Léto je tu, vyrazte do přírody!

Příroda dělá s naší duší hotové zázraky. Využijte krásné letní počasí a vyrazte do přírody sami, se svou rodinou nebo s přáteli. Jak si maximálně užít čas strávený venku a kam jet na výlet? Inspirujte se našimi tipy, jak strávit léto v přírodě!

léto, cestování, výlety, pobyty, Česká republika, turistika, rybaření

Proč se vyplatí vyrazit do přírody?

Pobyt v přírodě je pohlazením pro duši a tělo a navíc posiluje lidské vazby. To ale nejsou jediné důvody, proč byste měli chodit na pravidelné procházky a túry. Výlety přerušíte cyklus všednosti, který se opakuje každý den, každý týden. V přírodě máte čas rozjímat a všímat si krás kolem sebe. Načerpáte nové síly, nadechnete se čerstvého vzduchu, snížíte emocionální napětí a posílíte kognitivní funkce mozku. Vezměte na výlety děti a ukažte jim, jak mohou smysluplně trávit čas. Vyrazte v jakémkoliv počasí. Určitým nepohodlím trénujete svůj imunitní systém.

Užijte si čas strávený v přírodě!

Čas v přírodě můžete trávit mnoha způsoby: procházkami i cyklistickými výlety. Nedávejte si pro začátek náročné cíle a začněte procházkami po okolí. Pokud máte kolem sebe vášnivého cyklistu, potěšte ho dárkem pro cyklistu. Darujte mu tričko nebo mikinu s potiskem kola a s dalšími cyklistickými motivy. Na procházce zlepšíte svou kondici nejen na kole, ale i s hůlkami nordic walking. Spojte pobyt v přírodě s piknikem, relaxací pod korunami stromů a návštěvou přírodních zajímavostí.

Kam vyrazit a kde přespat pod širákem?

Chystáte se na hodinovou procházku nebo byste chtěli strávit v přírodě celý víkend? Máme pro vás tipy, kam vyrazit!

Jednodenní výlet

Objevte v Česku stovky míst, které lákají k jednodenním výletům. Jeďte do Českého ráje do oblasti Maloskalska, projděte si naučnou stezku Děvín v kraji Pálava, prozkoumejte okolí Máchova jezera, objevte pozoruhodnosti v Broumovských stěnách a poznejte keltskou historii na Keltské naučné stezce u Nasavrk.

léto, cestování, výlety, pobyty, Česká republika, turistika, rybaření

Výlet s přespáním

V každé oblasti najdete soukromá ubytování, kempy a penziony. Nemusíte ale spoléhat na výdobytky civilizace. Dobrodružství zažijete spaním pod širákem mezi pozůstatky starých hradů, na vrcholku hory nebo v blízkosti řek. Spaní u řeky má své nezaměnitelné kouzlo hlavně pro rybáře. Pokud milujete rybaření, přespěte v tričku pro rybáře, mikině a v teplém spacáku. Hned s prvními paprsky slunce si můžete zarybařit!

Dobrodružný výlet

Vyrazte do oblastí, kde zažijete pořádnou dávku adrenalinu. Vydejte se na Královku v Jizerských horách a překonejte překážky v korunách stromů nebo se svezte po bobové dráze. Adrenalin do žil vám vlije lanové centrum a jízda na terénních koloběžkách v Sušici. V Olomouckém kraji navštivte vesnici Ramzová a vyzkoušejte si jízdu horskými minikárami.

léto, cestování, výlety, pobyty, Česká republika, turistika, rybaření

Výlet s dětmi

Chcete jet na výlet se svými dětmi a přemýšlíte, jak je zabavit? Překvapte je výletem do Lesního zážitkového parku na Dolní Moravě s atrakcemi a pohádkovými domečky v korunách stromů. Radost jim uděláte také návštěvou Westernového městečka v Boskovicích, parku Funpark Kopřivná pod Pradědem a miniatur v Mariánských Lázních.

Léto přímo vybízí k výletům. Na procházkách a na výletech vás čeká mnoho zážitků, radosti a přírodních krás. Jeďte vlakem, autem nebo na kole do neznámých míst a objevujte přírodní zajímavosti, historické stavby a turistické trasy. 

