Bivakovací (žďárské) vaky

Nocování ve stanu s sebou přináší řadu výhod, ale pokud cestujete nalehko, můžete využít k přespání ve volné přírodě pouze bivakovací vak. Nezabere vám v batohu příliš místa a jeho hmotnost se pohybuje již od 200 gramů. Své uplatnění najde nejen při plánovaných vícedenních túrách, ale také při nenadálých událostech, které znemožní plánovaný návrat do útulné horské chaty.

bivakovací vaky, žďárák, cestování, vysokohorská turistika

Historie Žďárského vaku

Hovorově mezi outdoorovými nadšenci nazývaný “žďárák” je nouzová varianta pro přespání ve volné přírodě, kterému dal základ český skialpinista a vášnivý lyžař Matyáš Žďárský. Původně se jednalo pouze o nouzovou variantu stanu, která je ale nyní vyráběna z těch nejkvalitnějších outdoorových materiálů a pyšní se těmi nejlepšími vlastnosti.

Co je bivakovací vak

Bivakovací vak neboli žďárák vypadá jako spací pytel, je ale vyroben z mnohem kvalitnějších materiálů (speciální polyester, Gore-Tex, BlocVent …) než spací pytel a do některého se dokonce celý spací pytel vejde. Takže bivakovací vak potom tvoří nepropustný obal ještě nad spacákem a karimatkou. Je určen většinou k neplánovanému přespání v horách a na skalách. Můžete v něm nocovat i na místech, kde není stanování povoleno. Ale pozor! Bez rozdělávání ohně a dalších aktivit spojených se stanováním (vaření apod.)

Výhody bivakovacího vaku

Bivakovací vak by měl být součástí každé výpravy do hor. Minimálně horští vůdci by ho měly nosit jako součást outdoorové lékárničky. Vak má výborné termoregulační vlastnosti, je voděodolný, lehký a okamžitě použitelný. Většina vaků obsahuje i obal, který větrá a i s ním se vejde v pohodě vejde do věší kapsy. Použít ho můžete při nouzovém přespání ve volné přírodě, na Ope-Air hudebních fetivalech, jako termovložku do spacáku nebo naopak na ochranu spacáku před chldem a vlhkem. Mimořádně se také hodí uložení, snesení a stabilizaci zraněného nebo nemocného člověka.

Nevýhody bivakovacího vaku

Kromě nesporných výhod má tento vak i několik nevýhod oproti klasickému stanu. Předně není tolik pohodlný, a protože je i dokonale voděodolný, je nutné ho úplně neuzavírat, aby nedošlo k nedostatku vzduchu při spaní. Dále je zde otázka ochrany batohu, který se do bivakovacího vaku rozhodne nevejde.

Bivakovací vak pro jednu nebo dvě osoby

Bivakovací vaky se prodávají ve variantě pro jednoho nebo také pro dva turisty. Ten pro dva je pochopitelně těžší, ale není to nic dramatického. Váží kolem 500 gramů a použít ho může i jedna osoby se spacákem a karimatkou.

Značka a cena bivakovacího vaku

Bivakovací vaky a jednoduché přístřešky vyrábí spousta outdoorových firem. Pokud budete chtít žďárák české výroby, tak lze doporučit osvědčenou šumavskou firmu High Point nebo rovněž českou firmu Sir Joseph, kterou založil a vlastní jeden z neúspěšnějších českých horolezců, Josef Rakoncaj. Ultralehké vaky vyrábí i renomovaná německá firma Ortovox. Ceny se pohybují od 600 korun až do částky přes pět tisíc.

Kde koupit bivakovací vak, který nezklame

Největší výběr bivakovacích vaků, které jsou ultralehké, dokonale sbalitelné a vysoce termoizolační najdete v ověřených internetových obchodech. A pokud nechcete investovat několik tisíc za bivakovací vak, kupte si alespoň termoizolační fólii, která sice není tak komfortní, ale jako první pomoc před zimou, promočením a šokem z chladu je ideální. Stojí lehce přes sto korun a může vám zachránit i život!

 

comments powered by Disqus


Podobné články


Lahve, termosky a termohrnky

Ať už plánujete náročný vysokohorský výstup nebo jen krátkou procházku po úpatí hor, vždy je třeba dodržovat...
více…

Vaření na cestách - nádobí

Vařit si v kempu nebo na vyhrazených a povolených místech ve volné přírodě, to není jen nutnost. To je i silný...
více…

Nože - jednoduché, multifunkční nebo nářaďové

Říká se, že každý správný muž má u sebe nůž. Totéž by mohlo platit také u outdoorové výbavy. Vždy by měl...
více…

Kompasy, buzoly, dalekohledy

Chystáte se na na nejznámější poutní cestu do španělského Santiaga de Compostela nebo jen tak budete putovat po...
více…

Ponča a pláštěnky a deštníky

Déšť dokáže na pěším výletě ve volné přírodě pěkně potrápit. Je pravda, že nejsme z cukru, ale cestovat...
více…

Svítilny - ruční svítilny, čelovky a lampy

Kvalitní svítilna by neměla chybět v žádné outdoorové výbavě. Je sice pravda, že svítilnu má i každý mobilní...
více…

Obaly na karimatky a spacáky

Nejrůznější obaly a vaky patří již tradičně k výbavám cestovatelů. Použít se dají nejen na ochranu spacáků,...
více…

Karimatky

Karimatka je pro stanování a bivakování stejně nutná jako spacák. Ale mnozí turisté tento fakt ignorují. Koupí si...
více…

Dětské sedačky

Turistika, to není jen výšlap ve skupině nebo dvojici. To jsou i příjemné chvíle s rodinou a dětmi. Jenže, ne...
více…

Dětské batohy

Dítě není zmenšený dospělý, ale rádo dospělé napodobuje. Proto když jde rodina na výlet a balí objemná...
více…