Barcelona - město neutuchající zábavy

Třímilionové hlavní město Katalánska. Druhé největší španělské město. Po dvacetileté renovaci patří mezi nejdynamičtěji a nejstylovější města na světě. Barcelona slaví po celý rok, proto ji můžete navštívit kdykoliv. Stále je v plném proudu zábavy. Ohromí vás zejména stavby excentrického génia Gaudího, díla Picassa a Joana Miró z nejlepších sbírek na světě. Nevázanost, kreativita a rovnostářství místních lidí vás bude fascinovat ...

Barcelona, Evropa, cestování

Doprava

Vše co je třeba vidět v centru - gotickou katedrálu, Picassovo muzeum, trhy, Gaudího stavby, historická muzea a galerie je možné projít za dvacet minut pěšky z Plaça de Catalunya. Při letních vedrech a cestách na vzdálenější atrakce je lépe využít integrovanou městskou veřejnou dopravu, složenou z metra, autobusů, tramvají, příměstských vlaků. Mapu městských linek dopravního podniku města TMB najdete v zákaznických centrech na stanicích Sants, Diagonal, Sagrada Família a Universitat.Informace o jízdenkách a trasách linek jsou vylepeny na autobusových zastávkách, na zastávkách metra, také na internetových stránkách společnosti TMB. Metro je nejrychlejším způsobem jak cestovat po městě. Autobusové linky obecně jezdí od čtvrté / páté ráno do půl jedenácté večer. Některé končí dříve, jiné jezdí i pozdější. Noční spoje jezdí od 22:00 hod. do 04:00 hod. Tramvaje odjíždějí každých osm až dvacet minut od 5:00 hod 00:00 hod. Přes město prochází vlaková linka. Jejími hlavními stanicemi jsou Plaça de Catalunya a Plaça d'Espanya. Přes město jezdí několik lanovek, nejznámější na Montjuïc a na Tibidabo. Letní a víkendové návštěvy na Tibidabo mohou kombinovat jízdu na staré tramvaji Tramvia Blau. Lanovky jezdí také ze čtvrti Barceloneta podél přístavu na Montjuïc, odtud výše až na hrad. Černých a žlutých taxíků (pokud jsou volné září zeleným světlem na střeše) je velký počet. Taxíky mají taxametry a dají se objednat  telefonicky. Po městě se dá docela dobře jezdit i na kole, cyklistických pruhů je dostatek, doprava není velmi chaotická. Podobně jako v ostatních velkých městech Španělska i v Barceloně je cesta autem drahá a stojí množství nervů. Parkování kolem hlavních atrakcí je předražené. Pokuty za špatné parkování jsou nekompromisní. Základem je kvalitní navigace, množství ulic je jednosměrných, odboček doleva je mnohem méně než opačným směrem, jsou také špatně předvídatelné. Auto má smysl pouze tehdy, pokud budete jezdit kolem města, ne ve městě samotném.

Ubytování

Hotelové pokoje ve městě patří mezi nejdražší ve Španělsku. Sehnat ubytování může být těžké, hlavně během Velikonoc, v létě, nebo o svátcích, nebo festivalů. Vyplatí se rezervovat předem.  Ubytování se dá zajistit i přímo v turistických informačních kancelářích, ale jen osobně v den kdy ubytování potřebujete, dopředu se rezervace udělat nedá. Pokoje s výhledem na bulvár Ramblas jsou neuvěřitelně drahé, mnohem levnější se dají nalézt pouze v několikaminutové vzdálenosti. Nejlevnější ubytování je ve Starém městě Barri Gòtic. Ubytovny jsou rovnoměrně rozloženy po celém městě, většinou jde o modernější zařízení se společnými nebo menšími pokoji. Jejich ceny jsou srovnatelné s cenami nejlevnějších penzionů. Ceny během zimního období klesají, doporučuje se využívat trezory nebo zamykatelné skříňky.

