Proč je dovolená důležitou součástí života pracujících lidí?
Jsou lidé, kteří se na dovolenou těší celý rok. A na druhou stranu jsou mezi námi i ti, kteří považují dovolenou za ztrátu času a při lenošení se jim hlavou honí, co by za těch pár " promrhaných" dní všechno stihli.
Dovolená proti syndromu vyhoření
Jeden z hlavních důvodů, proč si vybrat dovolenou, je prevence syndromu vyhoření. Syndrom vyhoření je odborný název pro stav dlouhodobého vyčerpání z práce, který se projevuje především zvýšenou únavou a sníženým zájmem o práci. Mezi profese nejvíce ohrožené syndromem vyhoření patří ty s vyšší hladinou stresu, například manažeři nebo pomáhající profese jako učitelé či lékaři. Příznaky syndromu vyhoření se však mohou objevit prakticky u každého pracujícího člověka. Náchylnější na tyto potíže bývají lidé s určitými osobnostními rysy, jako je například zvýšená tendence k úzkosti či zvýšená citlivost na podněty. Pro jedince ohrožených syndromem vyhoření může být právě dovolená ideální způsob, jak přijít na jiné myšlenky, odpočinout si od stresu z práce a pak se s novou energií a nápady vrátit zpět do pracovního procesu.
Dovolená jako zdoj inspirací
Čas strávený na dovolené může být zdrojem inspirace a kreativity, kterou můžete využít v zaměstnání. Dovolená se doporučuje i jako zdroj obnovy sil pro lidi, kteří procházejí náročným životním obdobím, a to nejen v zaměstnání. Navíc se právě během ní může člověk plně věnovat své rodině a známým. Během prázdnin mohou společně nabýt příjemné zážitky, upevnit své vztahy a ze zásoby příjemných vzpomínek mohou čerpat po zbytek roku.
Trvání dovolené
Odborníci obecně doporučují minimální délku dovolené dva týdny. Ideální jsou však tři týdny a více. První týden se totiž člověk nejdříve dostává z pracovního tempa, skutečně odpočívá až druhý týden a během třetího týdne už zase začíná myslet na práci a psychicky se na ni připravovat.
Dovolená podle typu zaměstnání
Typ dovolené závisí od toho, co kdo preferuje. Doporučuje se, aby byla dovolená protikladem k činnosti, kterou člověk po celý rok provádí v zaměstnání. Při sedavém zaměstnání je dobré volný čas více věnovat pohybu. Dejte si však pozor na přehnanou fyzickou námahu, která by se nemusela skončit úplně šťastně. Při monotónním zaměstnání není na škodu zpestřit si dovolenou nějakou formou vzrušení, například cestou do exotických zemí. Při namáhavém zaměstnání se naopak doporučuje strávit volný čas více v klidu a pohodě.
Adrenalin pro lidi s vysokým pracovním tempem
Lidem s vysokým pracovním stresem se doporučuje vyměnit stres z práce za pozitivní stres, například vysokohorskou turistiku či jízdu na kole. Náhlý přechod z nadměrného stresu do úplného klidu by mohl být v některých případech pro organismus šokem.