Dovolená se psími mazlíčky? Dáme vám hned 4 tipy

Letní dovolená se pomalu blíží a spousta z nás začíná s plánováním už nyní. Není divu, jelikož čekat na poslední chvíli se rozhodně nevyplatí. Vždyť se vám může velmi jednoduše stát, že už zkrátka nebudou k dispozici žádné ubytovací kapacity v lokalitě, již si vyberete. V každém případě byste měli při plánování myslet na spousty různých aspektů. Samozřejmostí jsou děti, které potřebují specifické ubytování, kde jim nabídnou dostatek vyžití. Podobné je to ale i s dalšími potřebami. Hodně diskutovaní jsou z hlediska plánování pobytů také domácí mazlíčci. Vždyť představit si dovolenou bez nich je pro většinu z nás nemožné. I z toho důvodu vám dáme hned 4 tipy na ubytování, kde uvítají nejen vás, ale i vašeho pejska.

dovolená, dovolená v České republice, psi, dovolená s mazlíčky, chaty, chalupy, penziony

Hotel Dobrá chata na Šumavě

Chystáte-li se na Šumavu, určitě stojí za to, svého čtyřnohého mazlíčka přibrat s sebou. Naším tipem je horský hotel, situovaný přímo v areálu Zadov – Churáňov na Šumavě. Mimo jiné tento hotel disponuje také certifikátem baby friendly, a tak se sem můžete vydat i s malými dětmi. Cyklistické a turistické chaty vedou přímo okolo objektu hotelu, takže můžete vyrazit kamkoli. Zaujme vás už jenom samotný interiér s typickým, ručně vyráběným nábytkem. Jinak si můžete užít také masáží, sauny a vynikající gastronomie založené na lokálních surovinách.

Na Praděd přímo z Ovčárny

Hodně dobrou a stylovou volbou je také hotel Ovčárna, nacházející se přímo u cesty vedoucí k Pradědu. Bydlet budete v nadmořské výšce 1300 metrů. Samozřejmostí je tady dokonalé zázemí včetně bazénu a lázeňského centra. V létě se tady nabízí skvostné pohledy na Petrovy kameny přímo z venkovní terasy. Vaří se česká kuchyně. Vyrazit odtud můžete ideálně na Praděd, Švýcárnu, případně opačným směrem do Karlovy Studánky.

Penzion Zlatovláska u Červené Lhoty

Slavný červený zámek Červená Lhota zná asi každý. Aby ne! Vždyť právě v jeho exteriérech se to točila slavná pohádka o Zlatovlásce. Penzion, který stojí za to navštívit a ubytovat se tady, má naprosto stejné jméno. Hodí se především pro pobyty s malými dětmi. Ty si mohou užívat například jízdy na odrážedlech, případně se mohou vydat na přilehlé hřiště. Zapomenout nelze ani na tvořivé malování na téma pohádky Zlatovláska. Jinak není problém zajít do lesa na borůvky nebo houby. Výletních tras je tady spousta.

Chalupa Sluníčko v Orlických horách

Dovolená s dětmi a domácími mazlíčky hned u lesa je skvělá a nabídne ji také chalupa Sluníčko, nacházející se v Čenkovicích. Ubytujete se v apartmánech a můžete hned vyrazit na hřiště nebo ke grilu, který se nachází hned u posezení sousedícího s chatou. K dispozici budete mít také sezónní bazén a velkou společenskou místnost. Ta poslouží hlavně při špatném počasí.

Top nejkrásnějších hradů a zámků v České republice

Pro všechny milovníky fotografování máme výbornou zprávu! V památkových objektech spravovaných Národním památkovým ústavem byl zrušen zákaz fotografování. Pojďte se podívat, které hrady a zámky jsou podle internetového hlasování nejfotogeničtější.

hrady, zámky, Česká republika

1. Červená Lhota

Návštěvníci stránky Kudy z nudy zvolili za nejfotogeničtější hrad v Čechách zámek Červená Lhota na jihovýchodě země (asi 50 km od Českých Budějovic). Ostřílení výletníci doporučují doplnit prohlídku renesančního zámku plavbou na lodičce po rybníku. Na Červenou Lhotu je nejkrásnější pohled samozřejmě přes vodu. Kolem Zámeckého rybníka vede žlutá značka a pěkných míst na fotografování na ní najdete desítky.

