Vaření na cestách - nádobí

Vařit si v kempu nebo na vyhrazených a povolených místech ve volné přírodě, to není jen nutnost. To je i silný gastronomický zážitek, umocněný okolní přírodou a vylepšený čerstvými ingrediencemi, které v žádném obchodě nekoupíte. Ale než k této oblíbené činnosti dojde, je třeba nejprve dobře vybrat, co s sebou do batohu sbalit. Protože je důležité, aby se vám nejen dobře vařilo, ale i jedlo a stolovalo. Zároveň by neměly tyto pomůcky příliš zatížit batoh a zabrat mnoho místa. 

vaření v přírodě, kempování, outdoorové nádobí,

Sady nádobí a hrnce

Sady nádobí a hrnce pro cestovatele, to jsou zejména všeobecně známé ešusy. Sice v modernějším provedení a máte zde na výběr z několika materiálů, ale jejich využití je stále stejné. Dá se v nich dobře vařit, ale i také jídlo konzumovat a uchovávat. Mezi takovou klasiku patří lehký a cenově dostupný hliníkový set české firmy ALB, kde najdete v uzavřené sadě dva ešusy (větší a menší), praktický držák a víčko, které může sloužit jako pánev. Ale koupit si můžete i dražší sady z titanu, nerezu nebo s antiadhezní úpravou proti připalování pokrmů. 

Konvice a pánve

Konvice a pánve oceníte zejména v kempech nebo při vaření pro větší skupinu turistů. Fajnšmekři si mohou v přírodě také vychutnat svou překapávanou kávu, kterou si mohou koupit v turistické verzi. Ale sehnat se dají i nejrůznější outdoorové konvice z hliníku, eloxovaného hliníku, nerezu nebo titanu. Pánve na cestování mají většinou praktické skládací rukojeti a oceňovanou nepřilnavou úpravu, která zabrání spálení pokrmu. 

Misky a talíře

Misky a talíře jsou pro většinu turistů nedílnou součástí výbavy. Sice je možné jíst z ešusu, ve které si jídlo i vaříte nebo ohříváte, ale přece jenom kultura stolování povznese i obyčejný guláš z konzervy na jinou úroveň. Proto přední outdoorové firmy nabízejí nejrůznější sady, které jsou lehké, skladné, snadno se umývají a navíc zaujmou i svým neotřelým designem. Své o tom ví i ověřená australská firma Sea to Summit, která vyrábí velmi lehké cestovní talíře ze zdravotně nezávadného nylonu, které mají dvojité dno, bránící tomu, aby vás talíř zespodu pálil.  Koupit si můžete také skládací talíře od dánské outdoorové firmy Outwell nebo celou praktickou sadu na stolování od švédské firmy Primus.

Hrnky a skleničky

Hrnky a skleničky z odolných materiálů nesmí chybět ani v základní outdoorové výbavě každého dobrého turisty. Milovníci vína nebo destilátů si často přibalí i nerozbitné skleničky na víno z odolného a zdraví nezávadného plastu nebo designovky z nerezu, které dají využít i vychutnání kávy nebo čaje. Ale do hrnečku s víčkem si můžete také nasbírat lesní plody, bylinky na samotnou přípravu čaje nebo ho použít třeba na nabírání polévky. Prostě hrneček se na cestě přírodou vždy hodí!

Příbory

Někteří lidé tvrdí, že ruce jsou nejlepší příbor, ale jíst úplně všechny pokrmy rukama, to se opravdu nedá. Minimálně lžíce by se měla vejít i do toho úplně malého batohu. A pokud si potrpíte na kulturu stolování i v přírodě, určitě přibalte sadu odolných příborů z odolného titanu, ultralehkého duralu, letecké slitiny, nylonu nebo třeba osvědčené nerezové oceli. Dobré je, koupit si, pokud ho sada neobsahuje, i praktický obal, který zaručuje hygienické uložení těchto jídelních pomůcek.

Praktické doplňky

Pokud bojujete s místem v batohu, bude vám stačit základní vybavení a v v případě vychytávek již budete muset improvizovat. Ale pokud máte ještě místo a víte, že budete často vařit, přibalte navíc pár vychytávek a doplňků, které se vám budou cestou hodit. Mezi takové praktické věci patří třeba chňapka na horké věci, pomůcky na opékání v přírodě, houbička a kartáček na mytí nádobí, kořenka nebo třeba skládací vědro na mytí nádobí.

Kde koupit ty nejlepší pomůcky na vaření v přírodě

Největší výběr nádobí najdete v ověřených internetových obchodech. Najdete zde velký výběr outdoorových produktů, které vám usnadní nejen vaření, ale i stolování, nezaberou příliš místa v batohu, mají nízkou hmotnost a velkou odolnost proti rozbití. Určitě můžete jíst a vařit v otlučeném ešusu, ale proč si to na cestě neudělat krásné?!

 

comments powered by Disqus


Podobné články


Bouldermatky

Dříve, než se společně podíváme na výběr těch nejlepších bouldermatek, vysvětlíme si, co to vlastně ten, tolik...
více…

Brzdy, blokanty a kladky

Brzdy, blokanty a nejrůznější kladky hojně využívají nejen horolezci, ale také speleologové, arboristé (stromolezci)...
více…

Cepíny

Cepín, tak jak ho vídáme u dnešních horolezců nemá zase tak dlouhou historii. Ještě při zdolávání Mont Blancu v...
více…

Ferraty

Zajištěné cesty - Via ferraty, to je příležitost pro sportovně nadané lidi, dostat se tam, kam dříve mohli jen...
více…

Sněžnice

Milujete zimní procházky a brouzdání čerstvě napadaným sněhem? Rádi byste se podívali i do míst, kde nejsou...
více…

Kempingové vybavení - vařiče

Kempingový vařič je naprosto univerzální a nepostradatelný pomocník nejen pro dovolenou v kempu, ale také jako...
více…

Elektronika pro outdoorové aktivity

Elektronika v outdoorové výbavě na horské výšlapy a pobyty mimo civilizaci není pouze symbol toho, že jste jejími...
více…

Doplňky ke stanům, servis a impregnace

Bezproblémový pobyt ve stanu, bivakovacím vaku nebo pod stanovým přístřeškem, to není jen o nákupu vysněného typu a...
více…

Bivakovací (žďárské) vaky

Nocování ve stanu s sebou přináší řadu výhod, ale pokud cestujete nalehko, můžete využít k přespání ve volné...
více…

Stany, stanové a plážové přístřešky

Nocování v kempu, ve volné přírodě nebo na vyhřáté mořské pláži s sebou přináší postavení malého mobilního...
více…