Cestování se zvířaty do ciziny autem, vlakem a letadlem

Dovolená s domácím mazlíčkem? Chovatelé si ji často ani jinak představit nedovedou. Ale cestování se zvířaty má svá specifika a příprava na cestu musí začít probíhat minimálně měsíc před plánovanou dovolenou. A to z důvodu vakcinace proti vzteklině. Navíc, zvířata často nejsou nadšená, když se jim mění zaběhlé sterotypy. Proto je pro ně často lepší variantou hlídání v jejich domově. Rozhodnete-li se přesto se zvířetem vycestovat, máme pro vás několik užitečných rad.

zvíře, pes, kočka, cestování se zvířetem, pas pro zvíře, očkování zvířat, vzteklina

Cestovní pas

Ve státech Evropské unie můžete cestovat s jakýmkoli společenským zvířetem. Pokud chováte například jako domácího mazlíčka malé prasátko, můžete vzít na dovolenou i to. Před vstupem do země si však zjistěte, zda nemají nějaké speciální požadavky nebo kritéria. Vaše zvíře musí mít před vycestováním svůj pas, ten vám na požádání vystaví veterinář. Podobně jako u lidí, i do "zvířecího pasu" musíte nalepit fotografii vašeho zvířete a vyplnit všechny potřebné údaje. Zbytek už potvrdí zvěrolékař. Pas lze vydat jen zvířeti, které má čip!

Lékařské potvrzení staré maximálně tři dny

Před každou cestou musíte absolvovat navíc lékařskou prohlídku u veterináře. Ten potvrdí, že je zvíře zdravé a neohrozí tak ostatní zvířata po vstupu do jiné země. Veterinář zjistí jeho kondici a popíše jeho stav do pasu zvířete. To nesmí být starší než tři dny. Pro vystavení pasu je nutná vakcinace proti vzteklině. Ta musí být provedena buď v den identifikace zvířete anebo později. Vakcinace proi vzteklině, nesmí být provedena před identifikací zvířete a zvíře nesmí vycestovat před účinkem očkování. Můžete tedy jet nejdříve za 22 dní od provedené vakcinace. Nepodceňujte vybavení pasu a ani jednotlivé prohlídky, protože pokud by vás zastavila policie v jiném státě, mohou vám vašeho mazlíčka vzít a umístit do karantény. 

Cestování autem

Na cestu se zvířetem je nejvhodnější doprava autem. Domácího mazlíčka máte stále u sebe, můžete si udělat kdykoliv přestávku a neotravujete žádné jiné lidí, kterým by se přítomnost zvířete nemusela líbit. Pokud máte psa, nechte ho vybít si přebytečnou energii venku, aby v malém prostoru auta příliš nevyváděl. Vezměte ho na dlouhou procházku a pak hned nastupte. Snažte se být klidní, protože i pejsek je pak klidnější. Zvířata by neměla obecně před každou cestou jíst, aby jim nebylo v dopravním prostředku špatně. Vezměte mu na cestu polštář a nezapomínejte doplňovat tekutiny. Nenechávejte ho v zavřeném autě bez klimatizace ve velkých vedrech. Po příchodu na nové místo se s ním nejprve přejděte po okolí, nechte ho všechno si označkovat a až poté vejděte do hotelu. Rady na přizpůsobení a zklidnění platí u všech typů cestování.

Cestování autobusem

Nezapomeňte si s sebou vzít košík. I když je váš pes klidný, řidič má právo odmítnout jeho přepravu. Pokud máte jiné zvíře, budete potřebovat cestovní klec. Sledujte také upozornění, protože ne všichni dopravci umožňují přepravu zvířat. To se týká i (a zejména) přesunu na dovolenou po zakoupení zájezdu. Tento způsob není pro zvíře velmi pohodlný, protože nekoordinuje přestávky a při velkém počtu lidí kolem bude také zvíře nervóznější. Nezapomeňte na koupi lístku, který má obvykle poloviční cenu oproti celému.