2. Hluboká

Ještě blíže k Českým Budějovicím (jen asi 15 km) se nachází jeden z nejznámějších českých zámků Hluboká. Vybudovali ho koncem 15. století, později prošel barokní přestavbou a v 19. století získal podobu, kterou dnes obdivuje množství turistů. Ti si zámek fotografují zejména z nádherného anglického parku.

3. Karlštějn

Slavný středověký hrad Karlštejn z poloviny 14. století se ocitl v žebříčku na třetím místě. Vybudovali ho asi 30 kilometrů od Prahy jako reprezentační sídlo císaře Karla IV., Později zde byly uloženy královské poklady - sbírky svatých relikvií a korunovační klenoty. Skvostem je však i samotná stavba - její nádheru nejlepší zachytíte z louky jihovýchodně od hradu, sevřené mezi kopci Haknová a Plešivec.

4. Hrádek u Nechanic

"Mladý elegán s majestátem starce" patří k nejkrásnějším zámkem Čech. Postavili ho v polovině 19. století nedaleko Hradce Králové ve stylu anglické neogotiky, interiéry však zdobí neorenesanční prvky. Hrádek u Nechanic patří k nejromantičtějším místům v zemi, i proto se zde natáčelo několik filmů, seriálů a pohádek. Například oblíbený příběh Princ a Večernice.

5. Frýdlant

Dominantou městečka Frýdlant v severních Čechách je hradní komplex na mohutné čedičové skále nad řekou Smědá v Jizerských horách. Tvoří ho renesanční zámek a středověký hrad, jehož vznik spadá asi do první poloviny 13. století. Mohutná věž zvaná Indica zde však podle pověsti stála již v roce 1014. Komplex byl turistům zpřístupněn již v roce 1801, čímž se stal vůbec prvním hradním muzeem ve střední Evropě.

6. Jindřichův Hradec

Z8mek v Jindřichově Hradci ve východní části jižních Čech byl založen v 13. století na základech starého slovanského hradiště. Původně gotický hrad byl v 16. století přestavěn na renesanční zámek, který můžete obdivovat dodnes. Podle zkušených fotografů "ulovíte" nejlepší záběr z konce ulice Zárybničí u mostu, který odděluje rybník Malý Vajgar od Velkého Vajgar. Když nebude foukat vítr, architektura se bude pěkně zrcadlit na hladině.

7. Bečov nad Teplou

V městečku Bečov nad Teplou nedaleko Karlových Varů bývá více turistů než domácích obyvatel. Těch zde žije méně než tisícovka, ale mohou se pochlubit skutečně krásným domovem. Historické jádro jejich města je památkovou zónou a na vysoké skále se tyčí majestátní hrad z poloviny 18. století. V něm najdete i unikátní památku evropského významu - relikviář sv. Maura, který se věkem a hodnou blíží českým korunovačním klenotům.

8. Kačina

Zámek Kačina nedaleko Kutné Hory patří mezi nejvýznamnější stavby empírové architektury v Čechách. Vybudovali ho v letech 1806 až 1824 na jediné vyvýšenině v širokém okolí, zvané Kačina. Dnes je vyhledávaný nejen díky architektuře, ale i Chotkovské knihovně v levém křídle zámku, kde se původně nacházelo až 40 tisíc svazků naučné i krásné literatury ze 16. až 19. století. Zámek Kačina je zakomponován do rozsáhlého parku z konce 18. století, díky čemuž si zde manželský slib vyměňuje mnoho zamilovaných dvojic.

9. Konopiště

Svatební obřady se konají i na zámku v Konopišti, asi 40 kilometrů jihovýchodně od Prahy. Vybudovali ho v 13. století jako gotický hrad, o 500 let později ho přestavěli na zámek v barokním slohu. Konopiště je známé především jako poslední a hlavní sídlo rakouského arcivévody Františka Ferdinanda d'Este, dědice trůnu Rakousko-Uherska. Atentát na něj byl záminkou ke spuštění první světové války.

10. Kroměříž

Kroměříž vyhlásili v roce 1997 za nejkrásnější historické město České republiky a o rok později zapsali zdejší Arcibiskupský zámek spolu s Květnou a Podzámeckou zahradou na listinu světového kulturního dědictví UNESCO. Dominantou moravského města je právě zámek, který byl sídlem olomouckých biskupů. Jeho současná podoba pochází z druhé poloviny 17. století a sněmovní sál patří k nejkrásnějším rokokových interiérům v České republice. Natáčel se zde i slavný film Amadeus v režii Miloše Formana.

