Vařiče a kartuše - nutnost při výletech volnou přírodou

Stravování je velmi důležitá součást výletů do přírody. Skialpinisté, horolezci, ale také běžní rekreační turisté potřebují ke svým výkonům dobrou kondici, kterou lze udržet zejména tím, že s výdejem kalorií během náročného výstupu, musí nutně přijít i to, že je třeba tělu potřebnou energii také dodat. Energetické tyčinky sice chutnají a na nějakou dobu i zasytí, ale minimálně jedno teplé jídlo denně, to je základ. Proto by měl být součástí turistického batohu i lehký, skladný, odolný a spolehlivý vařič. Vybrat si můžete plynový, benzínový nebo lihový.

vařič, outdoorový vařič, kartuše, benzínový vařič, plynový vařič, turistika

Plynový vařič

Plynový vařič je ideálním pomocníkem při vaření ve volné přírodě nebo v kempu. Je spolehlivost oceníte zejména při cestování naší zemí a Evropou, kde snadno seženete náhradní kartuše s plynem. Koupit si můžete buď klasickou nebo odlehčenou verzi, která bude ale nejen lehčí, ale i podstatně dražší. Jinak s plynovým vařičem se snadno manipuluje, je spolehlivý a skladný. Snadno se udržuje v čistotě, má praktickou plynovou regulaci plamene a ve spojení s outdoorovým nádobím, si na něm snadno ohřejete vodu, uvaříte jídlo nebo třeba jen zalijete kávu.

Benzínový vařič

Benzínový vařič funguje na jakékoliv těkavé palivo. Můžete do něj nalít benzín (i ten od benzínové pumpy), naftu, kerosin apod. Spaluje téměř vše, co teče a jeho provoz je velice levný a palivo dostupné. Pro jeho provoz stačí nalít palivo do speciální palivové lahve, která je buď součástí nebo si ji musíte dokoupit. Palivové lahve mají různý objem a vyrábějí se z odlehčeného hliníku. Mezi nevýhody benzínových vařičů patří hlavně ta, že jeho pořizovací cena je poměrně vysoká (od 2 000 Kč), vařič je o oproti plynovému o něco těžší a při manipulaci čoudí. Tedy je poměrně náročnější, udržet ho v čistotě. Ale spolehlivě funguje při jakékoliv teplotě. Tento vařič ostřílení cestovatelé doporučují zejména na cesty do asijských a afrických zemí.

Varný systém

Varný systém, jak již název napovídá je sada pomůcek na rychlé vaření, kdy máte spojenou kartuši, vařič i nádobu do jednoho celku. V tomto systému se rychle vaří voda, proto je vhodný zejména pro vyznavače fast&light stylu, kdy se po horách necestuje s klasickým batohem, ale často běží a každé deko je přítěží. Na klasické vaření se varný systém příliš nehodí, spíše se využívá k tomu, že se rychle ohřátou vodou zalévají různé lyofilizované expediční pytlíčky s hotovými pokrmy nebo nápoje.

Lihový vařič

Lihový vařič, to je klasika, na kterou stále řada cestovatelů nedá dopustit. Má sice malý výkon, ale je lehký, a když nikam nespěcháte, uvaří to, co potřebujete. Jeho cena není nijak závratná, váha minimální a vařiče na pevný líh jsou i dokonale skladné. Pevný líh se vám nikde nevylije. Ale je nutné vytvořit k vařiči ve volné přírodě závětří, třeba ze silnějšího alobalu.

Kartuše a palivové lahve

Kartuše a palivové lahve jsou u plynových vařičů stejně důležité jako samotné vařiče. Jen pozor, aby byly s vařičem kompatibilní. K některým vařičům si musíte koupit kartuši propichovací, k jiným pasuje šroubovací. Ale to zjistíte již z návodu k vařiči, který si koupíte. Při kupování plynových náplní ještě musíte vědět, kdy budete ve volné přírodě vařit. Stejně jako u nákupu spacáků si můžete koupit náplň čtyřsezónní, která má navíc příměs isobutanu a spolehlivě funguje i při nízkých teplotách. Palivo do vařiče na tuhý líh můžete koupit nejčastěji v balení kolem 200 - 300 gramů, ale také v malém, cestovním balení. Tento tuhý produkt můžete také použít při rozdělávání ohně nebo zapalování dřeva v krbu či kamnech v horské chatě. 

Křesadla a doplňky k vařičům

Sice existují vařiče, které mají v sobě zabudované i zapalování, ale lépe je nespoléhat a pořídit si kvalitní křesadlo, které vydrží spoustu let a zapálíte s ním oheň vždy, když budete potřebovat. Tedy i za větru a při silném dešti. Zapálíte třísky ze dřeva, pevný líh i tekuté palivo. Některá křesadla obsahují i píšťalku, která se může hodit v případě nečekaných nehod, kdy si potřebujete přivolat pomoc.

Kde koupit spolehlivý vařič 

Největší výběr outdoorových vařičů, kartuší, křesadel, ale i náhradních dílů a doplňků najdete v internetových obchodech. Najdete zde opravdu spolehlivé, odlehčené a dokonale skladné potřeby pro vaření ve volné přírodě. Láska prochází žaludkem, to je známá věc. A platí to i při lásce k horám a při výletech volnou přírodou. Nespoléhejte pouze na energetické tyčinky a vybavte se tak, aby se vám dobře a chutně jedlo i na vrcholcích hor.

 

comments powered by Disqus


Podobné články


Kompasy, buzoly, dalekohledy

Chystáte se na na nejznámější poutní cestu do španělského Santiaga de Compostela nebo jen tak budete putovat po...
více…

Komfortní spaní v přírodě: Outdoorové vybavení HUSKY

HUSKY je česká firma, která se specializuje na výrobu outdoorového vybavení. Nabídnout může batohy, spací pytle,...
více…

Národní parky - přírodní krása, kterou musíte vidět na vlastní oči

Česko se může pochlubit několika chráněnými parky, které nabízejí řadu turistických možností. I proto vyhledává...
více…

Kraťasy - na treky i do města

Krátké nebo tříčtvrteční, šortky, bermudy nebo kraťasy? Také jste si oblíbili jejich nošení a ukládáte je až s...
více…

Nepromokavé kalhoty

Nepromokavá bunda a nepromokavé kalhoty, to je základ outdoorového vybavení, které využijete nejen na horách....
více…

Mikiny a svetry na outdoorové aktivity

Mikiny a svetry patří v zimním a chladnějším období mezi oblíbené části oblečení. Na to, aby nám při venkovních...
více…

Vesty - péřové, proti větru a zateplené

Vrstvení oblečení je vynikající předpoklad k tomu, aby nám v chladu, vlhku a větru nebyla zima. Pokud si vyberete jako...
více…

Zimní a zateplené bundy

Alespoň jednu zateplenou bundu máme ve svém šatníku všichni. Ale pozor! Vybrali jste si tu správnou a dokonale...
více…

Bundy proti větru

Bundy proti větru neboli “větrovky” jsou populární mezi sportovci a lidmi, kteří milují aktivní pohyb velkou řadu...
více…

Posilování

Můžete mít kvalitní lezečky, dostatek magnézia a ty nejspolehlivější vychytávky pro horolezce, ale stejně nikam...
více…