Indie

Indie je sedmá největší země na světě. Tato země má rozlohu 3 287 590 kilometů2. Se svou více jak miliardou lidí je i druhá nejlidnatější na světě.

Indie

Indii naleznete v jižní Asii a její hlavní město je Nové Dillí. Čekají vás zde starověké kultury, světová náboženství, slavná Kámasútra, Buddha, kriket, ale i hollywoodské tance a hvězdy. Možná se vám bude zdát Indie až moc exotická a řeknete si proč letět tak daleko, když se můžu na spoustu zajímavých míst podívat i blíž. Ano, máte pravdu, ale tato dovolená, která bude pro vás nezapomenutelná.

Z Indie si odvezete mnoho pestrých zážitků a nepoznaných vjemů. Indie má mnoho tváří a určitě potěší každého cestovatele /turistu/. Pokud jste dobrodružnější postavy a chcete poznat Indii úplně celou, stojí za to jí procestovat vlakem. Pozor! Toto cestování není pro „fajnovky“. Indická města vás uchvátí svou pestrostí a rozmanitostí ale příroda, ta vám vezme dech jak je nádherná. Například u himálajských treků si můžete vybrat i takové, které nevyžadují suprovou kondici horolezce. Tyto treky vám umožní podívat se chvíli na svět z výšky, tam snadno zapomenete na starosti.

Jazyk:

Národním jazykem je hindština (ovládá ji zhruba 30 %  místního obyvatelstva), dalšími rozšířenými jazyky jsou bengálština a urdština. Indická ústava uznává kromě národního i dalších 22 místních jazyků, například sanskrt, tamilský, kašmírský nebo ásamský jazyk. Většina místních lidí umí i angličtinu.

Náboženství:

Hinduismus, islám, buddhismus, sikhismus, džinismus, křesťanství /v Goa/

Měna:

Indická rupie /INR/, 1 rupie se rozděluje na 100 paisů. Vývoz rupii je přísně zakázán i jejich prodej mimo indické banky a směnárny.

Výměna peněz:

V Indii se oficiálně nepoužívá žádná cizí měna. Bez problému si ale vyměníte americké dolary nebo euro. Před svým odletem do Indie si zjistěte aktuální kurz měny. Na letišti najdete i několik směnáren, ale doporučujeme je obejít všechny a porovnat jejich kurzy. Cestovní šeky vystavené v USD a mezinárodní platební karty jsou akceptovány většími hotely a některými obchody, někde si však účtují přirážku za platbu kartou.

Telefon:

+091

Clo, dovoz, vývoz:

Bez cla můžete do Indie dovézt věci osobní potřeby a dárky, které zahrnují: používané věci, fotoaparát či videokameru a maximálně pět filmů, notebook, 2 páry brýlí, dalekohled, rádiopřijímač apod., pokud jsou pro osobní potřebu cestujícího a budou z Indie vyvezeny. Dále jiné předměty či dárky v úhrnné hodnotě maximálně 750 INR což je zhruba za 70350 Kč, v této sumě máte zahrnuto maximálně 200 cigaret nebo 50 doutníků nebo 250 g tabáku a 1 litr alkoholických nápojů.

V případě, že se jedná o předměty, jež by mohly být předmětem sporu v případě vývozu z Indie, se vyplatí vyplnit formulář TBRE (tzv. "Tourist Baggage Re-Export Form") a nechat si jej potvrdit celníky. Ostatní věci podléhají clu. Bez vývozního cla můžete z Indie vyvézt všechny věci, které byly do Indie turistou dovezeny jako věci osobní potřeby a dále veškeré nakoupené suvenýry. Zakázán je ale vývoz zvířecí kůže, slonoviny, loveckých trofejí, zlatých mincí, zlata a drahých kovů v jiné formě než šperky.

Časové pásmo:

UTC + 5,30 hod

Pracovní doba na úřadech:

  • Po – pá 10:00 -14:00hod /banky/ 
  • do 17:00hod ostatní úřady

Prodejní doba:

  • 9:00 – 22:00hod pozor! V některých odchodech končí ve 20.00hod

Dny volna se hodně liší podle jednotlivých čtvrtí či nákupních středisek, trhů

Nakupování

Mezi nejrozšířenější suvenýry, které si turisté dovážejí z Indie patří překrásně zpracované šperky, různé ručně vyráběné drobné předměty nebo oděvy. Neprohloupíte ani nákupem hedvábí, ručně tkaných koberců, kožených výrobků nebo ručně malovaných obrázků. Vybírat si můžete na rušných tržištích a místních pestrobarevných bazarech.

Zdravotnictví:

Ve velkých městech naleznete celkem slušnou zdravotní péči, která samozřejmě odpovídá místním možnostem. Pokud pojedete na indický venkov, tak opatrně, tam je situace se zdravotním ošetřením mnohem horší. Vezměte si sebou do Indie dostatečnou zásobu užívaných léků, jednorázových injekčních stříkaček a jehel, protože ty nejsou vždy k dispozici.