Kostel v Sedlišti - unikátní výzdoba a zajímavá historie

Pokud máte prozkoumanou větší část Čech, zajímavé nápady na krátké jednodenní nebo víkendové pobyty najdete i v blízkém okolí. Dnes například zabloudíme do Sedliště, které se nachází v blízkosti Frýdku-Místku. Pokud si tam naplánujete vícedenní výlet, spojte ho s návštěvou dalších míst v okolí. Za návštěvu stojí také například Ostrava, Havířov nebo Třinec.

cestování, Česká republika, kostely, památky, muzea

Jedna z prvních staveb v Sedlišti

Starý kostel byl jednou z prvních staveb v této oblasti. Teprve později kolem ní vznikla obydlí, které dnes tvoří Sedliště. Původní stavbu kostela se však nepodařilo uchovat v původní podobě. Jelikož byla značně poškozena, rozhodli se tam podle původního půdorysu postavit nový kostel. Ten byl postaven zejména ze dřeva a práce na něm byly dokončeny na počátku 17. století. Kostelík vypadá navenek jako tradiční typická dřevěná stavba sakrálního původu. Své kouzlo odhalí až poté, když do něj vstoupíte a uvidíte celou jeho výzdobu.

S malbami domácích obyvatel

Nejkrásnější částí kostela jsou nepochybně nástěnné malby. Ty téměř zůstaly pohřbeny pod hnědou malbou a tapetami. Když procházela Českém cizí vojska, domácí rychle překryli stěny vzácné památky ze strachu, že by mohli o ně přijít. Teprve když po druhé světové válce novější nánosy seškrábali, přišli na to, že se tam nachází jeden z největších skvostů českých duchovních památek. Další zajímavostí týkající se těchto maleb je, že jejich autorem není žádný známý umělec. Na zkrášlování svého kostelíka se podíleli pouze domácí obyvatelé, kteří byli nadaní v oblasti maleb a vytvořili tak unikátní výzdobu.

Historicky vzácné zvony

V kostele se nachází i trojice vzácných zvonů, se kterými se také pojí zajímavá historka. Během druhé světové války padli do oka vojákům, kterým se líbil zejména pevný kov, ze kterého byly vyrobeny. Dali je tedy sundat a vyrobili si z nich zbraně. Domácích obyvatele to mrzelo a tak krátce po tomto činu vybrali peníze na vyrobení dalších zvonů, které do věže umístili ještě před skončením války. Scénář se však opakoval a oni přišli o svůj symbol ještě jednou. Jejich zavěšení se úspěšně podařilo až v novodobých dějinách, kdy se vyrobily identické kopie a ty už zůstaly na původním místě. Kostel museli v jeho dějinách restaurovat ještě jednou, když se sesouvala vysoká věžička a nahýbala se výrazně do stran. Museli ji proto podepřít a vyztužit. Další významnou opravou bylo zabezpečení před zatékáním, které bylo provedeno na konci předchozího tisíciletí.

Barokní stavba připomínající honosný zámeček

Kostelík v Sedlišti navenek nevypadá nijak výjimečně. Husí kůži vám naběhne až poté, když přejedete přes práh a barokní stavba se vám ukáže v plné kráse. Když díváte na malovaný strop a velké lustry, máte někdy pocit, jako kdyby jste se nacházeli v luxusním kostele a ne v kostelíku. Dominantou je jednoduchý, ale přece nádherně zdobený oltář. Jednotlivé malby zachycují fragmenty z Písma svatého. Doplněny jsou o několik soch světců. Před kostelem se nachází malý hřbitov s historickými kříži a také ochranná socha Panny Marie.

Co si prohlédnout v okolí?

Přímo v obci se můžete nedaleko kostelíka podívat ještě na Lašské muzeum. V něm se nacházejí různé historické exponáty z okolních vesnic, které mapují tradiční život na venkově v minulosti. Přibližují také mnoho dnes již zaniklých řemesel. Pokud se vydáte do větších měst, v Ostravě jistě nevynechejteSvět miniatur Miniuni , kde si můžete prohlédnout zmenšeniny různých vzácných památek. Ve Frýdku-Místku navštivte zdejší zámek a prohlédněte si i historicky cenný kostel na náměstí. Ve vedlejší vesnici Chlebovice si můžete prohlédnout muzeum včelařství.