Okna - informace, tipy, rady, návody

Jak na zasklené plochy v podkroví v létě i zimě?

Zasklená plocha v zastřešení není pouze dekorativní prvek. Propouští světlo dovnitř a otevírá prostor do exteriéru, ale v letním období může způsobit i výraznou tepelnou nepohodu, při níž vzniká skleníkový efekt.

 

Jak na výměnu oken?

Pokud se rozhodneme zateplovat, pouvažujme nad výměnou oken. Vyměnit okna na celém domě není levná záležitost, ale rozhodně se vyplatí. Už samotná výměna oken bez zateplení přináší významnou úsporu energie.

 

Výplně otvorů - důležité části obalu stavby

Moderní okno a kvalitní vstupní dveře jsou v současnosti, kdy se snažíme stavět energeticky úsporné budovy, více než jen stavební konstrukce, které umožňují denní osvětlení, insolace, větrání a kontakt obyvatel s okolím. Otvorové výplně jsou obecně prezentovány jako nejslabší článek obvodového pláště a podílejí se až 30% na tepelných ztrátách objektu.

 

Jak na eurookna a jejich profily?

Dřevo se díky svým vynikajícím vlastnostem osvědčilo i jako nejstarší materiál používaný na výrobu oken. Nejenže má dobré tepelně izolační vlastnosti, barevnost a schopnost dýchat, ale kromě toho dodává interiéru pocit pohody a propojení s přírodou.

 

Jak na hliníková okna?

Hliník je elegantně, i když trochu chladno působící materiál, který zaručuje nejvyšší kvalitu kovových oken. Je mimořádně odolný a vysoce pevný - tím pádem vhodný zejména pro velké zasklené plochy, zimní zahrady a francouzská okna.

 

Jak na kombinovaná okna na bázi dřeva a hliníku?

U kombinovaných oken na bázi dřeva a hliníku se vzájemně doplňují výhodné vlastnosti dřevěných a hliníkových oken. Dřevo velmi dobře izoluje teplo, ale okna zhotovená z tohoto materiálu vyžadují stálou kontrolu a obnovu zejména vnější povrchové úpravy.

 

Oblékáme okna

Proč? Aby byly hezčí, aby ladily s interiérem našeho bytu, abychom rozšířili možnosti jejich použití. Okna nám dnes už nenabízejí jen nezkreslený pohled na svět a nerozsvěcují prostory našeho bytu paprsky světla, ale mohou být pro nás i zajímavým estetickým prvkem na stěně našeho pokoje či kuchyně.

 

Jak na plastová okna?

Plastová okna jsou nejpopulárnější a cenově nejdostupnější ze všech alternativ. V porovnání s eurookny jsou levnější přibližně o třetinu a to i navzdory svým vynikajícím vlastnostem, kterými jsou dlouhá životnost, výborná funkčnost a minimální údržba.

 

Kritéria při výběru plastových oken

Rozmach ve stavebnictví podmínil vývoj nových technologických postupů a používání nových stavebních materiálů. Od poloviny 19. století dřevo začaly postupně nahrazovat jiné materiály, například železo, sklo, ocel. Plast je znám pouze několik desetiletí, vyrábí se uměle, ale díky svým vlastnostem, ke kterým patří zejména dlouhá životnost a dobrá zpracovatelnost, se ve stavebnictví úspěšně prosadil.

 

Okna - plastová, dřevěná nebo hliníková?

Pokud by při výběru oken vhodných pro váš příbytek hrála první housle jejich cena, rozhodnutí by bylo jednoduché. Nejlevněji totiž vycházejí okna plastová, dřevěná by stála někde uprostřed a nejdráže by vás vyšla okna hliníková.

 

Pravdy a mýty o střešních oknech

Špatně se jimi větrá, častěji se rosí, musí se dodatečně zateplovat ... To jsou jen některé mýty, které provázejí střešní okna. Jak je to s nimi ve skutečnosti? Zde najdete nejčastější mýty i odpovědi na ně.

 

Jak na střešní okna?

Aby nám přinášeli nejen pěkný výhled, ale i užitek, je třeba při jejich koupi postupovat důsledně, protože střešní okna zároveň zajišťují dostatečný přístup světla do podkroví. Dále od nich očekáváme vynikající tepelně izolační vlastnosti a při tom všem musíme počítat s tím, že jsou několikanásobně více vystavovány vlivům počasí než okna klasická.