Zdravotní péči si cestující musí hradit sám a v hotovosti, je proto nezbytné si před cestou sjednat zdravotní pojištění s co nejvyšším pokrytím. Doporučená očkování do Indie jsou: Hepatitis A,B, Tyfus, Meningitis, Tetanus. S očkováním začněte zhruba tak dva měsíce před odjezdem, maximálně měsíc, jinak to nestihnete.

Kdy do Indie:

Nejlepší dobou pro dovolenou Indie období naší zimy, což je  listopad až únor, tehdy je tam kolem 30°C, krásné, slunečné počasí a v přímořských oblastech se dočkáte i osvěžujícího vánku. Himalájské horská oblasti zase raději navštivte v našem létě.

Počasí a podnebí:

Indie je velice rozlehlá země a během roku se v ní střídají tři roční období: chladné, vlhké, horké.

Horké období začíná na severních planinách kolem února a vrcholí koncem května, kdy je na hranici únosnosti. Teploty vyšplhají nad 45 stupňů, což je pro střední Indii běžná teplota. V této době je sucho a prašno. Na konci května se začínají objevovat první známky blížícího se monzunu a vlhkost vzduchu se začíná zvolna zvyšovat. V tuto dobu znovu ožívají horská střediska v Himalájích, kde je příjemnější klima.Začátkem června roztaje sníh v údolích Ladákhu a silnice v této oblasti se otevírají pro turisty.

Při vlhkém období přicházejí monzuny začátkem června a v červenci již zcela pokryjí celou indickou zemi. Neprší vytrvale, avšak každý den. V období dešťů jsou v některých oblastech časté povodně.

Chladné období odeznívá během října a na většině území v Indii nastává nejlepší období pro turistiku.

Elektřina:

V síti v Indii je běžných 230-240 V, takže bez obav si můžete používat naše spotřebiče. Čas od času dochází k výpadkům proudu, protože síť je přetížena. Mějte proto po ruce baterku. Zásuvky jsou na tři kulaté kolíky jako zásuvky evropské, ale jsou silnější, a tak naše zástrčky v nich mohou trochu „plavat“ a kontakt nemusí být vždy dokonalý.

Internet, telefon, média:

Roaming s českými operátory je ve většině turistických oblastí bezproblémový. Pokud budete v Indii déle doporučujeme zakoupení místní SIM karty, je raději si ověřte, kde všude má místní operátor pokrytí signálem. Přímé telefonické spojení do Evropy je možné z hotelů, pošty a soukromých telefonních stánků na ulici označených STD/ISD, které mají černý nápis na žlutém podkladě, a které jsou často vybaveny i faxem.

Pokud budete volat z hotelu do zahraničí zjistěte si telefonní tarify, protože sazby mohou být velmi vysoké a naskakují po několika tónech a nemusíte se vůbec dovolat. Internet je dostupný v turistických oblastech a větších městech. V každém dobrém hotelu se můžete připojit i na váš notebook a to buď modemem, nebo na místní síť.  Pro připojení k internetu si lze také zakoupit předplacenou kartu za 450 INR (např. TATA Indicom).

Důležitá čísla:

  • Delphi Policie 100 
  • Požárníci 101
  • Ambulance 102
  • Anti- stalking 1096
  • Tísňová linka – Women Helpline 1091
  • Znásilnění 01123370557

Fotografování:

Pokud si budete chtít místní lidi fotografovavt z blízka doporučujeme se jich zeptat, jestli můžete. Obzvlášť ženy jsou na tyto aktivity celkem citlivé. Radost z fotografování ale budou mít místní děti a možná budete i požádáni o vyfotografování a poslání fotografie.

Krádeže:

Všude ve světě se krade a Indie není výjimkou. Ty nejdůležitější cennosti, pas, letenku a peníze není vhodné nechávat na hotelovém pokoji, ale uložit je do hotelového sejfu. Pas mějte pro jistotu vždy u sebe. Při noční cestě vlakem doporučujeme uzamknout zavazadlo na zámek. Zloději se vyskytují především ve vlacích, kterými často cestují turisté.

Ženy v Indii:

Ženy by měly být opatrnější hlavně v Goa a nechodit samy na pláž. Pokud pojedete do Radžastánu, tak mějte na paměti, že je to muslimský stát a tak by zde měly být ženy oblečeny hodně střídmě. Zahalené paže, nohy a nemít na sobě úplé oblečení.

Pokud pojedete autobusem, pamatujte si, že přední část autobusu bývá neoficiálně vyhrazena pro rodiny a ženy bez doprovodu. Stejně tak i ve vlacích mají samostatně cestující ženy vyhrazeny vagony a to i matky s dětmi. Na nádražích jsou pro ženy připraveny samostatné čekárny.  Obecně platí, že žena bez doprovodu je středem větší pozornosti.

Kuchyně v Indii:

Tato země má vynikající kuchyni. Zde můžete neustále ochutnávat pokrmy připravené z darů moře i v množství zcela, ale opravdu zcela vegetariánských pokrmů.

