Poznejte Chorvatsko na jachtě

Nudí vás už klasické dovolené, kde vás cestovní kancelář vyloží v hotelu a odtud se už pohnete jen směrem k pláži nebo maximálně na nějaký fakultativní výlet? Máme tu pro vás něco netradičního, co v turistických střediscích nezažijete. Plavbu na jachtě si můžete uzpůsobit vlastním požadavkům a navíc se sami stanete pánem celé dovolené.

Zvolte si plavidlo

Již od samého začátku je výběr jen na vaší představivosti. Jelikož v Chorvatsku funguje několik poboček Českých provozovatelů, komunikace a samotné objednávání je o to jednodušší. Jako první byste si měli stanovit město, ze kterého chcete odstartovat. V závislosti na zprostředkovateli se budete muset do zahraničí dopravit buď sami, nebo vás tam přivezou. Jednotlivé plavby mají většinou minimální délku sedm a maximální čtrnáct dní. Nakonec dojde k volbě typu lodi. Pokud máte rádi dobrodružnější jízdu, vyberte si malou plachetnici nebo motorový člun. V nabídce jsou i větší plavidla pro dvě-tři rodiny, ale i výletní lodě pro organizované zájezdy. Zde se již musíte přizpůsobit předem dohodnutým podmínkám skupiny. Pokud jste absolvovali jachtařský kurz, můžete si rezervovat loď jen pro sebe.

Pozor na mořskou nemoc

Pokud jste se dosud nikdy neplavili lodí, určitě byste měli ještě před zvolením tohoto typu dovolené absolvovat alespoň krátký výlet na moři. O tom, zda máte mořskou nemoc, se totiž dozvíte vždy až na palubě. Bylo by velmi nepříjemné, kdyby se to událo rovnou na začátku dovolené a kvůli tomu byste se nemohli dočkat jejího konce. Většinou se dodržuje maximálně čtyřhodinový přesun za jeden den, aby to nebylo náročné pro vaše tělo, ale i abyste si vychutnali místní život.

Výhodou také je, že po dohodě s kapitánem si můžete sami volit zastávky na trase. Můžete ji dokonce i změnit za pochodu, pokud to nebudou nesplnitelné požadavky. Kotvit můžete na předem označených přístavech, ale i v mělčinách, které posádka označí za vhodné. Chorvatsko je jako stvořené na tento typ dovolené, protože kromě nádherného přímořského prostředí nabízí i několik ostrůvků, kde si můžete vychutnat soukromou romantiku.

Výhodná cena

Lodě mají k dispozici vždy plnou výbavu. Kromě vysoce komfortních pokojů budete mít k dispozici i kuchyňku a společenskou místnost se vším, co budete potřebovat. Pro levnější variantu je lepší donést si potraviny přímo z ČR a v Chorvatsku už jen dokupovat nezbytnosti. Pokud se rozhodnete strávit celé dny jen odpočinkem, tak na pobřeží si budete moci vybrat z pestré nabídky cenově dostupných restaurací. Vyhýbejte se turisticky preferovaným přístavům a odměnou vám bude neobjevené kouzlo země za mnohem rozumnější cenu. Když spočítáte všechny náklady, dovolená vás v konečném důsledku vyjde stejně nebo dokonce o něco méně než pobyt v kvalitním hotelu. Rozdíl bude jen v tom, že budete mít za sebou mnohem více zážitků a poznaných koutů země.

I školní výlety

Cestovní kanceláře vám na začátku nabídnou i několik specializovaných tras. Můžete si objednat například dobrodružnou plavbu, která vás dopraví na místa vhodná pro rafting, horskou turistiku a různé adrenalinové hrátky. Když máte raději kulturu, vyberte si plavbu po UNESCO památkách. Všechny přístavy pak pro vás budou mít připraveny historické lahůdky.

Naprázdno nevyjdou ani rybáři. Ty zavedou do oblastí s hustým výskytem ryb a každý večer můžete strávit přípravou vlastního úlovku. Samozřejmě je zde i možnost kombinace těchto alternativ, kdy dostanete z každého něco. Novinkou v nabídkách jsou dokonce i školní výlety. Kratší plavby jsou náhradou za stužkové slavnosti.

Tipy na závěr

Takový styl dovolených můžete vyhledat i v jiných zemích. Cestovní kanceláře nabízejí plavbu jachtou například i v Řecku, Španělsku, ale i na exotické Kubě, Seychelách nebo v Thajsku.

Pro dobrý pocit z dovolené si předem zjistěte informace o posádce. Nebojte se zeptat i na doporučení, případně si na internetu přečtěte recenze od předešlých zákazníků.

Na plachtění v této oblasti jsou nejvhodnější měsíce květen, červen a červenec. S koncem léta přichází totiž časté bezvětří, které může komplikovat váš přesun.

 

comments powered by Disqus