Zasklená plocha v zastřešení není pouze dekorativní prvek. Propouští světlo dovnitř a otevírá prostor do exteriéru, ale v letním období může způsobit i výraznou tepelnou nepohodu, při níž vzniká skleníkový efekt.
Pokud se rozhodneme zateplovat, pouvažujme nad výměnou oken. Vyměnit okna na celém domě není levná záležitost, ale rozhodně se vyplatí. Už samotná výměna oken bez zateplení přináší významnou úsporu energie.
Moderní okno a kvalitní vstupní dveře jsou v současnosti, kdy se snažíme stavět energeticky úsporné budovy, více než jen stavební konstrukce, které umožňují denní osvětlení, insolace, větrání a kontakt obyvatel s okolím. Otvorové výplně jsou obecně prezentovány jako nejslabší článek obvodového pláště a podílejí se až 30% na tepelných ztrátách objektu.
Dřevo se díky svým vynikajícím vlastnostem osvědčilo i jako nejstarší materiál používaný na výrobu oken. Nejenže má dobré tepelně izolační vlastnosti, barevnost a schopnost dýchat, ale kromě toho dodává interiéru pocit pohody a propojení s přírodou.
Hliník je elegantně, i když trochu chladno působící materiál, který zaručuje nejvyšší kvalitu kovových oken. Je mimořádně odolný a vysoce pevný - tím pádem vhodný zejména pro velké zasklené plochy, zimní zahrady a francouzská okna.
U kombinovaných oken na bázi dřeva a hliníku se vzájemně doplňují výhodné vlastnosti dřevěných a hliníkových oken. Dřevo velmi dobře izoluje teplo, ale okna zhotovená z tohoto materiálu vyžadují stálou kontrolu a obnovu zejména vnější povrchové úpravy.
Proč? Aby byly hezčí, aby ladily s interiérem našeho bytu, abychom rozšířili možnosti jejich použití. Okna nám dnes už nenabízejí jen nezkreslený pohled na svět a nerozsvěcují prostory našeho bytu paprsky světla, ale mohou být pro nás i zajímavým estetickým prvkem na stěně našeho pokoje či kuchyně.
Plastová okna jsou nejpopulárnější a cenově nejdostupnější ze všech alternativ. V porovnání s eurookny jsou levnější přibližně o třetinu a to i navzdory svým vynikajícím vlastnostem, kterými jsou dlouhá životnost, výborná funkčnost a minimální údržba.
Rozmach ve stavebnictví podmínil vývoj nových technologických postupů a používání nových stavebních materiálů. Od poloviny 19. století dřevo začaly postupně nahrazovat jiné materiály, například železo, sklo, ocel. Plast je znám pouze několik desetiletí, vyrábí se uměle, ale díky svým vlastnostem, ke kterým patří zejména dlouhá životnost a dobrá zpracovatelnost, se ve stavebnictví úspěšně prosadil.
Pokud by při výběru oken vhodných pro váš příbytek hrála první housle jejich cena, rozhodnutí by bylo jednoduché. Nejlevněji totiž vycházejí okna plastová, dřevěná by stála někde uprostřed a nejdráže by vás vyšla okna hliníková.
Špatně se jimi větrá, častěji se rosí, musí se dodatečně zateplovat ... To jsou jen některé mýty, které provázejí střešní okna. Jak je to s nimi ve skutečnosti? Zde najdete nejčastější mýty i odpovědi na ně.
Aby nám přinášeli nejen pěkný výhled, ale i užitek, je třeba při jejich koupi postupovat důsledně, protože střešní okna zároveň zajišťují dostatečný přístup světla do podkroví. Dále od nich očekáváme vynikající tepelně izolační vlastnosti a při tom všem musíme počítat s tím, že jsou několikanásobně více vystavovány vlivům počasí než okna klasická.
Okno je důležitým prvkem každého interiéru. Při výběru byste měli přihlížet zejména na to, zda bude dostatečně chránit váš dům před povětrnostními podmínkami, ale i před vlhkem uvnitř.
Nepřízeň počasí, vítr, déšť či kroupy dokáží prověřit kvalitu všech obalových konstrukcí. Klimatické změny způsobují, že tyto živelné pohromy se opakují stále častěji. Aby se zjistila kvalita střešních oken ještě před jejich osazením, doporučuje se testovat je ve speciálních laboratořích.
Kdo nesní o vlastním bydlení? A protože pozemky nejsou levné, hledají se i jiné možnosti. Jednou z nich je přestavba nevyužitých prostor pod střechou. Podkrovní byty jsou téměř vždy atypické a dávají možnost plně rozvinout fantazii.
Střešní okno patří mezi nejméně nápadné prosvětlovací prvky šikmé střechy, díky čemuž minimálně ovlivňuje celkové architektonické ztvárnění domu. Použije se na současných novostavbách s moderními tvaroslovnými prvky, ale i na modernizovaných a revitalizovaných objektech v historických jádrech měst nebo ve venkovských sídlech s regionálními zvláštnostmi.
Chystáte se na rekonstrukci podkroví a máte dilema je-li výhodnější postavit si tam vikýř nebo střešní okno? Rozhodnutí zůstane na vás, protože obě řešení mají něco "do sebe". My vám představíme jejich výhody a nevýhody, co vám podstatně usnadní vaši volbu.
Stále častěji se podkroví zahrnuje do obytného prostoru. V souvislosti s vytvořením útulného a zdravého bydlení, případně funkčně jinak využitelného prostoru musíme zajistit dostatek světla, čerstvého vzduchu a vytvořit kontakt mezi interiérem a exteriérem.
Autor: Lenka KostkováJakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez předchozího písemného souhlasu našeinfo.cz zakázáno.
Fotografie jsou pouze ilustrativní - zdroj fotografií sxc.hu