Doprava v Indii

Z ČR se do Indie dopravíte nejlépe letadlem. Vystoupíte na letišti v Mumbaji zhruba po 7 – 11 hodinovém letu – dle letecké společnosti a přestupů. 

Doprava v Indii

Příletové a odletové taxy bývají většinou zahrnuté do ceny letenek, ale raději se u prodejce informujte. Pro další cesty po Indii si zvolíte některý z dopravních prostředků, které po Indii jezdí. Cestování po Indii, obzvlášť hromadnou dopravou, bude pro vás velkým dobrodružstvím.

Protože přílety do Indie bývají většinou v noci, je pro vás asi lepší vzít se předplacené taxi. Letiště je totiž vzdáleno zhruba 40 km od centra města.  Na letišti před příletovou halou najdete přepážku Pre–paid–taxi. Tam si zaplatíte cenu za cestu a dostanete lístek s číslem taxi, které stojí před letištěm. To vás doveze do středu města zhruba za 400 Rp.

Taxi

Oficiálně jsou pro taxíky stanoveny fixní ceny místní vyhláškou, která se však nedodržuje.  Taxikáři v Indii po turistech vyžadují několikanásobně vyšší ceny. Doporučujeme systém tzv. Prepaid Taxi, kdy se cena za jízdu platí předem u označených přepážek. Tento systém funguje na všech mezinárodních indických letištích, a v některých větších vlakových stanicích v turistických oblastech. Pokud nepoužijete předplacené taxi, vždy si domluvte cenu dopředu a nespoléhejte na taxametr. Zkuste obejít i několik taxíků. Ceny se totiž různí.

Autorikša

Tento dopravní prostředek je vlastně tříkolové taxi do kterého se vejdou dvě až čtyři osoby. Jízda v tomto dopravním prostředku je celkem laciná, dobrodružná i romantická.

Cyklorikša

Toto je dopravní prostředek na vlastní pohon:-). Bohužel ve velkých městech jí už moc neuvidíte, ale má dál své zastoupení ve starém Dillí, v Kalkatě a v malých městech. I zde si cenu domluvte předem a hlavně nekývněte na řidičovo „as you like“ /zaplaťte tolik, kolik chcete/. Toto by byla chyba. Očekávání řidiče je vysoké a tak byste se mohli na konci jízdy nepříjemně dohadovat.

Vlak

Vlaky jsou v Indii králem dopravy. Na první pohled vás zaujmou svou délkou s neuvěřitelným počtem vagonů s malými zamřížovanými okny. Okna jsou zamřížovaná proto, aby chránila cestující uvnitř před cestujícími bez jízdenek. Cestování vlakem po Indii je skutečný zážitek a měli by ho zažít všichni, kdo Indii navštíví.

Autobus

Autobus je celkem levný a vyplatí se vám na kratší vzdálenosti. Na delší cesty je lepší použít vlak, který je pohodlnější. V Indii platí v silniční dopravě jen jediné pravidlo a to je: kdo je větší, ten má přednost. V této zemi všichni zvoní a troubí. Není to tím, že by ukazovali neschopnost druhého řidiče, ale je to proto, aby na sebe upozornili.

Kola

Pronájem kola v Indii stojí zhruba 50 Rp na den. Nezkoušejte ale jet na kole po silnici mezi auty. Je to velice nebezpečné, neboť auta na cyklisty neberou žádný ohled. Pokud už si kolo pronajmete, projeďte se na pláži v Goa.

Lodě

V Indii není lodní přeprava zavedená. Je zde jen běžná přeprava na člunech a pramicích. Ty vás převezou z jednoho břehu na druhý. Výjimku tvoří cesty ve člunech v Kerale v rámci tzv. backwaters a dále přeprava mezi Mumbají a enklávou Goa. Lodí můžete také cestovat z  Kalkaty nebo  Chennai na Andamanské ostrovy do Port Blair. Tato doprava není pravidelná.

Pronájem automobilu

Pronájem aut není v Indii příliš rozšířen. Je to kvůli podmínkám na silnici. Bezpečnější je pro vás pronájem auta s řidičem. To lze domluvit v hotelu nebo turistické kanceláři. Pak máte dvě možnosti, tj. buď one-way, nebo running trip. Cenově je výhodnější druhá, která předpokládá návrat do místa výjezdu.

Stopování

Nedoporučujeme v Indii stopovat. Z pohledu místních lidí jste bohatý člověk, který by měl za každou službu zaplatit. Tím pádem i za stop.

Ať už si po příletu do Indie vyberete jakýkoli z dopravních prostředků, doprava je zde jedno velké dobrodružství a mnoho zážitků.

 

comments powered by Disqus


Podobné články


Sport /zábava/ v Indii

Mezi nejoblíbenější sport Indů je kriket. Indové jsou tímto sportem přímo posedlí. Hrají ho jak malé...
více…

Dillí /Delhi/ - hlavní město Indie

New Dillí je hlavním městem v Indii a po Bombaji je to druhé nejvíce zalidněné město v Indii.  Se svým...
více…

Pláže v Goa Indie

V Indii naleznete podél dlouhého pobřeží mnoho zátok a zálivů, které mají nádherné pláže v jižní i severní...
více…

Tradice a svátky v Indii

V Indii se po celá staletí dodržuje řada, pro Evropany nepochopitelných zvyků a obřadů. Některé z nich jsou až...
více…

Kuchyně v Indii

Tato země má vynikající kuchyni. Zde můžete neustále ochutnávat jak pokrmy připravené z darů moře i velké...
více…

Náboženství v Indii

Náboženství se stalo v Indii neodmyslitelnou součástí každodenního života místních lidí. V Indii je hlavním...
více…

Indie

Indie je sedmá největší země na světě. Tato země má rozlohu 3 287 590 kilometů2. Se svou více jak miliardou lidí...
více…

Sluneční brýle na sport a venkovní aktivity

Kvalitní sluneční brýle spolehlivě ochrání oči při venkovních sportovních aktivitách a toulkách přírodou. A to...
více…

Léto je tu, vyrazte do přírody!

Příroda dělá s naší duší hotové zázraky. Využijte krásné letní počasí a vyrazte do přírody sami, se svou...
více…

Unikátní hotel s deštným pralesem v Dubaji

Hotel s vlastním bazénem? Ale hotel s vlastním lesem, to už bude unikát! Budují ho v Dubaji a nebude to ledajaký les,...
více…