Sněžnice
Milujete zimní procházky a brouzdání čerstvě napadaným sněhem? Rádi byste se podívali i do míst, kde nejsou upravené cesty a kam si netroufnou ani běžkaři? Pořiďte si sněžnice a pohyb v zimní přírodě bude pro vás snadnější. A nejen to! Vycházku na sněžnicích si více užijete, protože se nebudete bořit do sněhu a s lehkostí vystoupáte i do kopců, kde budete mít krásný a nikým nerušený výhled. S výběrem kvalitních sněžnic si nemusíte příliš lámat hlavu, stačí si jen ujasnit, jak moc je využijete a do jak náročného terénu s jejich pomocí chcete vyrazit.
Historie sněžnic
Lidé používali sněžnice již tisíce let před naším letopočtem. Ale v Evropě se setkaly s větším ohlasem až v minulém století. V současnosti se využívají k rekreační turistice, ale také jako sportovní náčiní v několika disciplínách Arktických zimních her, které se pravidelně konají každé dva roky, a to již od roku 1970. Své využití také našly u myslivců, policistů nebo horských vůdců.
Druhy sněžnic
Tak jako téměř v každém sportu a sportovních aktivitách dělíme sportovní náčiní na rekreační a závodní. Rekreační sněžnice využijete zejména při zimní turistice v hlubokém sněhu. Alpinistický typ sněžnic usnadní i pohyb ve strmých kopcích hor a velehor.
Vázání
U vázání klademe důraz zejména jeho propracovanost, rychlost a snadnost upínání. Záleží také na tom, v jakém terénu budeme sněžnice používat, protože některé vázání není vhodné pro strmé kopce, ale když víte, že na strmé kopce nechodíte ani v létě, bohatě vám bude stačit. Nejlepší a také nejdražší variantou je rychloupínání, které velice usnadňuje nasazování a odepínání sněžnic. Určitě by také sněžnice měly mít podpatěnku, která usnadňuje pohyb do kopce a šetří klouby a svaly.
Vybírejte podle své hmotnosti
Při výběru sněžnic musíte zohlednit, stejně jako u lyží, svoji hmotnost. Nejčastěji se prodávají sněžnice do 80 kg, do 100 kg, do 120 nebo do 140 kg váhy uživatele. Jinak váha páru samotných sněžnic se pohybuje kolem dvou kilogramů, ultralehké v dámském provedení mohou mít i 1 500 gramů.
Hole
Hole nejsou součástí sněžnic, ale určitě je doporučujeme. Koupit si můžete jakékoliv trekingové na zimní turistiku. Určitě by měly mít rychloupínání řemínku, protože v rukavicích se s nimi lépe manipuluje. A také musí mít zimní talíř proti boření do sněhu. S používáním holí je pohyb snadnější, efektivnější a bezpečnější.
Boty do sněžnic
K používání sněžnic nepotřebujete speciální boty. Důležité ale je, aby to byly pevné kotníkové boty. Ideální jsou vyšší zimní boty na turistiku. Ale použít můžete i horolezecké nebo boty na snowboard.
Značka sněžnic
Sněžnice vyrábí velká spousta renomovaných firem. Namátkou můžeme jmenovat třeba osvědčenou českou firmu Sasquetch, která vyrábí sněžnice pro začátečníky i zkušené horaly, a také speciální variantu pro myslivce. Dále je zde francouzská firma TSL, která vyrábí cenově dostupné sněžnice pro začátečníky a lehký turistický terén a nezapomíná ani na náročné horské turisty, kteří si chtějí za kvalitu připlatit. A do třetice je zde firma Warp, která nabízí sněžnice spíše do lehčích terénů.
Cena sněžnic a záruka
Cena za pár sněžnic se pohybuje nejčastěji od dvou tisíc korun, ale pokud budete chtít komfortní sněžnice, které vás podrží i v náročném terénu, připravte si částku kolem deseti tisíc, kdy jsou v této částce zahrnuty i zimní trekové hole.
Kde koupit sněžnice
Největší výběr sněžnic, ale také náhradních upínacích pásků a obalů na sněžnice najde v ověřených internetových obchodech. Najdete zde i velký výběr obalů na sněžnice a vhodné outdoorové boty, bez kterých se na sněžnicích prostě neobejdete.