Ponča a pláštěnky a deštníky

Déšť dokáže na pěším výletě ve volné přírodě pěkně potrápit. Je pravda, že nejsme z cukru, ale cestovat několik kilometrů v promočených věcech není vůbec nic příjemného. Proto by měla být pláštěnka nedílnou součástí outdoorové výbavy. Vybrat si můžete klasiku s rukávy nebo praktičtější pončo, které ochrání nejen vás, ale i batoh. Navíc v případě nutnosti si z něj můžete klidně postavit i provizorní přístřešek. Ale pokud cestujete třeba jen po městě nebo na kratší vzdálenost a ne úplně divokou přírodou, bude vám stačit i kvalitní deštník.

deštník, pončo, pláštěnka, turistika

Z čeho se vyrábí pláštěnky, ponča a deštníky

Na výrobu levných nepromokavých pláštěnek se používá polyethylen (PE) nebo silnější polyvinylchlorid (PVC). Kvalitnější outdoorová ponča a pláštěnky a deštníky se ale vyrábí z ultralehkého ripstop polyamidu nebo také cordury. Tyto oděvy mají lepené švy a PU zátěr.  A ze silné ripstop tkaniny se vyrábí také outdoorové deštníky.

Deštník

Do mírného deště a ke kratším cestám po městě vám v nepříznivém počasí přijde vhod kvalitní deštník. Zde se zaměřte zejména to, aby měl deštník odolnost proti větru, kterou zejména levné deštníky nemají. Proto mají kvalitní deštníky praktické otvory proti větru a odolné dráty. Všímejte si také rukojeti, která by neměla klouzat v ruce. Praktické je i vystřelovací tlačítko, která vám deštník rychle otevře a u některých modelů i zavře. Deštník by měl být zejména lehký, odolný, skladný a měl by být snadno ovladatelný. Ženy zcela jistě ocení i originální design. 

Jednorázová pláštěnka nebo multifunkční pončo

Pláštěnku na výlet do přírody si můžete koupit na jedno použití. Ta potom bude je lehká, nepromokavá a skladná. Vyrábí se také ve formě přívěsku na batoh, kdy v praktické plastové kuličce je složena tenká, nepromokavá pláštěnka, kterou můžete mít neustále u sebe. Ale pokud plánujete delší pobyt v přírodě, třeba turistický přechod hor, vyplatí se vám investovat do odlehčeného, skladného a odolného ponča. Pod něj se vám vejde i celý batoh a v případě nutnosti se pod ním můžete i vyspat. Dá se z něj totiž postavit i improvizovaný přístřešek, který vás ochrání nejen před intenzivním deštěm, ale můžete pod ním i v suchu přenocovat.

Záruka kvality

Kvalitní lehká ponča z ripstop polyesteru šije česká firma Jurek, která se zabývá i šitím stanů, obalů a rychleschnoucích ručníků. Určitě také neuděláte chybu, když zvolíte lehké pončo ověřené australské firmy Sea to Summit. A kvalitu mezi outdoorovými deštníky najdete u britské výrobce, firmy Lifeventure

Cena ochrany před deštěm

Jednorázovou pláštěnku, která v případě nečekaného deště má cenu zlata, pořídíte již za částku kolem dvaceti korun. Na kvalitní deštník si připravte nejméně pětistovku, a pokud se chystáte na větší výlet do přírody, určitě se vám vyplatí investovat do odlehčeného ponča. Tady většinou cena začíná na tisícovce, ale jedná se o vysoce komfortní nošení a investici na mnoho let.

Kde koupit kvalitní pláštěnku, pončo nebo deštník

Největší výběr pláštěnek, ponč a deštníků najdete v ověřených internetových obchodech. Najdete zde i doplňky, které z ponča pomohou vystavět mobilní přístřešek. Vybírejte pečlivě a tuto nezbytnou ochranu před deštěm a promočením určitě nezapomeňte doma! Krátký déšť vás může překvapit kdykoliv, i když meteorologové hlásí jasno a zcela bez deště :-).

 

comments powered by Disqus


Podobné články


Dětské sedačky

Turistika, to není jen výšlap ve skupině nebo dvojici. To jsou i příjemné chvíle s rodinou a dětmi. Jenže, ne...
více…

Dětské batohy

Dítě není zmenšený dospělý, ale rádo dospělé napodobuje. Proto když jde rodina na výlet a balí objemná...
více…

Turistické a trekové batohy

Turistika a treking, to jsou zdravé pohybové aktivity, které vyžadují zdánlivě minimum vybavení. Ale zcela...
více…

Dětský spacák zajistí potřebné teplo po celou noc

Pokud jedete kempovat s dítkem nebo když ho v létě vyšlete na letní tábor, musí být vybaveno kvalitním spacákem. A...
více…

Pláštěnky a poncha aneb nezbytné vybavení každého dobrodruha do deštivého počasí

Obzvlášť pokud máte v lásce turistiku nebo jiné outdoorové činnosti, pak se vám pláštěnka bude rozhodně hodit....
více…

Komfortní spaní v přírodě: Outdoorové vybavení HUSKY

HUSKY je česká firma, která se specializuje na výrobu outdoorového vybavení. Nabídnout může batohy, spací pytle,...
více…

Poznávací turistika plně uspokojí i nároky náročných cestovatelů

Jeden z nejrozšířenějších druhů turistiky je poznávací turistika, tedy aktivní poznávací turistika. Pro mnohé je...
více…

Trekové hole

Trekové hole jsou vysoce univerzální, a to nejen sportovní pomůcka. Využijete je při chůzi po městě, ale...
více…

Údržba spacáků, opravné sady

Pořizování outdoorových potřeb není zrovna levná záležitost, a proto je třeba se o tyto věci náležitě starat....
více…

Polštářky

Už dávno neplatí, že polštářky patří pouze do postele nebo jako dekorace na gauč. Polšťářek je pro některé...
více…