Ponča a pláštěnky a deštníky

Déšť dokáže na pěším výletě ve volné přírodě pěkně potrápit. Je pravda, že nejsme z cukru, ale cestovat několik kilometrů v promočených věcech není vůbec nic příjemného. Proto by měla být pláštěnka nedílnou součástí outdoorové výbavy. Vybrat si můžete klasiku s rukávy nebo praktičtější pončo, které ochrání nejen vás, ale i batoh. Navíc v případě nutnosti si z něj můžete klidně postavit i provizorní přístřešek. Ale pokud cestujete třeba jen po městě nebo na kratší vzdálenost a ne úplně divokou přírodou, bude vám stačit i kvalitní deštník.

deštník, pončo, pláštěnka, turistika

Z čeho se vyrábí pláštěnky, ponča a deštníky

Na výrobu levných nepromokavých pláštěnek se používá polyethylen (PE) nebo silnější polyvinylchlorid (PVC). Kvalitnější outdoorová ponča a pláštěnky a deštníky se ale vyrábí z ultralehkého ripstop polyamidu nebo také cordury. Tyto oděvy mají lepené švy a PU zátěr.  A ze silné ripstop tkaniny se vyrábí také outdoorové deštníky.

Deštník

Do mírného deště a ke kratším cestám po městě vám v nepříznivém počasí přijde vhod kvalitní deštník. Zde se zaměřte zejména to, aby měl deštník odolnost proti větru, kterou zejména levné deštníky nemají. Proto mají kvalitní deštníky praktické otvory proti větru a odolné dráty. Všímejte si také rukojeti, která by neměla klouzat v ruce. Praktické je i vystřelovací tlačítko, která vám deštník rychle otevře a u některých modelů i zavře. Deštník by měl být zejména lehký, odolný, skladný a měl by být snadno ovladatelný. Ženy zcela jistě ocení i originální design. 

Jednorázová pláštěnka nebo multifunkční pončo

Pláštěnku na výlet do přírody si můžete koupit na jedno použití. Ta potom bude je lehká, nepromokavá a skladná. Vyrábí se také ve formě přívěsku na batoh, kdy v praktické plastové kuličce je složena tenká, nepromokavá pláštěnka, kterou můžete mít neustále u sebe. Ale pokud plánujete delší pobyt v přírodě, třeba turistický přechod hor, vyplatí se vám investovat do odlehčeného, skladného a odolného ponča. Pod něj se vám vejde i celý batoh a v případě nutnosti se pod ním můžete i vyspat. Dá se z něj totiž postavit i improvizovaný přístřešek, který vás ochrání nejen před intenzivním deštěm, ale můžete pod ním i v suchu přenocovat.

Záruka kvality

Kvalitní lehká ponča z ripstop polyesteru šije česká firma Jurek, která se zabývá i šitím stanů, obalů a rychleschnoucích ručníků. Určitě také neuděláte chybu, když zvolíte lehké pončo ověřené australské firmy Sea to Summit. A kvalitu mezi outdoorovými deštníky najdete u britské výrobce, firmy Lifeventure

Cena ochrany před deštěm

Jednorázovou pláštěnku, která v případě nečekaného deště má cenu zlata, pořídíte již za částku kolem dvaceti korun. Na kvalitní deštník si připravte nejméně pětistovku, a pokud se chystáte na větší výlet do přírody, určitě se vám vyplatí investovat do odlehčeného ponča. Tady většinou cena začíná na tisícovce, ale jedná se o vysoce komfortní nošení a investici na mnoho let.

Kde koupit kvalitní pláštěnku, pončo nebo deštník

Největší výběr pláštěnek, ponč a deštníků najdete v ověřených internetových obchodech. Najdete zde i doplňky, které z ponča pomohou vystavět mobilní přístřešek. Vybírejte pečlivě a tuto nezbytnou ochranu před deštěm a promočením určitě nezapomeňte doma! Krátký déšť vás může překvapit kdykoliv, i když meteorologové hlásí jasno a zcela bez deště :-).

 

comments powered by Disqus


Podobné články


Bundy proti větru

Bundy proti větru neboli “větrovky” jsou populární mezi sportovci a lidmi, kteří milují aktivní pohyb velkou řadu...
více…

Bouldermatky

Dříve, než se společně podíváme na výběr těch nejlepších bouldermatek, vysvětlíme si, co to vlastně ten, tolik...
více…

Brzdy, blokanty a kladky

Brzdy, blokanty a nejrůznější kladky hojně využívají nejen horolezci, ale také speleologové, arboristé (stromolezci)...
více…

Cepíny

Cepín, tak jak ho vídáme u dnešních horolezců nemá zase tak dlouhou historii. Ještě při zdolávání Mont Blancu v...
více…

Ferraty

Zajištěné cesty - Via ferraty, to je příležitost pro sportovně nadané lidi, dostat se tam, kam dříve mohli jen...
více…

Sněžnice

Milujete zimní procházky a brouzdání čerstvě napadaným sněhem? Rádi byste se podívali i do míst, kde nejsou...
více…

Kempingové vybavení - nábytek, chladící zařízení a doplňky

Kempování, to nejsou jen výlety a vodní radovánky. To jsou také chvíle, kdy si chcete pohodlně posedět, popovídat a...
více…

Elektronika pro outdoorové aktivity

Elektronika v outdoorové výbavě na horské výšlapy a pobyty mimo civilizaci není pouze symbol toho, že jste jejími...
více…

Doplňky ke stanům, servis a impregnace

Bezproblémový pobyt ve stanu, bivakovacím vaku nebo pod stanovým přístřeškem, to není jen o nákupu vysněného typu a...
více…

Bivakovací (žďárské) vaky

Nocování ve stanu s sebou přináší řadu výhod, ale pokud cestujete nalehko, můžete využít k přespání ve volné...
více…