Jak do Indie:

Nejrychlejším a nejpohodlnějším způsobem cestování do Indie je letadlo. Bohužel jde také o variantu nejdražší, teda pokud není doba výhodných akcí u leteckých společností. Potom není cena letenky až tak astronomicky vysoká.

Jak do Indie

Výhodou letadla je určitě rychlost a jednoduchost cestování. Stačí si koupit letenku, sednout do letadla a za pár hodin je cestovatel v Indii. Kdo je ale dobrodružnější povahy, ten se bude asi nudit:-). Z České republiky resp. z Prahy nemůžete letět do Indie přímo, musíte přestoupit na přímý let buď ještě v Evropě, nebo až v Asii. Bez mezipřistání trvá let zhruba 7 a půl hodiny. Můžete ale využít např. letiště ve Vídni nebo Mnichově, kde najdete přímé spoje, případně cenově zajímavé přestupní letenky.

Vízum:

K vycestování do Indie budete určitě potřebovat platný pas a vízum, které si můžete vyřídit na velvyslanectví Indie v Praze Pokud budete cestovat z Indie do dalšího státu (např. Nepálu), z něhož se budete vracet zpět, musíte mít indické vízum k několikanásobnému vstupu. Pozor! Vyřízení víza může trvat i několik týdnů, ale obvyklá doba je týden. Indické velvyslanectví se snaží vydávat turistická již třetí pracovní den po podání žádosti, pokud máte doklady v pořádku. Pokud však vyřizování vyžaduje individuální přístup, muže docházet k prodlení.

U žadatelů bez trvalého pobytu v České republice je k vyřízení třeba dalších pěti až sedmi dnů. Rovněž se u nich účtují i vyšší poplatky. Pasy platné nejméně ještě šest měsíců po uplynutí platnosti požadovaného víza, se podávají zároveň s předepsaným formulářem. Žádosti o vízum náležitě vyplněným (dvojí provedení) a podepsaným se dvouma nedávno pořízenými pasovými fotografiemi (nesmí být fotokopie). Důležité! Víza jsou v platnosti od data vystavení nikoliv od data vstupu do Indie. Žadatelé o vízum by na to měli brát zřetel při vyplňování požadované platnosti víza.

Veškeré poplatky za vízum se platí při podání žádosti a to v hotovosti. Šeky ani kreditní karty vám na velvyslanectví nepřijmou. Pokud vám není vízum přiděleno, nebo zrušíte svou žádost, poplatek propadá. Nic se vám nevrací.

Indická ambasáda v Praze

Adresa: Valdštejnská 6, Malá Strana Praha 1, 118 00, tel: 257533 490-94
Úřední hodiny: Ambasáda Po-Pá: 9:00 – 13:00hod, 13:30 – 17:30hod
                        Žádosti o víza a pasy Po – Pá: 9:30 – 12:00hod
                        Vyzvednutí víz a pasů Po – Pá: 16:00 – 17:00hod

Velvyslanectví ČR v Dillí

Adresa: Embassy of the Czech Republic 50 -  M, Niti Marg Chanakyapuri, New Delhi – 110021 India, tel: 00911126110 205/318
Úřední hodiny: Po – Čt: 9:00 – 11:00hod /indického času/

 

comments powered by Disqus


Podobné články


Sport /zábava/ v Indii

Mezi nejoblíbenější sport Indů je kriket. Indové jsou tímto sportem přímo posedlí. Hrají ho jak malé...
více…

Dillí /Delhi/ - hlavní město Indie

New Dillí je hlavním městem v Indii a po Bombaji je to druhé nejvíce zalidněné město v Indii.  Se svým...
více…

Pláže v Goa Indie

V Indii naleznete podél dlouhého pobřeží mnoho zátok a zálivů, které mají nádherné pláže v jižní i severní...
více…

Tradice a svátky v Indii

V Indii se po celá staletí dodržuje řada, pro Evropany nepochopitelných zvyků a obřadů. Některé z nich jsou až...
více…

Doprava v Indii

Z ČR se do Indie dopravíte nejlépe letadlem. Vystoupíte na letišti v Mumbaji zhruba po 7 – 11 hodinovém letu – dle...
více…

Kuchyně v Indii

Tato země má vynikající kuchyni. Zde můžete neustále ochutnávat jak pokrmy připravené z darů moře i velké...
více…

Náboženství v Indii

Náboženství se stalo v Indii neodmyslitelnou součástí každodenního života místních lidí. V Indii je hlavním...
více…

Sluneční brýle na sport a venkovní aktivity

Kvalitní sluneční brýle spolehlivě ochrání oči při venkovních sportovních aktivitách a toulkách přírodou. A to...
více…

Léto je tu, vyrazte do přírody!

Příroda dělá s naší duší hotové zázraky. Využijte krásné letní počasí a vyrazte do přírody sami, se svou...
více…

Unikátní hotel s deštným pralesem v Dubaji

Hotel s vlastním bazénem? Ale hotel s vlastním lesem, to už bude unikát! Budují ho v Dubaji a nebude to ledajaký les,...
více…