Cestování vlakem

Výhodou cestování vlakem je, že se můžete alespoň trochu projít vagónem a zvíře bude klidnější. Máte více prostoru a můžete mu poskytnout větší pohodlí. Snažte si vybrat raději otevřené vagóny a rezervujte si místo ve dvojce, abyste mohli pohodlněji sedět. V plném kupé by mohlo být zvíře nervóznější. U psů nezapomínejte na náhubek a vždy si vezměte vlastní deku. Pokud by zvíře vyskočilo na sedadlo, neznečistí ho. Vlak není vhodný u koček a psů na delší přesuny, protože nemáte dlouhé přestávky, nemůžete ho vyvenčit a dát mu prostor pro vykonání potřeby.

Cestování letadlem

Nejobtížnější je cestování letadlem. V první řadě si musíte zjistit, zda vaše letecká společnost umožňuje přepravu zvířat. Například Ryanair tuto možnost nenabízí, museli byste si proto vybrat jiného přepravce. Pak musíte zvířeti rezervovat letenku. V prvním kroku je obvykle bezplatná, protože většina společností určuje cenu přepravy až na letišti. Můžete se o tom předem informovat přes informační linky, abyste mohli počítat s určitou cenou. Do té se počítá velikost zvířete a také nezbytné podmínky pro jeho přepravu. Na pravidlech letecké společnosti závisí, zda vám zvíře dovolí vzít na palubu, nebo se přepraví ve speciální kleci v podpalubí. Pokud by i bylo s vámi přímo v letadle, nemůžete ho mít u sebe nebo jej držet v náručí. U vchodů jsou speciální místa na klece, v nichž musí přečkat let. Takto jste s nimi alespoň v užším kontaktu. Před letem byste měli dát zvířeti uklidňující tabletku od zvěrolékaře, protože tento tlak představuje pro ně velký stres. Pokud špatně zvládají i ostatní typy dopravy, také jim raději naordinujte tlumivou tabletku. Nezapomínejte na vybavení pasu a lékařské potvrzení, protože jinak vám zvíře do letadla nevezmou. Po příletu musí váš miláček obvykle projít kontrolou a vy si ho vyzvednete na příslušném místě v daném letišti. V některých případech se ještě jednou musíte prokázat potřebnými doklady od zvěrolékaře.

 

comments powered by Disqus


Podobné články


Posilování

Můžete mít kvalitní lezečky, dostatek magnézia a ty nejspolehlivější vychytávky pro horolezce, ale stejně nikam...
více…

Bouldermatky

Dříve, než se společně podíváme na výběr těch nejlepších bouldermatek, vysvětlíme si, co to vlastně ten, tolik...
více…

Brzdy, blokanty a kladky

Brzdy, blokanty a nejrůznější kladky hojně využívají nejen horolezci, ale také speleologové, arboristé (stromolezci)...
více…

Cepíny

Cepín, tak jak ho vídáme u dnešních horolezců nemá zase tak dlouhou historii. Ještě při zdolávání Mont Blancu v...
více…

Mačky - zimní výbava nejen pro horolezce

Mačky patří k základní zimní výbavě do hor a mezi skialpinisty a horolezci se těší velké oblibě. Tato “stoupací...
více…

Vklíněnce, friendy, šrouby, skoby

Cinkání kovu zní horolezcům přímo jako oslavná symfonie. Správný horolezec se vydává na skály doslova ověnčen...
více…

Karabiny a expresky

Karabina je pro lezce opravdový základ, stejně jako lezečky, lano a helma. Na rozdíl od nich je ale karabina pomůcka,...
více…

Jištění a slaňování

Lezení není jen cesta nahoru, ale také bezpečná cesta dolů. Naštěstí stejně jako přibývá nadšenců pro tento...
více…

Ferraty

Zajištěné cesty - Via ferraty, to je příležitost pro sportovně nadané lidi, dostat se tam, kam dříve mohli jen...
více…

Horolezecké a skialpinistické helmy

Helma je u některých sportů pouze pro větší pocit bezpečí. To ale neplatí pro lezení v horách, na skalách a...
více…