Svítilny - ruční svítilny, čelovky a lampy

Kvalitní svítilna by neměla chybět v žádné outdoorové výbavě. Je sice pravda, že svítilnu má i každý mobilní telefon, ale pokud po cestě horským terénem zakopnete a spadne vám odolná svítilna, tak se o horské kamínky většinou jen lehce odře. Přitom telefon za několik tisíc můžete často vyhodit. Navíc, nejenže přestanete vidět na cestu, ale v případě nehody si ani nezavoláte o pomoc! Svítilnu si pohodlně dáte na čelo, zavěsíte na batoh nebo umístíte na zip kapsy. A telefon? Ten musíte neustále držet v ruce!

svítilny, kempingové lampy, čelovky, baterie

Ruční svítilny

Ruční svítilna, to je klasika, od které ale dnes vyžadujeme víc než před lety. Zejména to, aby měla mít dobíjecí baterie, velký dosvit a dostatečně dlouhou dobu nepřetržitě svítit. Určitě by také měla být voděodolná, nárazuvzdorná a měla mít kompaktní rozměry. Dále by měla být lehká, neměla klouzat v ruce a zároveň by měla mít i slušivý design.

Cena ruční svítilny

Ruční svítilnu si můžete koupit i za méně než sto korun, ale pokud vyžadujete kvalitu, spolehlivost a dosvit třeba až čtvrt kilometru, počítejte s částkou i přes dva tisíce korun. Záleží na tom, kam svítilnu budete potřebovat a jak moc na ni budete závislí. Pokud budete stanovat v kempu a budete si svítit jen do veřejné umývárny a okolo stanu, stačí vám obyčejná svítilna. Ale při vysokohorské túře, kde svítilna a hvězdy budou vaším jediným zdrojem světla neriskujte a investujete do spolehlivé svítilny, která má několik módů provozu a vysílá i výstražný červený signál v případě nehody!

Čelové svítilny neboli “čelovky”

Čelové svítilny patří mezi velmi oblíbené svítilny. Takovou svítilnu využijete, když budete potřebovat mít obě ruce volné. Je lehká, skladná a dokonale účinná. Můžete si ji koupit s provozem na baterie nebo v praktičtější verzi, kdy čelovku dobíjíte přes USB kabel. Prodává se v levnějším modelu pouze s bílým světlem, ale také taková, že si můžete vybrat, jakým světlem chcete svítit. Můžete si tak nastavit intenzitu světla, bílé nebo červené světlo (červené světlo neoslňuje a je vhodné, když třeba chcete pozorovat živočichy v noci) nebo třeba SOS blikání. Některé čelovky mají i praktické diody, které signalizují úroveň jejich nabití. To se vám potom nemůže stát, že si vezmete svítilnu, která po krátké době vypoví službu. Při výběru čelovky si všímejte zejména její svítivosti, která se udává v lumenech, dosvitem a také toho, jak dlouho čelovka vydrží nepřetržitě svítit. Ideální také je, když se dá měnit úhel náklonu světla a má praktický pohybový senzor zapnutí a vypnutí. To potom stačí mávnout rukou a světlo se pohotově rozsvítí nebo zhasne.

Cena čelovky

Obyčejnou čelovku na baterie koupíte již od 100 Kč, pokud ale chcete kvalitní outdoorovou, do které nebudete muset neustále dokupovat baterie a která bude svítit i několik dní, bude mít dosvit dosvit třeba až 200 metrů a svítivost nad tisíc lumenů, počítejte s částkou před dva tisíce korun.

Lampy

Světlo při venkovním posezení v kempu, ve stanu, chatce bez elektřiny dokonale zajistí nejrůznější lampy na jednorázové nebo dobíjecí baterie, ale můžete si také koupit lampu s ručním dynamem, která bude ekologicky svítit i na ruční pohon. Pro letní kempování lze využít i nejrůznější solární lampy, které přes den dobíjí malý solární panel, umístěný přímo na lampě. Některé lampy mají také kombinaci dobíjení solárním panelem nebo USB konektorem. Z takové lampy si potom můžete dobít i svá mobilní zařízení. Takové lampy vydrží nepřetržitě svítit v úsporném režimu i několik dní.