Jídlo

Ve městě je poměrně velký výběr jídel, dostatečný i pro cestovatele s malým rozpočtem (denní menu - menu del dia nabízí téměř každá restaurace). Dobré tapas bary a restaurace najdete po celém městě. Samozřejmě, na místech kolem Ramblas, v ulicích kolem katedrály je množství turistických pastí, kde jsou jídla nízké kvality a dost předražené. Vyplatí se navštívit zadní uličky čtvrtí La Ribera, Sant Pere a  ElRaval, kde najdete excelentní restaurace, větší kavárny, tradiční taverny. V Eixample jsou ceny vyšší, ale během oběda se dá najít množství slev. Ve vzdálenější čtvrti Gràcia, se dá strávit večer v dobrých restauracích střední cenové úrovně. Obyvatelé Barcelony jsou hrdí zejména na dušené rybí sarsuelas a na paellu. Na všechny druhy mořských jídel je nejlepší přístav Barceloneta, nebo Port Olímpic. Kávu a croissants dostat kdekoliv, ale vyplatí se navštívit specializované kavárny Granjas nebo orxaterias (mléčné bary). Stánky s pizzou, hamburgery, falafel / kebab nebo cappuccinem najdete v Ramblas, nebo na hlavních ulicích kolem Eixample. Mezi španělské sítě patří Pans & Company nebo Bocatta, kde lze dostat sendviče nebo saláty; donášky, sendviče a džusy nabízí Fresh and Ready. Mezi španělské sítě kaváren patří Il Caffe di Roma, Aromanebo Café di Francesco. Typicky katalánskými podniky jsou llesqueries. Llesca je hrubý kus chleba, potřený česnekem a rajčetem, pokropen olivovým olejem. Také známý pod názvem pa amb tomàquet. Dostanete ho hlavně v dražších barech, kde se podává se sýrem, nebo escalivada (opékaný pepř, cibule a lilek). Tapas bary najdete v přístavu při Barri Gòtic,podél c / Ample, c / de la Mercè, c / del Regomir. Ceny v tapas barech jsou vysoké. Restaurace většinou podávají katalánská jídla, samozřejmě lze tu koupit i španělská. Mnoho z nich nabízí i regionální nebo koloniální španělská jídla. Dražší restaurace nabízejí kombinaci francouzsko katalánských stylů. v posledním období je atraktivní styl "fusion" - kombinace středomořských a exotických chutí. Nabídka mezinárodních kuchyní není široká jako v jiných evropských městech, ale pizzu, čínská, indicko-pákistánská, severoafrická, blízkovýchodní a japonská jídla jsou dostupná. 

Zábava

Mezi barem a kavárnou je často velmi malý rozdíl, ostatní názvy skutečně něco znamenají. Bodega se specializuje na víno; cervesería na pivo; xampanyerie na šampaňské. Barcelona má řadu designových barů - bars modernosnebo, bars Musicals - orientujících se noční výlety. Klubový život patří mezi nejlepší v Evropě. Bary jsou (ne jako restaurace) většinou otevřeny i v srpnu. Obecně platí, že bary jsou mixem turistických míst, podniků kam chodí místní obyvatelé a módních trendy podniků. Čtvrť La Ribera patří mezi nejoblíbenější destinace, většinu barů najdete kolem Passeig del Born. Barcelonský kalendář je po celý rok plný kulturních akcí. Ať už jde o rockový koncert, kabaret, nebo o operní představení. Hudební scéna je silná zejména v rocku, jazzu a ve Flamengu, Katalánci chodí velmi rádi do divadla nebo do kina.

Nákupy

I když se to nedá srovnat s Paříží nebo jinými stylovými hlavními městy, Barcelona je nákupním lídrem Španělska. Je hlavním městem módy, má dlouhou tradici inovativního designu, který reprezentuje hlavně jedinečná architektura města. Projevuje se to ve velkém počtu obchodů prodávajících značkové oblečení nebo nezbytné doplňky do domácností. Sezónní výprodeje (rebaixes, rebajas katalánsky) následují módní sezóny. Barcelonské trhy s potravinami, všechny v přikrytých halách jsou otevřeny od pondělí do soboty (8:00 hod. - 13 hod., Pak od 17:00 do 20:00 hod.). Nejslavnější trh La Boqueria ve čtvrti Ramblas je otevřen po celý den. 

Slavnosti, události

Barcelona je oproti městům na jihu Španělska klidnější. I zde se během roku koná několik divokých slavností. První je 10 denní Carnaval, pořádán na přelomu února a března. Město slaví 15 úředních svátků, včetně hlavních katolických, patří sem také Nový rok, Den práce (1. květen) a Španělský národní den (12. říjen). 23. duben je dnem patrona Katalánska - sv. Jiří (Dia de Sant Jordi).  Večer 23. června je začátkem svatojánské noci (Berben de Sant Joan), přezdívané také Noc ohně (La Nit del Foc), slaví se pitím, tancem a ohňostroji. Během festivalu del Grec (od konce června do srpna) město patří hudbě, tanci, a divadelním představením. Slaví se také 15. srpen, Festa Major de Gràcia je dalším svátkem patřícím tanci a hudbě. Posledním letním festivalem je Festes de la Mercè (pořádán kolem 24. září). Jeho součástí jsou koncerty a závody v plavání kolem přístavu. Sezónu končí mezinárodním Jazz Festival (od konce října do konce listopadu).     

