vyndáte jeden nástroj a hned máte vystaráno. Některé nářaďové nože obsahují i píšťalku pro stav nouze, otvírák na konzervy, křesadlo k rozdělání ohně nebo třeba odizolovací břity. Jen musíte počítat s vyšší pořizovací cenou, třeba i několik tisíc korun. Ale věřte, že taková investice se na výlety do přírody rozhodně vyplatí. 

Doplňky k nožům

Některé nože koupíte již s originálním pouzdrem, k jiným si ho můžete jako doplněk navíc dokoupit. Na výběr máte z množství kožených nebo nylonových pouzder, která zajistí noži delší životnost. Ochrání ho před vlhkostí, poškrábáním a poškozením vlivem ostatních věcí, které budete mít v blízkosti nože. Nejlepší variantou samozřejmě je, když je kvalitní obal již součástí zakoupeného nože. Pokud ne, je třeba nůž dobře změřit, aby se do něj bez problémů vybraný nůž vešel a nebyl moc natěsno, protože potom by mohly popraskat švy a obal by ztratil svoji funkčnost. Koupit si můžete také brousek, speciální olej pro údržbu a konzervaci nožů nebo náhradní součásti nožů, které se vám podařilo zničit nebo ztratit (nerezový kroužek na klíče, šroubovák, pilník, vývrtka….).

Kde koupit outdoorový nůž

Největší výběr jednoduchých, multifunkčních nebo nářaďových nožů, ale i nejrůznějších doplňků, které tyto nože potřebují, najdete v ověřených internetových obchodech. Najdete zde i různá pouzdra, která poslouží nejen jako dokonalá ochrana nožů, ale třeba také jako provizorní peněženka nebo úkryt na drobnosti. Jen pamatujte na to, že nůž je třeba před uložením do pouzdra vždy zbavit nečistot a dokonale vysušit!

 

comments powered by Disqus


Podobné články


Dětské batohy

Dítě není zmenšený dospělý, ale rádo dospělé napodobuje. Proto když jde rodina na výlet a balí objemná...
více…

Turistické a trekové batohy

Turistika a treking, to jsou zdravé pohybové aktivity, které vyžadují zdánlivě minimum vybavení. Ale zcela...
více…

Léto je tu, vyrazte do přírody!

Příroda dělá s naší duší hotové zázraky. Využijte krásné letní počasí a vyrazte do přírody sami, se svou...
více…

Komfortní spaní v přírodě: Outdoorové vybavení HUSKY

HUSKY je česká firma, která se specializuje na výrobu outdoorového vybavení. Nabídnout může batohy, spací pytle,...
více…

Poznávací turistika plně uspokojí i nároky náročných cestovatelů

Jeden z nejrozšířenějších druhů turistiky je poznávací turistika, tedy aktivní poznávací turistika. Pro mnohé je...
více…

Trekové hole

Trekové hole jsou vysoce univerzální, a to nejen sportovní pomůcka. Využijete je při chůzi po městě, ale...
více…

Údržba spacáků, opravné sady

Pořizování outdoorových potřeb není zrovna levná záležitost, a proto je třeba se o tyto věci náležitě starat....
více…

Polštářky

Už dávno neplatí, že polštářky patří pouze do postele nebo jako dekorace na gauč. Polšťářek je pro některé...
více…

Spacáky

Nejen batoh, ale i spacák a karimatka jsou pro turistické výlety s přespáním základ. Dnešní moderní spacáky již...
více…

Ledvinky

Ledvinky jsou velmi praktické malé vaky, uzavřené zipem. Jejich historie nesahá do minulého století, jak by se mohlo...
více…