 

Střešní okna - Jak si zpříjemnit bydlení v podkroví?

Okno je důležitým prvkem každého interiéru. Při výběru byste měli přihlížet zejména na to, zda bude dostatečně chránit váš dům před povětrnostními podmínkami, ale i před vlhkem uvnitř.

 

Jak se hodnotí kvalita střešních oken?

Nepřízeň počasí, vítr, déšť či kroupy dokáží prověřit kvalitu všech obalových konstrukcí. Klimatické změny způsobují, že tyto živelné pohromy se opakují stále častěji. Aby se zjistila kvalita střešních oken ještě před jejich osazením, doporučuje se testovat je ve speciálních laboratořích.

 

Jak vybrat kvalitní střešní okna?

Kdo nesní o vlastním bydlení? A protože pozemky nejsou levné, hledají se i jiné možnosti. Jednou z nich je přestavba nevyužitých prostor pod střechou. Podkrovní byty jsou téměř vždy atypické a dávají možnost plně rozvinout fantazii.

 

Informace o střešních oknech

Střešní okno patří mezi nejméně nápadné prosvětlovací prvky šikmé střechy, díky čemuž minimálně ovlivňuje celkové architektonické ztvárnění domu. Použije se na současných novostavbách s moderními tvaroslovnými prvky, ale i na modernizovaných a revitalizovaných objektech v historických jádrech měst nebo ve venkovských sídlech s regionálními zvláštnostmi.

 

Podkroví s vikýřem nebo střešním oknem?

Chystáte se na rekonstrukci podkroví a máte dilema je-li výhodnější postavit si tam vikýř nebo střešní okno? Rozhodnutí zůstane na vás, protože obě řešení mají něco "do sebe". My vám představíme jejich výhody a nevýhody, co vám podstatně usnadní vaši volbu.

 

Přirozené světlo skrz střechu

Stále častěji se podkroví zahrnuje do obytného prostoru. V souvislosti s vytvořením útulného a zdravého bydlení, případně funkčně jinak využitelného prostoru musíme zajistit dostatek světla, čerstvého vzduchu a vytvořit kontakt mezi interiérem a exteriérem.

 

comments powered by Disqus


Podobné články


Sádrokarton není jen provizorní řešení, proto jeho obliba oprávněně roste

Sádrokartonové příčky mnozí považují za provizorní řešení, paradoxně pro jejich přednosti - rychlou a suchou...
více…

Správně zvolená stínící technika chrání před sluncem, sousedy i ztrátou tepla

Jsme nadšení z prvního jarního sluníčka, ale nadšení brzy opadne a najednou je těch paprsků příliš a domácí...
více…

Plochá střecha - kvalita, hydroizolace a životnost

Samozřejmostí současných střech je, že splňují svou prvořadou úlohu - ochranu interiéru před atmosférickými...
více…

Když omítka nedrží aneb Jak předcházet opadávání a trhlinám

Poruchy povrchů staveb nejsou bohužel nic neobvyklého. Ny mysli máme dva druhy problémů - odpadávání omítky a vznik...
více…

Stínící prvky v exteriéru - předokenní rolety, markýzy, markýzolety a plachty

Unavuje nás, skrýváme se před ním, a když už horka nemají konce, nejraději bychom jedním tlačítkem všechnu tu...
více…

Vybíráme interiérové ​​stínění

Dnešní trendy ve výběru stínící techniky směřují k půvabné barevnosti a vnitřní stínění nabízí množství...
více…

Vybíráme rodinný dům

Obytné domy patří mezi základní typy budov, které se v zástavbě vyskytují nejčastěji. Charakter obytné zástavby se...
více…

Výměníky tepla - deskové a spirálové

Výměníky tepla jsou zařízení, která zprostředkují výměnu tepla mezi teplonosnými médii (plyn, kapalina). Dělí se...
více…

Vzduchotěsnost stavby a její kontrola

Netěsnosti ve stavební konstrukci mohou výrazně ovlivnit tepelné ztráty, povrchové teploty, vlhkostní režim konstrukce...
více…

Základem každé stavby jsou dobré základy

Při návrhu základů platí, že optimální základové konstrukce jsou takové, které při nejmenší pracnosti,...
více…