Lezení - úvazky neboli sedáky

Lezení je krásný sport, ale má také svá rizika, stejně jako všechny adrenalinové sporty. Ta lze přitom hodně eliminovat tím, že máme kvalitní a spolehlivé doplňky. Mezi takové vítané a zároveň neobtěžující společníky na stěnách patří sedáky nebo chcete-li úvazky. Ty dokáží v případě potřeby dokonale podržet, ale jinak o nich téměř nevíte. Koupit si můžete sedák univerzální, ale lepší je, vybírat podle terénu a pohlaví. Jen takové sedáky vám zajistí maximální komfort a bezpečí.

lezení, úvazky, sedáky, prsní úvazek, adrenalinové sporty, vybavení pro lezce

Sedací úvazky

Sedací úvazek byl měl být pro lezce dostatečně pohodlý a prodyšný. Na trhu je úvazků několik druhů, proto je důležité si ujasnit, na jaký typ skály ho budete nejvíc používat. Můžete si také koupit úvazek univerzální, ale ten nikdy nebude tak pohodlný jako typ, určený speciálně na umělou stěnu, pískovec nebo na skálu žulovou. Pro dámy lezkyně se vyrábí speciální dámská varianta, která je uzpůsobena speciálně ženskému tělu a zajišťuje ženám při lezení maximální pohodlí. Nasazuje se jako kalhoty a orientačně pro výběr velikosti platí, že by se mezi úvazek a oblečení měly vejít dva prsty. 

Hrudní úvazky

Hrudní úvazek, jak již název napovídá je úvazek v oblasti hrudníku. “Prsák”, jak je také slangově nazýván využijete zejména při zdolávání ferrat, vysokohorské turistice a při časově náročnějším lezení. Používá se zásadně se sedacím úvazkem, kdy se svazuje speciální smyčkou nebo speciální textilní spojkou.

Sety

Dobré firmy, které vyrábějí sedací a prsní úvazky nabízejí také cenově výhodné sety, kde je vše potřebné pro začínající lezce. Najdete tam většinou i nepostradatelný pytlík na magnézium, bez kterého se žádný lezec neobejde. Součástí setu mohou být i důležité karabiny na lano nebo jistítka

Celotělové úvazky

Celotělový úvazek je vhodný zejména do lanových center nebo na via ferraty. Tento typ zaručuje zejména velkou bezpečnost a je praktický v tom, že odpadá neustálé propojování prsního úvazku s úvazkem sedacím. Navíc, celotělová varianta je levnější než spojení obou úvazků.

Dětské úvazky

Dětské úvazky jsou anatomicky dobře tvarované a komfortně polstrované a prodyšné úvazky, které dokonale zajišťují bezpečnost dětí při lezení. Dodávají dětem pocit bezpečí, ale neomezují je v pohybu při lezení. Jedná se buď o praktické celotělové nebo dohromady spojené sedací a prsní úvazky. Některé úvazky jsou konstrukčně řeseny tak, že s dětmi rostou.

(Ski)alpinistické úvazky

Skialpinistické úvazky vynikají svojí nízkou hmotností (může to být i pod 100 gramů), snadnou sbalitelností, ale nižším polstrováním. Hodí se proto na skialpinismus, alpinismus, na ledovce, ale často i na umělé stěny. Zkrátka na všechny lezecké aktivity, kde se nepředpokládá, že nebudete hodiny viset.

Značka úvazků

Kvalitní úvazky najdete u většiny renomovaných outdoorových firem. Určitě můžeme doporučit světově známou českou firmu Ocún, ale také americký Black Diamond nebo francouzskou firmu Blue Ice, která vznikla na úpatí Mont Blancu a její zaměstnance spojuje láska k horám.

Kde koupit kvalitní lezecké úvazky

Největší výběr úvazků najde v ověřených internetových obchodech, které disponují zároveň kamennými prodejnami, kde si můžete úvazky vyzkoušet i při zavěšení na stěnu. Najdete zde pestrý výběr úvazků pro nejrůznější terény, ale i praktické sady pro lezce, které obsahují kromě úvazků i další nezbytnosti a jsou cenově výhodné.

 

comments powered by Disqus


Podobné články


Lezení - lezečky

Začínáte s lezením nebo naopak zvyšujete svoji výkonnost a potřebujete boty na jiný povrch? Boty na lezení nebo...
více…

Sluneční brýle na sport a venkovní aktivity

Kvalitní sluneční brýle spolehlivě ochrání oči při venkovních sportovních aktivitách a toulkách přírodou. A to...
více…

Dětské batohy

Dítě není zmenšený dospělý, ale rádo dospělé napodobuje. Proto když jde rodina na výlet a balí objemná...
více…

Turistické a trekové batohy

Turistika a treking, to jsou zdravé pohybové aktivity, které vyžadují zdánlivě minimum vybavení. Ale zcela...
více…

O čem a čím se baví dnešní děti?

Asi by nebylo těžké uhádnout nejoblíbenější hračku malých i velkých dětí. Ale o tom, že si děti hrají s mobily,...
více…

Problémy s menstruací, které ohrožují vrcholové sportovkyně

Amenorea, neboli chorobný stav, při kterém chybí menstruační krvácení v reprodukčním období ženy, ale jeho...
více…

Deprese žen, které chtějí být super matkami, pracovnicemi a manželkami

Být super matkou, skvělou pracovnicí, manželkou a navíc zvládat péči o domácnost? Ano, jsou mezi námi super ženy,...
více…

Stres žen, které chtějí být dokonalé matky, manželky a pracovnice

Rodina a domov, to by mělo být místo, které nás nabijí pozitivní energií, kde si můžeme a také musíme, odpočinout...
více…

Cestování s malými dětmi k moři a nástrahy, které tam na vás čekají

Cestování s malými dětmi do exotických destinací má svá rizika. To už záleží na samotném rodiči, zda malé...
více…

Schody vám pomohou ke krásnému zadečku do plavek

Chystáte se na dovolenou? Koupila jste si nové úžasné plavky a nyní přemýšlíte, jak v nich co nejúžasněji vypadat?...
více…