Cena lampy

Kvalitní kempingovou lampu koupíte většinou kolem tisíce korun a výš. Záleží na tom, jak moc outdoorový výrobek potřebujete a zda budete svítit jen občas nebo budete na svítilně doslova závislí (třeba během týdenního přechodu hor). Některé dražší lampy mají také své praktické vychytávky (možnost nabíjení mobilních zařízení, ochranu baterií, zabudované ruční dynamo apod.), které cenu navyšují.

Kvalitní svitilna žádá také kvalitní baterie

Některé svítilny mají již v balení baterie nebo akumulátor, k jiným si zdroj energie musíte dokoupit. Pozorně čtěte popis, kde tuto informaci najdete a objednejte si správný typ, se kterým bude vybraná svítilna nebo lampa dokonale fungovat. Pamatujte také na to, že levné baterie sice na nějakou dobu světlo zajistí, ale roztečou se a následně nevyhodíte jen je, ale i celý produkt, do kterého je umístíte.

Kde koupit outdoorovou svítilnu

Největší výběr ručních svítilen, čelovek a kempingových lamp najdete v ověřených internetových obchodech. Najdete tam také různé doplňky a náhradní díly (obaly, nabíječky, držáky, poutka…), které ke svícení v terénu budete potřebovat. Ideální je, dobře si rozmyslet, co všechno budete potřebovat a objednat to najednou. A ani v tomto případě se nevyplatí šetřit! Objednejte si proto také baterie na případnou výměnu. Vyhnete se tak zklamání z nefungující svítilny a zbytečnému běhání po horách a shánění náhradních baterií od kolemjdoucích turistů.

 

comments powered by Disqus


Podobné články


Kompasy, buzoly, dalekohledy

Chystáte se na na nejznámější poutní cestu do španělského Santiaga de Compostela nebo jen tak budete putovat po...
více…

Obaly na karimatky a spacáky

Nejrůznější obaly a vaky patří již tradičně k výbavám cestovatelů. Použít se dají nejen na ochranu spacáků,...
více…

Dětské batohy

Dítě není zmenšený dospělý, ale rádo dospělé napodobuje. Proto když jde rodina na výlet a balí objemná...
více…

Dětský spacák zajistí potřebné teplo po celou noc

Pokud jedete kempovat s dítkem nebo když ho v létě vyšlete na letní tábor, musí být vybaveno kvalitním spacákem. A...
více…

Komfortní spaní v přírodě: Outdoorové vybavení HUSKY

HUSKY je česká firma, která se specializuje na výrobu outdoorového vybavení. Nabídnout může batohy, spací pytle,...
více…

Kraťasy - na treky i do města

Krátké nebo tříčtvrteční, šortky, bermudy nebo kraťasy? Také jste si oblíbili jejich nošení a ukládáte je až s...
více…

Nepromokavé kalhoty

Nepromokavá bunda a nepromokavé kalhoty, to je základ outdoorového vybavení, které využijete nejen na horách....
více…

Mikiny a svetry na outdoorové aktivity

Mikiny a svetry patří v zimním a chladnějším období mezi oblíbené části oblečení. Na to, aby nám při venkovních...
více…

Bundy proti větru

Bundy proti větru neboli “větrovky” jsou populární mezi sportovci a lidmi, kteří milují aktivní pohyb velkou řadu...
více…

Vybavení na sníh - lavinové vyhledávače, sondy, lopaty…

Vybavit se bezpečně na zimní vysokohorskou turistiku, skialpinistickou túru, freeriding, jízdu na sněžném skútru nebo...
více…