Stany, stanové a plážové přístřešky

Nocování v kempu, ve volné přírodě nebo na vyhřáté mořské pláži s sebou přináší postavení malého mobilního přístřeší. K tomuto účelu slouží nejrůznější typy stanů a stanových přístřešků. A protože příroda je vrtkavá, je dobré pečlivě vybírat a následně také o tento outdoorový produkt náležitě pečovat. Ani ten nejdražší stan není zcela bezúdržbový a je nutné ho udržovat v čistotě a časem také obnovit jeho původní impregnaci.

cestování, turistika, stany, plážové přístřešky

Stany podle konstrukce

Stan si můžete vybrat buď s konstrukcí kopule, tunel nebo klasické áčko. Každý typ konstrukce má své výhody i nevýhody. Pokud víte, že budete stanovat na písku nebo ve skalách, vybírejte ze stanů se samonosnou konstrukcí. Koupit si také můžete vystřelovací stan, který ale není vhodný do extrémních podmínek a jedná se spíš o stan na festivaly, kdy je připraven k přespání doslova v mžiku. 

Značka stanu

Výrobou kvalitních stanů se zabývá mnoho outdoorových firem po celém světě. Mezi osvědčené a cenově dostupné patří česká firma Jurek. Pokud ale plánujete větší investici, můžete si pořídit stan věhlasné švédské firmy Hillberg, která nabízí ultralehké stany, ale i stany expediční. Ultralehké samonosné stany vyrábí i prestižní americká firma MSR, kde se klidně ve variantě pro dva dostanete na váhu i pod 1 kilogram.

Stany podle využití

Před nákupem stanu je vždy třeba vědět, k jakým účelům a kdy ho budete nejčastěji využívat. Zda půjde o rodinnou rekreaci v kempu, náročný vysokohorský výstup nebo dokonce expedici na ledovec. Zda budete chtít stan využívat celoročně, tři sezóny nebo jen v létě. 

Z čeho se vyrábí kvalitní stany

Většina stanů je dvouplášťových, a je to proto, aby se vodní páry nesrážely uvnitř stanu, ale až na vnější stěně, v takzvaném tropiku (vrchní část stanu). Ale můžete si koupit i ultralehký stan, který má jednu vrstvu, jednu duralovou tyč a odvětrávání zajišťuje síťované okénko. Stany se vyrábí z lehkého nylonu, který je velmi lehký, ale rychleji degraduje při UV záření, proto je vhodný zejména na podlážky. Speciálních polyestery, které jsou UV stabilnější se využívají hlavně na tropikách. Častým materiálem je i speciálně tkaný RIPSTOP, který je ultralehký a netrhá se. 

Výběr podle počtu nocležníků

Pro výběr stanu je důležitý i počet osob, které v něm budou nocovat. Rozmyslet byste si to měly zejména, pokud chcete cestovat nalehko a každá počítaná osoba při výrobě stanu, znamená hmotnost navíc.

Parametry při výběru

Vodní sloupec, předsíňka, kolíky, moskytiéry, materiál tyček, ale také předsíňka a UV odolnost, to jsou parametry, kterých si musíte při výběru všímat. Ale uvědomte si, že vodní sloupec není to hlavní, co je u stanu důležité. Pokud si vyberte na běžné kempování stan s vysokým vodním sloupcem, stan se bude o to více zevnitř potit, bude těžší a jeho stoprocentní voděodolnost si v něm stejně nezajistíte. Spíš se zamyslete nad tím, jak dlouho budete ve stanu pobývat, jak často ho budete stavět, kde budete skladovat věci (praktická předsíňka), zda využijete i praktický zastřešený vchod, jestli se chcete při vstupu ohýbat apod. Pokud budete cestovat na kole nebo pěšky, určitě musíte koukat i na hmotnost stanu a na to, jak rychle a jak snadno se dá stan postavit. Neméně důležitá je i hmotnost a materiál, ze kterého jsou vyrobené tyčky. U ultralehkých stanů často výrobci spoléhají na to, že máte na výšlap trekové hole a ty vám následně mohou skvěle posloužit jako konstrukce ultralehkého stanu.

Stanové a plážové přístřešky

Pokud cestujete nalehko a mírném klimatu, často není klasický stan ani potřeba. Skvěle ho nahradí plážový nebo stanový přístřešek, který si zhotovíte na místě třeba z celty, ponča nebo je kusu látky, karbinek a šňůry. Opěrou může být ve volné přírodě třeba strom nebo tolik populární trekové hole.

Kde koupit kvalitní stan

Největší výběr stanů, stanových a plážových přístřešků najdete v internetových obchodech. Každoročně se také konají prodejní výstavy stanů, kde je většina stanů postavených a můžete si v nich i krátce pobýt. Vybírejte pečlivě, protože stan, to je spolu se spacím pytlem, karimatkou, kvalitním oblečení a obutím základ každé (a nejen vysokohorské) turistiky. Stan nekupujete na rok, ale je zbytečné, vybavit se do kempu drahým expedičním a ultralehkým stanem, když preferujete zejména pohodlí.

 

comments powered by Disqus


Podobné články


Ferraty

Zajištěné cesty - Via ferraty, to je příležitost pro sportovně nadané lidi, dostat se tam, kam dříve mohli jen...
více…

Sněžnice

Milujete zimní procházky a brouzdání čerstvě napadaným sněhem? Rádi byste se podívali i do míst, kde nejsou...
více…

Kempingové vybavení - nábytek, chladící zařízení a doplňky

Kempování, to nejsou jen výlety a vodní radovánky. To jsou také chvíle, kdy si chcete pohodlně posedět, popovídat a...
více…

Elektronika pro outdoorové aktivity

Elektronika v outdoorové výbavě na horské výšlapy a pobyty mimo civilizaci není pouze symbol toho, že jste jejími...
více…

Doplňky ke stanům, servis a impregnace

Bezproblémový pobyt ve stanu, bivakovacím vaku nebo pod stanovým přístřeškem, to není jen o nákupu vysněného typu a...
více…

Bivakovací (žďárské) vaky

Nocování ve stanu s sebou přináší řadu výhod, ale pokud cestujete nalehko, můžete využít k přespání ve volné...
více…

Lahve, termosky a termohrnky

Ať už plánujete náročný vysokohorský výstup nebo jen krátkou procházku po úpatí hor, vždy je třeba dodržovat...
více…

Vaření na cestách - nádobí

Vařit si v kempu nebo na vyhrazených a povolených místech ve volné přírodě, to není jen nutnost. To je i silný...
více…

Nože - jednoduché, multifunkční nebo nářaďové

Říká se, že každý správný muž má u sebe nůž. Totéž by mohlo platit také u outdoorové výbavy. Vždy by měl...
více…

Kompasy, buzoly, dalekohledy

Chystáte se na na nejznámější poutní cestu do španělského Santiaga de Compostela nebo jen tak budete putovat po...
více…