Kultura a školství – Indie

Kořeny tance, hudby i divadla v Indii sahají hluboko do historie a jsou spojeny vždy s náboženstvím.

Kultura a školství – Indie

Filmové dějiny jsou mnohem kratší, přesto od natočení prvního filmu na počátku 20. století jich v indické továrně na sny Bollywoodu vzniklo zhruba přes 40 tisíc. 

Tanec

Odisi  - tento tanec je pravděpodobně nejstarší formou tance, která původně vznikla jako chrámové umění. Časem se rozšířila i mimo chrámy a tancoval se i na královských dvorech.

Hudba

Stejně jako tanec, tak i klasická hudba byla prováděna nejdříve v chrámech. Její klasická forma má v dnešní době jen malý počet příznivců. Místní lidé dávají přednost lidové formě hudby, která je hraná při obřadech a oslavách. Během míšení západní a východní hudby, vznikl v Indii nový druh hudby, kterou preferuje většina místních lidí. Tento nový druh hudby se prostřednictvím filmů dostává i do nejzapadlejších oblastí Indie.

Divadlo

Mezi nejstarší formu divadla patří sanskrtské divadlo. To se stejně jako tanec a hudba dělilo na představení pro pobavení lidu a na představení pro bohy. V dnešní době uvidíte v Indii tzv. lidové divadlo, které čerpá své náměty z védských eposů. Ale velice často jsou náměty, které poukazují i na aktuální stav politických a společenských problémů.

Filmy

Filmy se v Indii dělí na Bollywood a na umělecké filmy. Místní filmový průmysl vznikl v roce 1897. To byl v  Kalkatě promítnutý první film „Panorama of Calcutta/“ První celovečerní film vznikl v roce 1913, a od té doby se v Indii natočilo více než 40 tisíc celovečerních filmů. Indický filmový průmysl má celosvětovou nálepku, že je největší na světě. Klasický místní film znamená pro Evropana vždy kulturní šok. Film trvá zhruba tři hodiny a prolíná se v něm opravdu všechno. Romantika, tanec, písně, únosy, vraždy, automobilové honičky a vyhraněně kladní a záporní hrdinové. Tyto filmy nemají žádný děj a jsou to jen smíchané slátaniny iluze a představ, které se vám v normálním životě ani nemohou stát.

V indických filmech, které jsou tvořeny pro místní lidi, neuvidíte žádnou erotickou scénu. Vrcholem erotiky je nanejvýš hrdinka, která se svíjí při hudbě v dešti a promočené oblečení – sárí ji obepíná tělo. Umělecké filmy zase zobrazují indickou realitu a jsou skutečným obrazem ze života Indů. Tyto filmy získávají i ceny na mezinárodních filmových festivalech, ale mezi místními lidmi nejsou oblíbené ani moc navštěvované.

Školství v Indii

Podle indické ústavy je vzdělání povinné a bezplatné. Do škol jsou ale zapsány jen asi dvě třetiny dětí, a mnohé z nich však školu ani nenavštěvují. Zvláště na venkově školu neukončí ani polovina ze zapsaných studentů. I když se indická vláda snaží děti dostat do škol, tak se jí to nedaří a v zemi je stále vysoké procento negramotnosti a to hlavně u žen. Musíme ale podotknout, že většina obyvatel v Indii mluví velice dobře anglicky.

 

comments powered by Disqus


Podobné články


Dillí /Delhi/ - hlavní město Indie

New Dillí je hlavním městem v Indii a po Bombaji je to druhé nejvíce zalidněné město v Indii.  Se svým...
více…

Pláže v Goa Indie

V Indii naleznete podél dlouhého pobřeží mnoho zátok a zálivů, které mají nádherné pláže v jižní i severní...
více…

Tradice a svátky v Indii

V Indii se po celá staletí dodržuje řada, pro Evropany nepochopitelných zvyků a obřadů. Některé z nich jsou až...
více…

Doprava v Indii

Z ČR se do Indie dopravíte nejlépe letadlem. Vystoupíte na letišti v Mumbaji zhruba po 7 – 11 hodinovém letu – dle...
více…

Kuchyně v Indii

Tato země má vynikající kuchyni. Zde můžete neustále ochutnávat jak pokrmy připravené z darů moře i velké...
více…

Náboženství v Indii

Náboženství se stalo v Indii neodmyslitelnou součástí každodenního života místních lidí. V Indii je hlavním...
více…

Indie

Indie je sedmá největší země na světě. Tato země má rozlohu 3 287 590 kilometů2. Se svou více jak miliardou lidí...
více…

Sluneční brýle na sport a venkovní aktivity

Kvalitní sluneční brýle spolehlivě ochrání oči při venkovních sportovních aktivitách a toulkách přírodou. A to...
více…

Léto je tu, vyrazte do přírody!

Příroda dělá s naší duší hotové zázraky. Využijte krásné letní počasí a vyrazte do přírody sami, se svou...
více…

Unikátní hotel s deštným pralesem v Dubaji

Hotel s vlastním bazénem? Ale hotel s vlastním lesem, to už bude unikát! Budují ho v Dubaji a nebude to ledajaký les,...
více…