Skialpinistické a freeride batohy

Lyžování a snowboarding ve volném horském terénu, to jsou krásné, ale náročné sporty, které vyžadují také velmi specifické a kvalitní vybavení. Tyto sporty jsou i velmi nebezpečné a podcenění kvalitního vybavení může stát skialpinistu nebo freeridera i život. Batoh v tomto sportu potom neplní jen funkci přenašeče osobních věcí, ale je zároveň důležitým bezpečnostním prvkem!

skialpinismus, freeriding, batohy, sport, zimní sporty

Objem batohu na skialpinismus a freeriding

Skialpinistické batohy se vyznačují nízkou hmotností a objemem maximálně do 40 litrů. Batoh je vyroben z odlehčeného materiálu (nylon 420 HD, nylon 210…) a váha je většinou do 1 kg. I zde platí, že odlehčené verze jsou dražší, ale vyplatí se!

Pevný materiál, na kterém neulpívá sníh

Batoh pro sporty v horách musí být maximálně pevný, aby vydržel eventuální pády na sněhu. Na batohu také ale nesmí ulpívat sníh a měl by mít dobře odvětrávaný zádový systém. Materiál musí být také voděodolný s dobře zapracovanými zipy a kapsami.

Značka batohu 

Kvalitní batohy pro skialpinisty a freeridové nadšence vyrábí řada renomovaných firem, proto i v tomto případě určitě volte léty ověřenou a osvědčenou firmu. Přečtěte si recenze majitelů vámi vybraného batohu. Mezi známé a ověřené firmy patří americká firma Osprey, držitelka několika ocenění prestižních outdoorových magazínů, která má své patentované inovace na outdoorové vybavení, mezinárodní a ověřená firma Lowe Alpine, francouzská firma Blue Ice a precizní německou kvalitu reprezentuje již od sedmdesátých let minulého století firma Ortovox.

Ramenní popruhy, bederní pás a vstup do batohu

Ramenní popruhy na kvalitním outdoorovém batohu jsou vždy perfektně vytvarované, dokonale nastavitelné a polstrované. Polstrovaný je i bederní pás a hrudní popruh, které pomáhají s ideálním rozložení váhy a stabilitou nákladu. Vstup do batohu bývá většinou ze shora, ale praktický je i ze zádového panelu.

Vychytávky jako součást batohu

Batoh do zasněžených hor by měl mít určitě popruhy na připnutí lyží a samostatnou kapsu na nezbytné lavinové vybavení. Z hlediska bezpečnosti je hodně ceněným prvkem, který vám může ochránit zdraví a dokonce i život, chránič páteře, zabudovaný přímo do batohu a lavinový batoh. Ceněnou vychytávkou je i přezka hrudního popruhu, kde je ukryta a zároveň dobře přístupná nouzová píšťalka. Samozřejmostí by měla být i síťka na helmu, která se dá po nasazení helmy na hlavu srolovat, aby do ní nepadal sníh. 

Snadná manipulace v náročných zimních zimních podmínkách

Batoh na skialpinismus a freeride by se měl určitě snadno a rychle ovládat a to zejména v rukavicích, protože bez těch se na lyžích nebo snowboardu neobejdete. Praktická je kapsa na bederním pásu, popruhy na různé potřebné "drobnosti".

Záruka na batoh

Koupit si kvalitní batoh do hor, to není žádná levná záležitost. Ale ověřené firmy nabízí takovou kvalitu, že si často mohou dovolit i celoživotní záruku! A to se určitě více vyplatí, než se dohadovat o uznání záruky neověřeným výrobcem, kterého již po několika letech ani nedohledáte. Navíc vám nekvalitní batoh zkazí zážitek z jízdy zasněženým horským terénem.

Kde koupit outdoorový batoh?

Největší výběr skialpinistických a freeridových batohů najdete v internetových obchodech, kde jsou i příznivější ceny. Ale lepší je, batoh si v kamenné prodejně vyzkoušet! Zapnout a chvilku si se s batohem po prodejně projít. Jen tak zjistíte, zda vás někde neštrtí, neklouže z ramen nebo není na zádech nepříjemný. Při výběru batohu do hor určitě nekoukejte na peníze, protože bezpečnostní prvky jsou zde opravdu nutností. V těchto specializovaných obchodech najdete i outdoorové oblečení, obuv a veškeré vybavení pro sport a pobyt v přírodě. Freeride a skialpinismus jsou úžasné, ale co se týká vybavení a fyzické zdatnosti náročné sporty. Ale co ušetříte na vybavení, to se vám v horách vymstí dvojnásob! I zde platí, že štěstí přeje připraveným. Vybavte se kvalitními doplňky, vyrobenými nejmodernější technologií a užijte si krásný zážitek, který začíná již na stránkách internetových vyhledávačů.

 

comments powered by Disqus


Podobné články


3 pádné důvody, proč používat lyžařskou helmu

Četné studie ukazují, že počet zranění hlavy při tomto zimním sportu se zvyšuje. Používání lyžařské helmy má...
více…

Správně vybrané boty na snowboard rozhodnou o vašem zážitku

Než investujete nemalou částku do snowboardových bot, měli byste zvážit několik důležitých věcí. Pořídíte-li si...
více…

Běžky jako účinný spalovač kalorií

Běžky bývají velmi často doporučovány lékaři jako účinný prostředek ke snížení nadváhy a zvýšení fyzické...
více…

Trekingové hole – praktický pomocník nejen při túrách

Trekingové hole se stávají čím dál oblíbenější. Důvodem je zejména to, že je při chůzi může využívat...
více…

Cviky na posílení Achillovy šlachy a jako prevence úrazu

Achillova šlacha je velmi namáhaná část našeho těla. Spojuje lýtkové svaly s chodidlovým svalem a patní...
více…

Bolest kolen způsobuje nevhodný sport, nadváha a špatná strava

Bolest kolen, to může být příznak kloubního onemocnění, ale také to, že se k nim chováme macešsky. A nemusí to...
více…

O čem a čím se baví dnešní děti?

Asi by nebylo těžké uhádnout nejoblíbenější hračku malých i velkých dětí. Ale o tom, že si děti hrají s mobily,...
více…

Krize při hubnutí? Nevzdávejte to, jdete správným směrem!

Váha neklesá ani po měsících radikální změny jídelníčku a zvýšeného pohybu? Mnoho lidí to obvykle odradí, a...
více…

Hádka s partnerem? Zlobivé děti a rozzuřený šéf? Dejte se na sport!

Rozchod je vždy nepříjemná a traumatizující zkušenost. Ale vždy se najde řešení, které vám zlepší náladu i...
více…

Jak si vyrýsovat svaly na břiše

Kdo by netoužil po vyrýsovaném bříšku s viditelnými svaly, kterými se později může pyšnit v letních měsících?...
více…