Musíte vidět

  • Fundació Joan Miró - největší sbírka děl umělce, sídlící v překrásné galerií, kromě děl mistra se zde konají i výstavy současných umělců. www.bcn.fjmiro.es
  • Gràcia - "trendy" předměstí, známé bohémskou atmosférou, hlavně v šedesátých av sedmdesátých letech.  
  • La Font Magica - největší zpívající a světelná fontána. Je jedno, jestli je melodie od Čajkovského, nebo od Abby představení je neuvěřitelné. Úžasné je také vidět kombinaci fontány s ohňostrojem.
  • La Pedrera - halucinogenní, vlnitá stavba je dalším mistrovským kouskem architekta Gaudího. Po celé budově probíhají prohlídky, během letních večerů je z ní úžasný výhled na město.
  • L'aquarium - ultra moderní akvárium, patří mezi největší v Evropě, má nejlepší sbírku středomořských živočichů. Mezi hlavní atrakce patří 80 metrový žraločí tunel a třípatrové interaktivní centrum, kde je vše - od piraní po tučňáky.
  • La Sagrada Família - skutečně inspirující, nejambicióznější stavba místního architekta Antonia Gaudího. Stavba nedokončené katedrály pokračuje od roku 1978 i po smrti autora.   
  • Museu d'Art Contemporani de Barcelona (Macba) - jasná, skleněná struktura je místem, kde lze vidět nejlépe díla španělského, katalánského a současného umění. Do stálé sbírky muzea patří díla Antoni Tapies, Paula Klee a Alexandra Caldera, nechybí zde ani současní španělští umělci. 
  • Museu Picasso - nejnavštěvovanější barcelonské muzeum s četnými díly zejména s modrého Picassova období. 
  • Palau Güell -  první práce architekta Gaudího, atraktivní jsou zejména komíny a mozaiky. Blízko je ateliér, kde začal s modrým obdobím Pablo Picasso. Ve sklepích paláce byly během občanské války mučeni političtí vězni.
  • Parc d'Atraccions - staromódní ruské kolo, muzeum starých karnevalových atrakcí z 19. století. Mezi největší patří Hotel Kruger, obydlený hosty jako Dracula, nebo Hannibal Lecter.
 

comments powered by Disqus


Podobné články


Kraťasy - na treky i do města

Krátké nebo tříčtvrteční, šortky, bermudy nebo kraťasy? Také jste si oblíbili jejich nošení a ukládáte je až s...
více…

Nepromokavé kalhoty

Nepromokavá bunda a nepromokavé kalhoty, to je základ outdoorového vybavení, které využijete nejen na horách....
více…

Mikiny a svetry na outdoorové aktivity

Mikiny a svetry patří v zimním a chladnějším období mezi oblíbené části oblečení. Na to, aby nám při venkovních...
více…

Vesty - péřové, proti větru a zateplené

Vrstvení oblečení je vynikající předpoklad k tomu, aby nám v chladu, vlhku a větru nebyla zima. Pokud si vyberete jako...
více…

Zimní a zateplené bundy

Alespoň jednu zateplenou bundu máme ve svém šatníku všichni. Ale pozor! Vybrali jste si tu správnou a dokonale...
více…

Bundy proti větru

Bundy proti větru neboli “větrovky” jsou populární mezi sportovci a lidmi, kteří milují aktivní pohyb velkou řadu...
více…

Posilování

Můžete mít kvalitní lezečky, dostatek magnézia a ty nejspolehlivější vychytávky pro horolezce, ale stejně nikam...
více…

Bouldermatky

Dříve, než se společně podíváme na výběr těch nejlepších bouldermatek, vysvětlíme si, co to vlastně ten, tolik...
více…

Brzdy, blokanty a kladky

Brzdy, blokanty a nejrůznější kladky hojně využívají nejen horolezci, ale také speleologové, arboristé (stromolezci)...
více…

Cepíny

Cepín, tak jak ho vídáme u dnešních horolezců nemá zase tak dlouhou historii. Ještě při zdolávání Mont Blancu v...
více…